میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۰
 
 
ناکامی وزیر امور خارجه سعودی برای تغییر موضع مسکو در قبال سوریه
الجبیر در مسکو یخ زد
الجبیر در مسکو یخ زد
 

وزیر امور خارجه عربستان با هدف تغییر مواضع روسیه در قبال سوریه در حالی راهی این کشور شد که مواضع مقامات مسکو مبنی بر حمایت همه جانبه از دمشق و شخص بشار اسد، آب سردی بر پیکر او فرود آمد.
در اقدامی که چندان به روی آمریکا و شرکای آن از جمله سعودی که علیه سوریه هستند خوش نیامد، سخنگوی کاخ کرملین ضمن ابراز تأسف درباره خودداری سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی از انجام تحقیقات درباره حادثه ادلب تأکید کرد که رئیس‌جمهوری روسیه وکیل مدافع «بشار اسد» نیست و صرفا از قوانین بین‌المللی حمایت می‌کند.
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین دیروز چهارشنبه اعلام کرد، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه وکیل مدافع «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه نیست اما حامی و مدافع قانون بین‌المللی است.
سخنگوی کاخ کرملین همچنین با اشاره به اینکه تنها مردم سوریه هستند که می‌توانند سرنوشت کشور و رهبرشان را مشخص کنند، تأکید کرد که موضع پوتین درباره «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه همچنان ثابت باقی خواهد ماند. پسکوف در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «در خصوص حمایت از اسد، موضع پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و همچنین مسکو تغییری نکرده است. این موضع ثابت و به خوبی شناخته شده است». وی ادامه داد: «این عبارت که پوتین وکلی مدافع اسد نیست، جدید نیست. پوتین وکیل اسد نیست. او حامی قانون بین‌الملل و مدافع حقوق بین‌المللی است».
سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه افزود: «پوتین معتقد است که آینده سوریه نه در آنکارا، نه در واشنگتن و نه در پاریس و برلین و یا مسکو تعیین نمی‌شود. فقط مردم سوریه هستند که می‌توانند سرنوشت این کشور را تعیین کنند». پسکوف در بخش دگیری از اظهاراتش تأکید کرد که خودداری سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی از انجام تحقیقات درباره حادثه شیمیایی ادلب با وجود پیشنهاد مسکو و تهران در این رابطه، مایه تأسف است.
در این میان «عادل الجبیر» وزیر امورخارجه عربستان سعودی پس از دیدار با «سرگئی لاوروف» همتای روسی‌اش، در یک کنفرانس خبری مشترک با او حضور یافت.
وی در این کنفرانس خبری که از شبکه العربیه پخش شد، گفت: عربستان سعودی و روسیه تلاش می‌کنند تا به روابط دوجانبه تحکیم بخشند به ویژه که مواضع روسیه و عربستان درباره برخی قضایای سیاسی مشترک است. به همین دلیل نیز درباره همکاری میان دو کشور برای مقابله با افراطی‌گری و تروریسم گفت‌‌وگو کردیم. عربستان و روسیه هر دو اصول مشترکی دارند که مهمترین آنها، احترام به حاکمیت کشورهاست.
لاوروف نیز در این کنفرانس خبری اظهار داشت: عربستان اعلام کرده که از مذاکرات آستانه درباره سوریه حمایت می‌کند. این مذاکرات که برای آتش‌بس انجام می‌شود، زمینه را برای مذاکرات سیاسی ژنو فراهم می‌کند.
وزیر خارجه روسیه افزود: با دوست و همتای سعودی خود درباره پایبندی به قطعنامه ۲۲۵۴ سوریه کاملا موافقم.اما اکنون مناقشه بر سر نحوه تطبیق دادن این قطعنامه درباره سوریه است.وزیر خارجه عربستان سعودی در ادامه، در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره موضع ریاض در قبال اسد گفت: عربستان بارها بر ضرورت رفتن «اسد» چه با گزینه سیاسی یا نظامی تاکید کرده است. ما معتقدیم که اسد نباید در آینده سوریه نقشی داشته باشد.در مقابل این سخنان، لاوروف اظهار داشت: ایران و روسیه هر دو به دعوت نظام سوریه در این کشور خبر دیگر از سوریه آنکه رئیس کمیته خدمات در پارلمان سوریه با اشاره به تلاش سوریه برای شفاف‌سازی در استفاده از سلاح شیمیایی در خان شیخون، تصریح کرد که تحریم‌های آمریکا جنبه اجرایی ندارد.«صفوان محمد کربی» رئیس کمیته خدمات در پارلمان سوریه تأکید کرد که اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه شورای امنیت در انجام اقدام علیه سوریه شکست خورده، فقط بیانگر دیدگاه شخصی اوست.
از سوی دیگر وزیر دفاع روسیه با بیان اینکه حمله موشکی آمریکا به سوریه جان نیروهای روس را به خطر انداخت، از اتخاذ تدابیر حفاظتی بیشتری خبر داد.«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه با اعلام این خبر گفت حمله موشکی آمریکا، آنها را مجبور کرده تا اقدامات حفاظتی بیشتری برای نیروهای روس در سوریه در نظر بگیرند.
خبر دیگر آنکه سرکرده عربستانی حاضر در هیئت تحریرالشام ضمن تحریک جوانان برای حضور در گروههای تروریستی حاضر در سوریه میگوید که این گروهها جنگهای چریکی را آغاز خواهند کرد. در راستای توجیه شکست و بالا بردن روحیه تروریستها در شمال استان حماه سوریه، «عبدالله المحیسنی» تروریست سعودی و «قاضی شرعی» ائتلاف تروریستی «هیئة تحریر الشام» مدعی شد که عقب نشینی تروریستها در این بخش از خاک سوریه «یک پیروزی بزرگ است». خبر دیگر آنکه منابع خبری کُردهای سوریه اعلام کردند ارتش ترکیه با هواپیما و توپخانه مناطقی را در منطقه عفرین سوریه هدف قرار دادند و درگیری با نیروهای کُرد همچنان ادامه دارد. در جریان این حمله، از جنگنده و سلاح‌های سنگین و توپخانه‌ای استفاده شده و یگان‌های مدافع خلق (YPG) در برابر این حملات ایستادگی کردند.
تلویزیون «انها» (ANHA) وابسته به کُردهای سوریه گزارش داد که همچنان این حملات در این منطقه ادامه دارد و هیچ اطلاع دقیقی از تعداد تلفات در دست نیست. ارتش سوریه با استفاده از درگیری گروه تروریستی جیش اسود الشرقیه با داعش موفق شد امنیت نیروگاه حرارتی تشرین واقع در ریف دمشق را تأمین کند.

کد مطلب: 99072
 
Share/Save/Bookmark