میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۹
 
 
قالیباف در بازدید از فاز دوم باغ پرندگان:
تهران در اوج تحریم‌ها و بدترین شرایط بین‌المللی تبدیل به شهر جهانی شد
به درخواستم برای اداره شهر بدون صدور پروانه پاسخ ندادند
تهران در اوج تحریم‌ها و بدترین شرایط بین‌المللی تبدیل به شهر جهانی شد
 

شهردار تهران با بیان اینکه یکی از ۱۰شهربازی بزرگ دنیا در منطقه ۲۲ درحال ساخت است، گفت: برخی تهران را شهر سوخته می‌نامند. یکی از عزیزان می‌گفت؛ آقای قالیباف ناراحت نشو! آن‌ها «واو» و «الف» را اشتباه گرفته‌اند و شهر ساخته را شهر سوخته می‌نامند.
محمدباقر قالیباف دیروز در جریان بازدید از فاز دوم باغ پرندگان و تجلیل از دست‌اندرکاران اجرای این پروژه، تاکید کرد: این حمیت و غیرت در مجموعه وجود دارد که وقت، زمان و قول و قرار ارزش دارد. پس از چند سال تلاش این پروژه طبق زمان‌بندی خودش باید ۱۸ مردادماه تمام می‌شد اما یک ماه در بهره‌برداری پروژه تاخیر پیدا شد؛ با وجود آنکه تاکنون زحمات زیادی کشیده شده است اما باز هم مدیران از این ناراحت هستند که چرا پروژه یک ماه به تاخیر افتاده است.
وی با بیان اینکه ارزش اینکه زمان و فرصت‌ها را از دست ندهیم رمز موفقیت بشریت و هر جامعه‌ای است، ابراز داشت: مهندسان، مشاوران و پیمانکاران با غیرت ایرانی، تعصب ملی و اعتماد به دانش، کار فنی خود را در اینجا به نمایش گذاشته‌اند؛ در حقیقت این افراد پیمانکار نیستند بلکه سازندگان واقعی کشور هستند.
شهردار تهران ابراز داشت: من نمی‌گویم در پیمانکاران اشکال نیست بلکه در هر جامعه و قشری حتما خوب و بد وجود دارد اما انسان‌های شریفی را می‌بینیم که مادیات آخرین خواسته و هدف آن‌ها است و در قدم اول پیشرفت کشور، زیبایی شهر و افتخار ایرانی برای آنها اهمیت دارد.

وقتی غیرت و دانش ایرانی را دیدم با اطمینان پروژه‌ها را از خارجی‌ها گرفتم
قالیباف افزود: من انسان فنی نیستم اما وقتی غیرت و دانش این‌ها را می‌بینم، با اطمینان تصمیم می‌گیرم پروژه را از خارجی‌ها بگیریم به دست محیط دانشگاهی و فنی خودمان بدهم به طوری که این کار با همکاری سه دانشگاه مهم کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علم و صنعت انجام شود.

باغ پرندگان پروژه‌ای بالاتر از نرم جهانیHSE
وی با اشاره به ضریب بالای ایمنی در اجرای فاز دوم باغ پرندگان بدون هیچ حادثه‌ای گفت: همه ما باید به حادثه‌ای که ایمنی در آن رعایت نشده است حساسیت نشان دهیم اما پروژه‌ای به این عظمت بدون حادثه اجرا می‌شود. این در حالی است که براساس نرم‌های جهانی این گونه حوادث در این پروژه‌ها وجود داشته است اما این افتخار وجود دارد که پروژه را بالاتر از نرم جهانی در حوزه HSE اجرا می‌کنند.

