میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
بهانه‌تراشی جدید
طی روزهای اخیر مقامات بحرین ادعاهایی را علیه عراق مطرح و این کشور را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده‌اند...

طی روزهای اخیر مقامات بحرین ادعاهایی را علیه عراق مطرح و این کشور را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده‌اند. به رغم رد این ادعاها از سوی مقامات عراقی، نه تنها بحرینی‌ها بلکه اماراتی‌ها نیز به جوسازی علیه بغداد ادامه می‌دهند. چنانکه أنور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات افتتاح دفتر جنبش سیاسی معارض بحرین معروف به ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه را محکوم کرد و گفت که این یک اقدام خطرناک و دخالت در امور داخلی عراق است. قرقاش در صفحه توئیتر خود بر ایستادگی امارات در کنار بحرین برای مخالفت با مشروعیت‌بخشی به ائتلاف مذکور تأکید کرد و این جنبش را به تلاش برای ضربه زدن به امنیت بحرین متهم کرد.
حال این سوال مطرح می‌شود که چرا این جوسازی‌ها علیه عراق صورت می‌گیرد.؟ بخشی از این وضعیت را در شرایط بحرانی سران بحرین و امارات می توان جستجو کرد. آل خلیفه که در برابر مطالبات مردمی ناتوان بوده به دنبال فرافکنی برای توجیه سرکوب‌گری‌هایش است و زمانی ایران و حال عراق را متهم می‌سازد. امارات نیز که از گسست درونی رنج می برد به دنبال دشمن سازی خارجی برای کم رنگ سازی وضعیت نابسامان داخلی خود است. نکته دیگر خیانت‌های بحرین به فلسطین طی ماه‌های اخیر است که عملا به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی می‌پردازد و علیه قدس موضع گیری می‌کند چنانکه جنبش فلسطینی «جهاد اسلامی»، مواضع دولت بحرین در حمایت از اظهارات نخست‌وزیر استرالیا در خصوص به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و گفت که قدس پایتخت ابدی فلسطین باقی خواهد ماند. در همین چارچوب ناصر الفضاله نماینده سابق پارلمان بحرین و عضو هیأت اجرایی انجمن نمایندگان پارلمان برای حمایت از قدس با اشاره به وجود تلاش‌هایی برای عادی‌سازی روابط بحرین با رژیم صهیونیستی گفت که برخی‌ها این تلاش‌ها را در راستای طرح‌های ابتکاری فردی و غیررسمی توصیف می‌کنند که البته اینها توجیه‌های قانع‌کننده‌ای نیست. در همین حال امارات نیز اخیرا میزبان وزرای صهیونیست بوده است. بر این اساس دولتمردان اردن و امارات برای پنهان سازی خیانت‌های جدید خود به فلسطین و جهان اسلام به جوسازی‌های منطقه‌ای از جمله متهم سازی عراق می‌پردازند. نکته مهم دیگری که باید در نظر داشت وضعیت بحرانی این کشورها در معادلات منطقه است آنها در حالی در یمن شکست خورده‌اند که در سوریه نیز در نهایت تسلیم اراده مردم و نظام این کشور شده چنانکه منابع خبری از رویکرد آنها به بازگشایی سفارتخانه‌هایشان در این کشور خبر داده‌اند. آنها با جوسازی حاشیه‌ای سعی دارند تا رسوایی شکست در سوریه و یمن را حاشیه سازند.
بر این اساس رویکرد امارات و بحرین به جوسازی علیه عراق نه از روی واقع گرایی و یا قدرت منطقه‌ای بلکه ناشی از بحران‌های درونی و بیرونی آنها که با جوسازی و متهم سازی سایر کشورها به دنبال پنهان سازی این بحران‌ها هستند. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 107399
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۷-۱۰-۱۰ ۰۱:۱۵:۰۷
وضعیت نابسامان داخلی امارات!(حالت خوبه عزیز ،کاش یه چیز دیگه میگفتی قابل باور)