میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۳
 
 
یمنی‌ها شکستی دیگر را به متجاوزان تحمیل کردند
غافلگیری مزدوران سعودی در کمین کمیته‌های مردمی
غافلگیری مزدوران سعودی در کمین کمیته‌های مردمی
 

ملت یمن به رغم قحطی و رنج‌های بسیاری که متحمل می‌شوند ایستادگی همه جانبه‌ای در برابر متجاوزان به خاکشان دارند چنانکه شمار دیگری از نیرو‌های ارتش سعودی و مزدوران آنان در جنوب عربستان به هلاکت رسیدند و شمار دیگری زخمی شدند.
شمار دیگری از نیروهای ارتش سعودی و مزدوران آنان در استانهای عسیر، نجران و جیزان در جنوب عربستان به هلاکت رسیدند و شمار دیگری زخمی شدند. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، از پیشروی مزدوران ارتش سعودی در منطقه سهوه در ربوعه واقع در استان عسیر جلوگیری و تلفات سنگین جانی و تسلیحاتی به آنان وارد کردند.
شماری از سربازان سعودی در شمال غربی کوه النار در جیزان و در حملات توپخانه‌ای رزمندگان یمنی کشته یا زخمی شدند. یک منبع نظامی گفت پیشروی مزدوران ارتش سعودی در نزدیکی گذرگاه علب در عسیر درهم شکسته شد و شماری از نیروهای ارتش سعودی کشته یا زخمی شدند.
نیروهای مشترک یمنی با توپخانه، مکان‌های تجمع مزدوران ارتش سعودی را غرب موضع نظامی سدیس در نجران گلوله‌باران کردند. شماری از مزدوران ارتش سعودی در حملات توپخانه‌ای رزمندگان یمنی به مواضع مزدوران در شمال صحرای میدی در استان حجه یمن کشته یا زخمی شدند.
رزمندگان یمنی عملیات بزرگی به تازگی علیه مواضع متجاوزان و مزدوران آنان در منطقه کیلومتر شانزده در استان الحدیده انجام دادند و تلفات سنگینی به آنها وارد کردند و روزنامه نیویورک تایمز تصاویری از کاروان خودروهای زرهی و نظامی منهدم شده متجاوزان و مزدوران در استان الحدیده پخش کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی المسیره، عملیات گسترده تهاجمی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به مواضعی که دشمن در تلاش بود در آنها پیشروی کند با توجه به اینکه نیروهای دشمن از چندین ماه پیش امکانات گسترده نظامی تدارک دیده بودند، به عنوان نقطه عطفی در عملیات میدانی در سواحل غربی یمن در استان الحدیده به شمار می‌رود. نجیب الاشموری گزارشگر المسیره در گزارشی گفت حدود شش ماه (اردیبهشت گذشته) از آخرین حمله شدید متجاوزان و مزدوران آنان در جبهه سواحل غربی یمن (در الحدیده) می‌گذرد. جبهه سواحل غربی در الحدیده از نخستین روز مورد توجه دشمن بوده و برای تسلط بر همه مواضع راهبردی آن کوشیده است.
دشمن برای تحقق این هدف، چندین عملیات نظامی انجام داده و برای این کار نیز امکانات گسترده‌ای به میدان آورده است و مزدوران را از کشورهای متعددی فراخوانده و راه را حتی برای حضور القاعده و داعش نیز باز کرده است تا در حملات جدید در سواحل غربی از آنها بهره ببرد. دشمن با وجود خسارات گسترده‌ای که متحمل می‌شود برای سرپوش گذارشتن روی خساراتش که انتظارش را نداشت می‌کوشد. دشمن فکر می‌کرد به تفریح می‌رود و ظرف چند روز نبرد را به نفع خود فیصله می‌دهد. تصاویری که خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز از کاروان خودروهای نظامی و زرهی از کار افتاده یا منهدم شده گرفته؛ تنها بخش ناچیزی از خسارات و ناکامی‌های دشمن است.
در میان عملیات رزمندگان یمنی چندین عملیات وجود دارد که به عنوان نقطه عطفی در مسیر نبردها در الحدیده به شمار می‌رود. ورود یگان پهپادها به عنوان یک سلاح مؤثر در حمله به تاکتیکهای دشمن و شناسایی تحرکات آن و نیز اجرای عملیات مشترک یگان پهپادها و یگان‌های زمینی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از جمله نقاط عطف در نبردها در الحدیده است. تازه ترین عملیات رزمندگان یمنی نیز حمله به مواضع متجاوزان و مزدوران در جنوب کیلومتر شانزده در الحدیده بود که در آن از تاکتیک‌ها و تسلیحات با ویرانگری شدید استفاده کردند.
گزارشگر با اشاره به تصاویری از خودروهای زرهی و نظامی منهدم شده در عملیات اخیر در جنوب کیلومتر شانزده در استان الحدیده گفت متجاوزان و مزدورانشان در باتلاق بزرگی گرفتار شده‌اند. این عملیات ارتش در واکنش به تجاوزات سعودی بوده است. جنگنده‌های رژیم سعودی منطقه‌ای در استان «الحدیده» یمن را بمباران کردند که به دنبال آن ۳ غیرنظامی شهید و ۶ تَن دیگر زخمی شدند.
لازم به ذکر است «مارک لوکوک» معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل نسبت به همه‌گیر شدن گرسنگی در یمن هشدار داد.
وی همچنین افزوده است: براساس ارزیابی‌های ما به زودی کسانی که در یمن برای زنده ماندن نیاز به کمک‌های خارجی دارند، به حدود ۱۴ میلیون نفر یعنی نیمی از جمعیت یمن می‌رسد.

کد مطلب: 106598
 
Share/Save/Bookmark