تغییر رویکرد امکان‌پذیر است اما تغییر نگرش بسیار سخت است
وی با تاکید بر اینکه تغییر رویکرد امکان پذیر است اما تغییر نگرش بسیار سخت خواهد بود، ابراز داشت: اگر می‌گوییم شهر ما نباید شهر خودروها باشند و باید شهر پیاده‌ها شود یک تغییر رویکرد نیست، بلکه یک تغییر نگرش است و زمینه‌های زیادی دارد که بتوانیم این را پیاده سازی کنیم.
قالیباف افزود: در بیان راحت می‌شود سخنرانی کرد اما اینکه در منطقه ۱۲ ساکنان، بازار و مشتریان همه با هم بپذیرند که با ماشین تردد نکنند کار خیلی سختی است. در این تصمیمات همه مقابل آدم می‌ایستند همچنانکه وقتی این تصمیم گرفته شد، همه از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، وزیر کشور، استانداری تا بازاریان و مردم در مقابل این تصمیم ایستادند اما حالا این روزها، این حرف را می‌زنند.
شهردار تهران گفت: خیلی جرات می‌خواهد یک نفر بایستد و بگوید این تصمیم باید اجرا شود و بعد از ۱۵ روز همه بفهمند چقدر خوب شد. همه آنهایی که مخالفت می‌کردند وقتی پشت تریبون قرار می‌گرفتند، می‌گفتند شهرسازی و انسان‌ها خیلی مهم است اما حاضر نبودند دو میلیون انسانی که به مرکز شهر می‌رفتند را از زیر موتور سیکلت‌ها و ماشین‌ها نجات دهند.

تبدیل تهران به شهر جهانی در اوج تحریم‌ها و بدترین شرایط بین‌المللی
وی با اشاره به توجه به موضوع گردشگری برای تبدیل تهران به شهر جهانی در اوج تحریم‌ها و بدترین شرایط بین‌المللی، گفت: توجه به این حوزه نیازمند توسعه حمل‌ونقل بود که هم‌اکنون به نتیجه رسیده است و از فرودگاه امام خمینی(ره) تا نقاط مختلف شهر شبکه حمل‌ونقل شهری و ریلی وجود دارد. از دیگرسو نیازمند احیای هویت تاریخی و ملی بودیم که این هویت تاریخی ما در حصار ناصری و صفوی و در مرکز شهر ما قرار داشت.
قالیباف یادآور شد: طی شش دهه متوالی مرکز تاریخی تهران روز به روز منهدم تر شد. حتی این اواخر کسی در این مرکز زندگی نمی‌کرد و افراد بسیار محدودی در محله‌های خاصی زندگی می‌کردند و بقیه نقاط مرکزی شهر به انبار، مراکز تولیدی و آسیب‌های اجتماعی تبدیل شده بود. نمونه آن را در پارک هرندی شاهد بودیم که هر شب در حدود سه تا چهار هزار نفر کارتن‌خواب در آنجا حضور داشتند. انسان‌های عزیزی که قربانی تصمیم‌های غلط ما و روش‌های غلط تربیت خانوادگی بودند. ما در بین این جوانان افرادی را دیدیم که در تخصص مغز و اعصاب رتبه‌دار کشور بودند و یا کسانی که حداقل شش جلد کتاب ترجمه شده داشتند و به چهار زبان زنده دنیا مسلط بودند.

رشد مثبت ساخت و ساز در منطقه۱۲ به رغم رشد منفی در کشور
قالیباف با اشاره به احیای مرکز تاریخی تهران و تبدیل آن به یکی از نقاط گردشگری پایتخت گفت: رشد مسکن در همه جای کشور و حتی در خود مناطق برخوردار تهران منفی است اما تنها نقطه‌ای که رشد ساخت و ساز و مسکن مثبت شده و دو رقمی است، همان منطقه‌ای است که شش سال قبل جرات نمی‌کردیم داخل آن برویم. وی تصریح کرد: سه سال قبل خود رسانه‌ها بنده را به باد انتقاد گرفتند اما ایستادم تا آن طرح در منطقه ۱۲ اجرا شود. امروز می‌بینید که هفته به هفته منطقه ۱۲ متحول شده و محل زندگی می‌شود.

افتتاح موزه مشاهیر
شهردار تهران با بیان اینکه برای تبدیل تهران به شهر جهانی نیازمند احیای فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی خودمان هستیم، گفت: میراث فرهنگی ما در مرکز شهر قرار دارد، اما فرداشب (امشب) به عنوان نمونه موزه مشاهیر را در یکی از همین مراکز فرهنگی افتتاح می‌کنیم، جایی که محل اسکان آسیب‌های اجتماعی بوده اما حالا به بزرگ‌ترین قطب فرهنگی ما در مقیاس جهانی تبدیل می‌شود.

