میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۲
 
 
اجرای بی‌سر و صدای سند ۲۰۳۰ با تمام ظرفیت‌های دولت
برگزاری کلاس‌های آموزش مسائل جنسی به بهانه پیشگیری از «ایدز» در مدارس

در شرایطی امروزه بدون توجه به اولویت‌های درمانی کشور، برنامه‌های بسیاری در مدارس در زمینه پیشگیری از بیماری ایدز برگزار می‌شود که این بیماری جزو ۱۰ عامل مرگ و میر ایرانیان بشمار نمی‌رود.
جمعی از پزشکان سراسر کشور در پیامی به صورت یادداشت آورده‌اند: چندی پیش خبر اجرای بی‌سر و صدای سند ۲۰۳۰ با تمام ظرفیت دولت در حوزه‌های مختلف به خصوص آموزش و پرورش در رسانه‌ها منتشر شد که پس از ورود جدی و قاطع مقام معظم رهبری، پس از تعلل چندروزه دولت و مواجه شدن با سیل اعتراضات و مطالبات مردم غیور و مومن کشور، نهایتاً توقف اجرای سند ۲۰۳۰ توسط معاون اول رئیس‌جمهوری اعلام شد.
با این وجود پیگیری واضح و اجرای موبه‌موی دستورات موجود در این سند در حوزه‌های مختلف توسط مسئولین دولتی کاملاً مشهود است و در سایه غفلت دغدغه‌مندان اسلام و انقلاب، روزانه خسارت‌های متعدد و جبران‌ناپذیری را برای کشور ایجاد می‌کند.
یکی از حوزه‌های نفوذ عمیق اسناد بین‌المللی از جمله ۲۰۳۰، حوزه بهداشت و درمان است. متأسفانه در کشور ما سیاست‌ها و برنامه‌های سیستم بهداشتی براساس چارچوب‌ها و برنامه‌های سازمان‌های به اصطلاح بین‌المللی (برنامه‌هایی مثل «سند توسعه پایدار») تدوین شده و عملیاتی می‌شود.
برای مثال براساس هدف ۳-۳ در سند ۲۰۳۰، «مبارزه با بیماری ایدز» به عنوان اولین اولویت در مبارزه با بیماری‌های همه گیر از کشورهای عضو خواسته شده است.
طبق گزارش مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر و ایدز وزارت بهداشت، براساس تعهد جهانی، ایران باید طبق برنامه‌های تعیین شده از سوی سازمان‌های بین‌المللی، تمام ظرفیت‌های موجود در کشور را برای مواجهه با این بیماری به کار گیرد.
در این راستا در اسفندماه سال۱۳۹۴ در جلسه‌ای با حضور رئیس‌جمهور و بیش از ۲۷ وزارتخانه و ارگان دولتی و غیردولتی کشور، «چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز» تصویب شد تا آموزش راه‌های انتقال و پیشگیری از ایدز به اقشار مختلف جامعه علی‌الخصوص نوجوانان به صورت گسترده پیگیری شود.
در بخش برنامه‌های اجرایی این برنامه استراتژیک در مورد آموزش نوجوانان و جوانان آمده است: «در این برنامه تلاش خواهد شد تا ضمن آموزش راه‌های انتقال و پیشگیری از اچ‌آی‌وی (HIV یا ایدز)، اصلاح باورهای غلط و ترغیب برای روابط جنسی ایمن، شرایطی فراهم آید تا در صورت تمایل بتوانند تحت مشاوره و آزمایش تشخیصی برای اچ‌ای‌وی قرار گیرند. با توجه به روش‌های دسترسی، این گروه جمعیتی عبارتند از دانش‌آموزان، دانشجویان، سربازان، ورزشکاران، داوطلبین جمعیت هلال‌احمر و آن دسته از نوجوانان و جوانانی که جزو هیچکدام از گروه‌های مذکور نبوده و تحت عنوان نوجوانان و جوانان سخت در دسترس نامگذاری شده‌اند.»
برای این منظور در یک برنامه‌ریزی گسترده، تمام ارگان‌ها از جمله وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت ورزش و جوانان، صداوسیما، بهزیستی، شهرداری‌ها و... موظف شدند تا در راستای اجرای این اهداف مأموریت‌های تعریف شده را اجرا و عملیاتی کنند.
