میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
ظریف خطاب به ترامپ:
نگران ۱۵۰ نفر بودید؟ چند نسل را با سلاح هسته‌ای نابود کردید؟!

وزیر امور خارجه در همایشی در بین قربانیان سلاح‌های شیمیایی ضمن اشاره به یک ادعای اخیر رئیس‌جمهور آمریکا از وی پرسید: نگران ۱۵۰ نفر بودید؟ چند نفر را با سلاح هسته‌ای کشتید؟ چند نسل را با این سلاح‌ها نابود کردید؟
محمدجواد ظریف در همایش نفس‌های سوخته در تجلیل از صبوری قربانیان سلاح‌های شیمیایی طی سخنانی خطاب به جانبازان شیمیایی، خانواده شهدا و جانبازان گفت: ما در جمهوری اسلامی هر چه داریم مرهون رشادت‌ها و ایثار و شجاعت‌های شهدا و جانبازان هستیم. شما سند زنده مقاومت ایران اسلامی هستید.شما نشان دادید این مردم فشار، رنج، سوزش و سرفه ناشی از بمباران شیمیایی را تحمل می‌کنند ولی زیر بار زور و ذلت نمی‌‌روند.
وی افزود: همواره اعتقاد داشتم که بزرگ‌ترین سرمایه و ابزار بازدارندگی ما در برابر قدرت‌های جهانی علاوه بر توانمندی‌های دفاعی و سلحشوران جان بر کف ما در مبارزه با قدرت‌های سلطه جو، مردم مقاوم و فرهنگ ایثار و شهادت این کشور است که توانسته از این مرز و بوم در بدترین شرایط در شرایطی که همه فشارها و قدرت‌های دنیایی در برابر این مردم ایستاده بودند، مقاومت کرده و سربلند بیرون بیایند.
ظریف ادامه داد: کجاست صدام و کجاست علی شیمیایی و کجا هستند کسانی که علیه مردم ما آنقدر جنایت کردند؟ اما ما، نه شما، سربلند ایستاده‌ایم و ما هم از صدقه سر شما سربلندیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی ضمن قدردانی از حجت الاسلام سید محمدعلی شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برای دعوت از وی برای حضور در این جمع، عنوان کرد: من به حال ایشان غبطه می‌خورم که چنین افتخاری دارد که هر روز در خدمت شما (جانبازان شیمیایی) است.
ظریف تاکید کرد: کسانی که امروز می‌گویند استفاده از سلاح شیمیایی خط قرمز ماست، تمام تلاششان را کردند که استفاده صدام از سلاح شیمیایی بدون کوچک‌ترین هزینه‌ای اتفاق افتاد.
وی گفت: اگر آن روز جلوی صدام را گرفته بودید امروز داعش جرأت نمی‌کرد از سلاح شیمیایی علیه مردم عراق و سوریه استفاده کند.
وی خطاب به غربی‌ها و آمریکایی‌ها گفت: حال می‌خواهید ما امروز بپذیریم که شما مدعی مقابله با سلاح شیمیایی هستید؟ چه کسی می‌پذیرد؟ چه کسی می‌پذیرد که شما که خون مردم بر دستانتان هست، شما که مسئول سرفه‌ها و زجرهای جانبازان شیمیایی هستید امروز از مقابله با سلاح کشتار جمعی صحبت کنید.
ظریف خطاب به آمریکایی‌ها و غربی‌ها تصریح کرد: اگر آن روز در مقابل سلاح شیمیایی صدام ایستاده بودید، اگر آن روز تلاش نکرده بودید بر سلاح شیمیایی صدام سرپوش بگذارید، امروز داعش جرأت پیدا نمی‌کرد علیه مردم بی دفاع عراق و سوری از سلاح شیمیایی استفاده کند و هنوز هم شما تلاش می‌کنید با محکوم کردن دیگران، جنایات رفقای خود را فراموش کنید و بر آن سرپوش بگذارید.
وی گفت: ما (ایران) سال‌‌ها قبل اعلام کردیم که داعش به سلاح شیمیایی دسترسی پیدا کرده و مدارک دسترسی داعش به سلاح شیمیایی را در اختیار کشورهای غربی قرار دادیم، اما آن کشورها همانطور که به مدارک متقن استفاده صدام از سلاح شیمیایی علیه نظامیان و غیرنظامیان ایرانی سرپوش گذاشتند و غیرنظامیان در گزارش‌های سازمان ملل آمد که صدام علیه غیرنظامیان ما هم از سلاح شیمیایی استفاده کرده امروز هم تلاش می‌کنند در استفاده از سلاح شیمیایی توسط نوکرانشان سرپوش بگذارند. وی بیان کرد: جمهوری اسلامی به عنوان قربانی سلاح شیمیایی با نظر شرعی مقام معظم رهبری که سلاح‌های کشتار جمعی را حرام می‌دانند.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: ما (ایران) از اولین کشورهایی بودیم که مخازن محدود شیمیایی خود را که در سال آخر جنگ به خاطر مقابله با رژیم صدام ایجاد کرده بودیم، ولی به لطف خدا هیچگاه از آن استفاده نکردیم را نابود کردیم. وی اظهار داشت: کشوری که سالانه ۷۰۰ میلیارد دلار هزینه نظامی می‌کند حتما این توان را دارد که سلاح‌های شیمیایی خود را که نزدیک به ۲۴ سال است از نظر بین‌المللی نه تنها استفاده بلکه نگهداری آن ممنوع است، از بین ببرد ولی امتناع می‌کند.

کد مطلب: 109595
 
Share/Save/Bookmark