سوالی که خبرنگاران هیچ وقت نپرسیدند!
قالیباف در ادامه با اشاره به کمبود مراکز تفریحی در پایتخت، گفت: دوستان خبرنگار بحق چشم بینای مردم هستند و می‌بینند و اشکالات را برطرف می‌کنند. برای خودم جای سوال بود که چرا خبرنگاران به عنوان نماینده افکار عمومی هیچ زمان از شهردار سوال نکردند شهری که نزدیک به بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت در آن زندگی و رفت و آمد می‌کنند چرا یک شهربازی ندارد؟

اتصال تهران به شمال از طریق امتداد ۸۰کیلومتری مترو فرودگاه امام خمینی‌(ره)
شهردار تهران عنوان کرد: یکی از تزهای دانشجویان مقطع دکترا این بود که آیا تهران ساحل دارد؟ در آن تز ثابت شد که تهران ساحل دارد؛ یعنی اگر شهری در کمتر از نیم ساعت به دریا برسد حتما ساحل دارد و ما در یک پروژه مطالعاتی با مشاور خارجی در سال ۸۸ این مطالعه را انجام دادیم که نشان دهد می‌توانیم همین مترو که تا فرودگاه امام(ره) برده‌ایم را با حدود ۸۰ کیلومتر در ۳۰ دقیقه به دریای خزر ببریم. این پروژه هم در یک فاصله زمانی کمتر از ۹ سال با همان نگاه گردشگری اتفاق می‌افتد. اما شما ببینید بزرگراه تهران - شمال طراحی شده و ۲۰ سال است که در این بزرگراه ماندیم و ۲۰ سال دیگر هم می‌مانیم و طبیعت را خراب می‌کنیم.
قالیباف از کوه البرز به عنوان عامل طبیعی سوم تهران یاد کرد و گفت: شهر در سایه این کوه حیات پیدا کرده است. ما باید زندگی شهر را در این کوه ببینیم. از این رو اندیشمندان این حوزه دور هم جمع شدند و مطالعه دقیقی با رویکرد آلودگی هوا، تحول اقتصادی، گردشگری و کاهش فاصله شمال و جنوب انجام دادیم. هم‌اکنون کانالی در انتهای اتوبان یادگار امام(ره) به نام کانال فیروز آباد داریم و در کنار آن بیش از ۱۵۰۰ رشته قنات در این شهر داریم که در حال احیا است. مطالعات این پروژه را انجام دادیم که آب بخشی از مسیر کن و فرحزاد را در آن نقطه بیاوریم و از آنجا کانالی به سمت بوستان ولایت بکشیم تا از محروم‌ترین مناطق و بافت فرسوده عبور کند و این را به صورت رودخانه همیشه جاری به سمت چشمه‌علی ببریم. هم‌اکنون مطالعات و طراحی‌های فاز صفر این پروژه انجام شده و بخشی از تملک آن هم دنبال شد و از پروژه‌هایی است که در آینده می‌توان به آن توجه کرد.

احیا و ایمن‌سازی بخش غربی لویزان
شهردار پایتخت در ادامه از باغ پرندگان به عنوان یکی از مراکز مهم گردشگری در شرق تهران یاد کرد و گفت: باغ پرندگان در مقیاس جهانی است و افتخارات فنی زیادی دارد. فراموش نکنیم که جنگل‌های لویزان دو بخش شرقی و غربی داشتند که در بخش غربی از استقلال تا اتوبان امام علی(ع) و منطقه شیان تا حدودی مردم از بخش‌هایی از جنگل استفاده می‌کردند اما اگر به روزنامه‌ها مراجعه کنید مواردی مثل احمد گرگی، افراد مسلح، ناامنی و مواد مخدر را دربخش غربی یادتان می‌آید به نحوی که در بخش غربی جنگل‌های لویزان هیچ کدام از شهروندان جرات ورود به این جنگل را نداشتند.
وی گفت: بخش‌هایی از این جنگل‌ها در اختیار سازمان‌های امنیتی بود که با فرمان مقام معظم رهبری، طی ۴۸ ساعت بیش از ۱۵۰۰ هکتار از این جنگل‌ها را در اختیار مردم قرار دادیم. جنگل‌های اینجا داشت خشک می‌شد اما امروز به قطب گردشگری برای شهر تبدیل شده است.

سیاست‌بازی انصاف را از بین می‌برد
شهردار تهران گفت: با این وجود برخی تهران را شهر سوخته نامگذاری می‌کنند. یکی از عزیزان می‌گفت آقای قالیباف ناراحت نشو! آن‌ها واو و الف را اشتباه گرفته‌اند و شهر ساخته را شهر سوخته می‌نامند. من هم گفتم آدم پدر سیاست‌بازی را بسوزاند که انصاف را از بین ببرد و باعث می‌شود یک زمانی حرف‌هایی بزنند.
قالیباف در ادامه سخنان خود به ظرفیت‌های بالای تهران در حوزه مالی اشاره کرد و گفت: سه سال و نیم قبل در سالن اجلاس سران، طی همایشی با حضور وزیر راه و شهرسازی و اعضای سازمان نظام مهندسی اعلام عمومی کردم که من، محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار تهران آماده هستم تا وزیر محترم به ما ابلاغ کند و از فردا صبح هیچ پروانه ساختمانی در شهر صادر نکنیم و شهر را هم اداره کنیم. چون این را به نفع شهر می‌دانم اما خواهید گفت قالیباف در حوزه اقتصاد، پیشرفت صنعت مسکن و ساخت و ساز کارشکنی می‌کند. من شهر را بدون صدور پروانه اداره می‌کنم اما شما این را به من ابلاغ کنید. چرا جرات نکردند یک خط امضا کنند؟

اداره تهران فقط برنامه و مدیریت صحیح می‌خواهد
وی افزود: این شهر ظرفیت‌های زیاد دارد و مردم شهر نیز بزرگ ترین سرمایه‌ها شامل فکر و پول را دارند. شهر سرمایه‌های مادی و انسانی زیادی دارد و به هیچ چیز نیاز ندارد. فقط یک برنامه مشخص و مدیریت صحیح می‌خواهد این در حالی است که اشکال در کشور ما نه پول است و نه منابع انسانی بلکه چالش کشور ما چالش مدیریتی است.

چالش امروز جامعه پرداختن به فروع به جای اصول و دفع افاضل بجای اراذل است
شهردار تهران گفت: حضرت امیرالمومنین(ع) در نهج‌البلاغه می‌فرمایند هر سازمان و جامعه‌ای وقتی از بین می‌رود که اصول را رها کنیم به فروع بپردازیم و افاضل را دفع کنیم و اراذل را به کار بگیریم؛ این چالش ما است.
قالیباف ادامه داد: می‌توانیم این شهر و کشور را به بهترین شکل ممکن و با ظرفیت‌های خودش اداره کنیم. البته این بدان معنی نیست که با دنیا قطع ارتباط کنیم بلکه امروز زندگی، زندگی ارتباطات است. اما اینکه روی پای خودمان بایستیم و مثل همین پروژه بتوانیم اعتماد کنیم و کار را انجام دهیم مهم است.
وی افزود: در بعضی سازه‌ها مطمئن بودیم کار درست است اما گاهی به حدی خودباختگی داخل کشور وجود دارد که مجبور بودیم مشاور خارجی که مورد قبول بعضی‌ها است را بیاوریم تا خود دستگاه‌های نظارتی داخل که به توان فنی خودمان ایمان ندارند، به توان فنی آنها ایمان بیاورند.
شهردار تهران در پایان گفت: انشالله دست به دست هم دهیم و شهر و کشور خود را بسازیم تا امید را بیش از گذشته در دل و روح جوانان بدمیم.

گزارشگر: محسن رجبی

کد مطلب: 100594
 
Share/Save/Bookmark