میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۳
 
 
چشم آمریکا به دریا

یمن سرزمینی است که بیش از ۲ سال است که نام خود را به عنوان یکی از محورهای اصلی مقاومت جهانی به ثبت رسانده در حالی که جنایات سعودی نیز نام این کشور را به عنوان یکی از مراکز بحرانی جهان معرفی کرده است. تجاوز سعودی و البته مقاومت یمنی‌ها در حالی کانون اصلی تحولات یمن است که برخی تحرکات آمریکا در قبال یمن قابل توجه است. آمریکایی‌ها از یک سو به افزایش فروش تسلیحات به عربستان پرداخته که محور آن را ادامه جنگ در یمن تشکیل می‌دهد و از سوی دیگر به صورت مستقیم وارد عرصه نظامی شده است. آمریکایی‌ها با نام مقابله با القاعده این اقدامات را توجیه می‌کند. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا آمریکا وارد عرصه تمام عیار جنگ در یمن شده و چه اهدافی را در ورای آن پیگیری می‌کند؟
آمریکا همواره سلطه بر آبراه‌های بین‌المللی را از اهداف خود دانسته که حضور در خلیج فارس، دریای سرخ، مدیترانه و... را در این چارچوب می‌توان دانست. در حالی که آمریکا در حال از دست دادن جایگاه خود در مناطقی همچون خلیج فارس است از سوی دیگر پیروزی یمنی‌ها و استقلال این کشور را عملا مغایر با منافع دریایی و استراتژیک خود می‌داند.
بر این اساس تسلط بر برخی مناطق استراتژیک دریایی یمن از اولویت‌های آمریکا شده چنانکه برخی منابع با انتشار مطالبی از جزئیات بیشتر عملیات و پیاده کردن تجهیزات نیروهای آمریکایی به‌منظور ساخت پایگاه در جزیره راهبردی «حنیش»، در دریای سرخ خبردادند، اقدامی که این روزها از سوی آمریکایی‌ها شتاب بیشتری گرفته است. آمریکایی‌ها
بر آنند که با نرده‌کشی ارتفاعات سنگلاخی جزیره و آماده کردن این ارتفاعات، ساخت پایگاهی در ارتفاع ۴۳۰ متر بالاتر از سطح دریا را عملیاتی کنند.
نقشه جغرافیایی «حنیش» به‌گونه‌ای است که سه قاره جهان یعنی آسیا، آفریقا و اروپا را به‌هم پیوند می‌دهد. تحرکات نظامی آمریکا برای سلطه بر مناطق استراتژیک منطقه زمانی آشکارتر می‌شود که اخیرا منابع خبری اعلام کردند آمریکا نیروهای نظامی به سومالی اعزام کرده و در عین حال وزیر دفاع آمریکا به جیبوتی سفر داشته است. این دو کشور در حاشیه تنگه باب‌المندب به موازات یمن قرار دارند که سلطه بر آنها زمینه‌ساز تسلط آمریکا بر این گلوگاه استراتژیک جهان می‌شود. با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت که تحرکات آمریکا در حوزه یمن در کنار استمرار ایجاد فضای بحرانی برای فروش تسلیحات و سرکیسه کردن کشورهای عربی، تحرکی از روی ضعف و ناتوانی جهانی آمریکاست. آمریکایی که با افزایش توان دریایی کشورهایی مانند ایران، چین و... در حال از دست دادن موقعیت برتر دریایی خود است با اشغال بخش‌هایی از مناطق استراتژیک یمن در کنار توسعه نفوذ نظامی در برخی کشورهای آفریقایی سعی در جبران این شکست‌ها دارد در حالی که مقاومت یمنی‌ها این سناریو را با ابهامات بسیاری همراه ساخته است.

کد مطلب: 99199
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark