میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
مقاومت مردم منطقه الدراز به رغم محاصره شدید همچنان ادامه دارد
۲۰۰ روز تحصن در حمایت از شیخ عیسی قاسم
۲۰۰ روز تحصن در حمایت از شیخ عیسی قاسم
 

محاصره منطقه «الدراز» با بیش از ۲۰ هزار نفر جمعیت، ۲۰۰ روز را پشت سر گذاشت در حالیکه درد و رنج زیادی را برای مردم این منطقه رقم زده است اما ساکنان این منطقه همچنان بر حمایت از شیخ عیسی قاسم تاکید دارند.
محاصره «الدراز» از سوی نیروهای امنیتی بحرین و بسته شدن تمامی راه‌ها با بلوک‌های سیمانی باعث شده است که ساکنان این منطقه حتی برای درمان بیماری و مراجعه به درمانگاه باید از ایست‌های بازرسی عبور کنند. از روز ۲۰ ژوئن ۲۰۱۶ همزمان با اعتراضات مردمی و تحصن مردم مقابل منزل شیخ عیسی قاسم به نشانه اعلام خشم از سلب تابعیت وی، مسئولان بحرین نیز محاصره الدراز روستای محل سکونت شیخ را آغاز کردند که این محاصره به حد قطع آب شرب، اینترنت و جلوگیری از ورود اقلام غذایی به این منطقه رسیده است. طبق گزارش پایگاه «مرآه البحرین» برخی فعالان سایت‌های اجتماعی هشتگی تحت عنوان «#حصار_الدراز_۲۰۰» راه‌اندازی کردند که بازتاب زیادی داشته است و یکی از کاربران به نام «ریما الشعلان» وکیل حقوقی ساکن الدراز نوشت: از چندین ماه پیش شهروندان از ملاقات با خویشاوندان و خانواده‌های خود که مقیم این منطقه هستند، محروم می‌باشند زیرا تنها به ساکنان منطقه و آن هم پس از بازرسی دقیق اجازه ورود داده می‌شود. «ایناس عون» از فعالان مرکز حقوق بشر بحرین نیز به خسارت‌های وارده به مراکز تجاری در نتیجه ممانعت از ورود مواد مصرفی مردم به این منطقه اشاره کرد و نوشت: تعدادی از صاحبان مراکز تجاری در الدراز از وارد آمدن خسارت‌های زیاد در نتیجه محاصره شکایت دارند.
سید «هادی الموسوی» رئیس دایره آزادی‌ها و حقوق بشر در جمعیت الوفاق نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: به عنوان یک شهروند حق دارم خانواده، دوستانم و شیخ عیسی قاسم را ملاقات کرده و در مسجد جامع امام صادق (ع) نماز جمعه را به جا آورم. با وجود درخواست‌های مردمی و نهادهای حقوقی اما دولت بحرین همچنان به محاصره الدراز ادامه می‌دهد و به نظر می‌رسد که قصد عقب‌نشینی از این اقدامات خود را ندارد.
علمای بحرین در بیانیه‌ای از تمامی وجدان‌های بیدار جهان خواستند صدای خود را برای توقف محاصره ظالمانه منطقه الدُراز بلند کنند. علمای بحرین در بیانیه‌ای محاصره منطقه الدُراز توسط نیروهای امنیتی رژیم آل‌خلیفه را یک جنایت رسماً سازمان یافته و در مسیری صعودی با هدف سلب امنیت و آرامش مردم و مجبور کردن آن‌ها برای عدول از خواسته‌های به حقشان دانستند که آخرین آن‌ها هم اعزام گروه‌های تروریستی برای شلیک هوایی و فرار در تاریکی شب بود. علمای بحرین در ادامه تاکید کردند: این شیوه مجرمانه نشان دهنده ضعف بی‌عقلی و میزان حماقت مسئولان رژیم آل‌خلیفه و نداشتن هیچ گونه شایستگی برای در اختیار داشتن قدرت است. در واقع تا زمانی که امور کشور توسط این افراد بی‌عقل مدیریت می‌شود، هرگز پیشرفت نخواهد کرد بنابراین لازم است که تغییری ایجاد شود تا مسیر برای انتخاب اشخاص شایسته از میان مردم بدون هیچ تبعیضی باز شود چراکه منبع تمام تصمیم‌گیری‌ها چه در دولت و چه باقی نهاد‌ها مردم هستند.
لازم به ذکر است نیروهای امنیتی وابسته به رژیم آل‌خلیفه در آخرین اقدام سرکوبگرانه خود علیه شیعیان تنها ورودی منطقه الدُراز در نزدیکی منامه را بستند. در ادامه سیاست سرکوب و زیر پا گذاشتن ظالمانه و بدون توجیه قانونی حقوق بشر توسط رژیم آل‌خلیفه نیروهای امنیتی این رژیم تنها ورودی باز الدراز را به روی ساکنان این منطقه بستند. این ورودی بزرگ‌ترین ورودی مجتمع مسکونی الدراز محسوب می‌شود. در این مجتمع هزاران تن ساکن هستند و آن مجتمع ۵۴۰ در غرب الدراز است. بستن این ورودی عملا مانع از دسترسی اهالی الدراز به بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی می‌شود که به معنای آن است که اهالی الدراز از درمان منع خواهند شد و به این ترتیب رنج انسانی و بهداشتی آن‌ها به طور گسترده افزایش یافته و دو برابر خواهد شد. حمله نظامیان آل‌خلیفه به منازل معترضین بحرینی از صبح دوشنبه تاکنون منجر به بازداشت بیش از ۳۰ شهروند بحرینی شده است. در این میان، شیخ «حسین دیهی» نایب رئیس جمعیت «الوفاق» بحرین ضمن انتقاد از سکوت جامعه جهانی در قبال محاصره منطقه «الدراز»، گفت: جامعه جهانی محاصره ۲۰ هزار شهروند بحرینی توسط آل‌خلیفه را تنها به نظاره‌ نشسته است.

کد مطلب: 98082
 
Share/Save/Bookmark