میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۸
 
 
وضعيت اسفبار کودکان روهينگيايي

سازمان خيريه بين‌المللي: امسال ۴۸ هزار نوزاد روهینگيايي در اردوگاه‌هاي بنگلادش به‌دنيا مي‌آيند.
اِوان شورمن، مدير رسانه‌اي منطقه‌اي سازمان خيريه «نجات کودکان» گفت: از آنجايي که داروها و وسايل جلوگيري از بارداري در اردوگاه‌هاي آوارگان روهينگيايي وجود ندارد و مشاوره خانوادگي اندکي به آوارگان داده مي‌شود، تخمين زده مي‌شود که نزديک به پنجاه هزار کودک در سال ۲۰۱۸ که اکنون در اوايل آن قرار داريم در اين اردوگاه‌ها به دنيا بيايند.
وي گفت: با توجه به شلوغي بيش از حد اردوگاه‌هاي روهينگيا در بنگلاش و سطح بسيار پايين معيارهاي بهداشتي و نظافتي در اين اردوگاه‌ها، يکي از نگراني‌هاي اصليِ ما شيوع بيماري‌هاي خطرناک ميان مردم روهينگيا در اين مراکز است. خطر احتمال شيوع بيماري‌ها به علت کمبود مواد غذاييِ مغذي، داروها و همچنين تجهيزات پزشکي دو چندان شده است. ما تاکنون شاهد بيماري ديفتيري بوده‌ايم و همچنين از احتمال انتشار بيماري‌هاي وبا و سرخک در ميان آوارگان به شدت بيمناکيم. بيماري اسهال در ميان کودکان نيز بسيار شايع شده است. اکثر اين کودکان در همان چادرهايي که خانواده‌هاي‌شان در آن زندگي مي‌کنند به دنيا خواهند آمد، زيرا خدمات زايمان در بيمارستان‌ها يا کلينيک‌ها براي والدين روهينگيايي در بنگلادش فراهم نيست. آسوشيتدپرس افزود: هنوز توافق مشخصي ميان دولت هاي بنگلادش و ميانمار براي بازگشت اقوام مسلمان روهينگيا به روستاهاي سابق خود در در استان شمالي راخين و منازل و مزارع‌شان - که اکثراً آتش گرفته و تخريب شده‌اند - به امضا نرسيده است. حتي اگر اين افراد به ميانمار بازگردند، نگراني‌ها درباره امنيت و سلامت شان در استان راخين همچنان پابرجا خواهد بود.
اِوان شورمن افزود: آنچه ما هم اکنون به آن نياز داريم، منابع ماليِ بيشتر براي امدادرساني و ارائه خدمات انسان دوستانه (به آوارگان روهينگيا) است. البته جامعه بين‌المللي در اين زمينه سخاوتمند بوده است، ولي ما نياز داريم که اعضاي اين جامعه بار ديگر کوشش کنند تا منابع مالي کمک‌هاي بشردوستانه را به طور کامل تأمين کنند، زيرا تاکنون فقط ۶۰ درصد از منابع ماليِ لازم براي ارائه خدمات به آوارگان و دادن کمک‌هاي انساني به آن‌ها مهيا شده است.
سیل انبوه پناهجویان برای ورود به بنگلادش از رودخانه مرزی ناف عبور می کنند. سازمانهای غیر دولتی برای رویارویی با این افراد استراتژی هایشان را تقویت کرده اند. به محض عبور پناهجویان از مرز، تیمهای سیار سازمانهای غیر دولتی با آب و غذا و کمکهای پزشکی به کمک پناهجویان می شتابند.

کد مطلب: 102592
 
Share/Save/Bookmark