لذا از ابتدای سال ۹۵ به خصوص در برهه آذرماه به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز از سوی بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی با محوریت وزارت بهداشت، کارناوال‌های متعدد ملی عظیمی از آموزش‌های مربوط به ایدز از جمله راه‌های انتقال و پیشگیری که در بردارنده مطالب و آموزش‌های جنسی با تمرکز بر کودکان و نوجوانان بود، در کشور به راه افتاد.
از توزیع چند هزار جلد کتاب آموزش مسائل جنسی در مهدکودک‌ها و آموزش چهره به چهره از سوی شبکه بهداشتی در مدارس گرفته تا برگزاری هزاران کارگاه آموزش ایدز در حاشیه ی شهرها و روستاهای استان‌های مختلف و توزیع میلیون‌ها جزوه آموزشی در بین مردم و یا برگزاری انواع کلاس‌های آموزش ضمن خدمت در استان‌های مختلف برای هزاران معلم مدارس ابتدایی تا دبیرستانی که ضمن ترسیم شرایط سیاه و البته دروغینی از رواج اچ‌آی‌وی در بین نوجوانان، مدام از آنها خواسته می‌شد برای پیشگیری از رواج بیشتر این بیماری در بین دانش‌آموزان، روش‌های محافظت شده ارتباطات جنسی را در مدارس آموزش دهند.
در واقع ایدز حتی جزء ده عامل مهم مرگ و میر ایرانی‌ها محسوب نمی‌شود و از بسیاری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر در کشور ما، کم‌اهمیت‌تر است؛ اما مسائل نگران‌کننده و قابل پیشگیری بسیاری وجود دارند که در سیستم بهداشت و درمان کشور بسیار کمتر از ایدز و آموزش‌های جنسی مورد توجه قرار می‌گیرند.
در شرایطی که امروزه از سویی بسیاری از مهدکودک‌ها و مدارس بی‌توجه به اولویت‌ها و به بهانه‌ی پیشگیری از کودک آزاری‌ها یا ابتلای به ایدز، کارگاه‌های متنوع و جذاب آموزش مسائل جنسی به کودکان راه انداخته‌اند و از سوی دیگر مراکز پیشگیری از ایدز یکی پس از دیگری توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی راه‌اندازی شده و خدمات رایگان ارائه می‌دهند، آیا با این همه ابتلای سرسام‌آور و مرگ و میرهای سالیانه، باشگاه‌های پیشگیری از چاقی، دیابت، فشارخون و پیشگیری از مصرف دخانیات و موادمخدر برای آموزش نوجوانان و جوانان تشکیل شده‌اند؟ و برنامه‌ها و اردوهای آموزشی روزانه و هفتگی رایگان دارند؟
در حالی‌که در روستاها و شهرهای کوچک کشور علی‌الخصوص در مناطق جنوب و جنوب شرقی، بیماری‌های عفونی ساده‌تر، سوءتغذیه و کمبودهای تأسف‌بار تغذیه‌ای، حوادث و...، قربانیان بسیاری از میان کودکان و نوجوانان می‌گیرد و نیازمند توجه مسئولین است، آموزش‌های جنسی گویا تبدیل به اولویت جدید دولت شده و به عنوان یک مثال، بنیاد کودک شهرستان فنوج که از دفاتر اقماری بنیادکودک زاهدان است، با همکاری آموزش و پرورش منطقه و مرکز بهداشت شهرستان، اقدام به برگزاری دوره آموزشی پیشگیری از آزار و سوء‌استفاده جنسی از کودکان برای دانش آموزان ۷ تا ۱۲سال دختر و پسر می‌کند.
بی‌شک در صورت سکوت و تعلل مراجع عظام، نخبگان دینی و علمی، مومنین و متدینین و هرکس که به بنیان خانواده معتقد است، این آموزش‌ها (و سایر تعهدات ایران در سند ۲۰۳۰) همین‌گونه بی‌سر و صدا و البته با شدت و قوت تمام توسط مسئولین، ادامه خواهد یافت و علاوه بر ترویج فساد و بی‌بندوباری در بین کودکان، نوجوانان و جوانان این سرزمین، زمینه همه‌گیری بیماری‌های مقاربتی و ایدز را نیز به وجود خواهد آورد.(فارس)

کد مطلب: 102097
 
Share/Save/Bookmark