میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۰
 
 
ترامپ پلیس را به ارتش مبدل می‌‌کند
سرکوب مردم آمریکا با ادوات جنگی
سرکوب مردم آمریکا با ادوات جنگی
 

ترامپ قصد دارد فرمان اجرایی ممنوعیت استفاده از برخی از تجهیزات و سلاح‌های سنگین توسط پلیس آمریکا برای مقابله با شورش‌های خیابانی را لغو کند.
روزنامه یو اس‌ای تودی گزارش داد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال لغو فرمان اجرایی باراک اوباما در زمینه ممنوعیت استفاده از برخی تجهیزات نظامی و تسلیحات سنگین توسط نیروهای پلیس این کشور است. به دنبال حوادث سنت لوئیز در سال ۲۰۱۴ باراک اوباما طی یک دستور اجرایی استفاده از خودروهای زرهی، سلاحهای با کالیبر بالا و برخی تسلیحات نظامی سنگین که برای جنگ‌های خارجی استفاده می‌شود را توسط پلیس آمریکا ممنوع کرد.
یواس‌ای تودی نوشت: براساس سند که به آن دست یافته‌ایم ترامپ قصد دارد استفاده از این تجهیزات ممنوع شده را دوباره در خیابان‌های آمریکا مجاز کند.
براساس این گزارش، جف سشنز دادستان آمریکا قرار بود در سخنرانی خود دیروز دوشنبه درباره این تغییرات حرف بزند.با این حال مقامات آمریکایی هنوز به این موضوع واکنشی نشان نداده‌اند.
معاون اوباما گفت: می‌گوید ترامپ با حمایت از نژادپرست‌ها و شعله‌ور کردن آتش اختلافات قدیمی در آمریکا، این کشور را به سمت اختلاف و دو دستگی می‌برد و مردم باید مقابل وی بایستند. «جو بایدن» معاون «باراک اوباما» رئیس‌‌جمهور سابق آمریکا در مقاله‌ای به بررسی وضعیت این روزهای آمریکا و زنده شدن اختلافات قدیمی میان سفیدپوست‌ها و رنگین‌پوست‌ها پرداخته و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور فعلی کشورش را مقصر اصلی این ماجرا دانسته است. بایدن ابتدا به اولین روزهای تکیه زدن اوباما بر مسند ریاست‌جمهوری آمریکا پرداخته و نوشته: «ژانویه سال ۲۰۰۹ بود که در شهر ویلمینگتون در ایالت دلاوِیر منتظر دیدن اولین رئیس‌جمهور رنگین‌پوست آمریکا بودم؛ آن ساعت، لحظه امیدی زایدالوصف برای آمریکا بود.»
بایدن در ادامه به سال ۱۹۶۸ و تسخیر همین شهر توسط سربازان ارتش به دلیل ناآرامی‌های پس از کشته شدن «مارتین لوترکینگ» رهبر آزادی‌خواهان رنگین پوست اشاره می‌کند و آن را روزهایی تاریک می‌خواند.
به دنبال برپایی تجمع حمایتی تعدادی از حامیان دست راستی دونالد ترامپ در «بِرکلی»، مخالفان این گروه‌های افراطی هم برای مقابله با این تجمع تظاهرات برپا کردند.در ادامه کش و قوس‌ها در آمریکا درباره مواضع دونالد ترامپ، شهر «برکلی» ایالت کالیفرنیا شاهد تظاهرات هر دو طیف حامی و مخالف رئیس‌جمهور آمریکا و البته بازداشت تعدادی از افراد توسط پلیس بوده است.
چند صد نفر از مخالفان گروه‌های دست راستی و افراطی علیه تجمع این گروه‌ها در شهر «برکلی» ایالت کالیفرنیا دست به تجمع مشابه زدند.این تجمع در حالی برگزار شده که طبق گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی تعداد مخالفان مواضع ترامپ و گروه‌های دست راستی در برکلی بیشتر از حامیان رئیس‌جمهور آمریکا بود.
۲ دیپلمات ارشد وزارت خارجه آمریکا با ارائه استعفای خود قصد دارند از سمت‌های خود کناره‌گیری کنند.
نشریه فارین پالیسی با اشاره به سیل کناره گیری دیپلمات‌های آمریکایی گزارش داد که دیپلمات ارشد آمریکا و مسئول میز نظارت بر سیاستهای این کشور در سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی از سمت خود استعفا کرده است. تریسی ژاکوبسن، ۵۲ ساله، دیپلمات باسابقه و مدیر اداره امور سازمان‌های بین المللی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه از تصمیم خود برای کناره گیری خبر داده است. این استعفا سه هفته قبل از اولین سخنرانی مهم دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل و در مقابل رهبران جهان صورت می‌گیرد.
وزیر خارجه آمریکا نیز حساب خود را از دونالد ترامپ در زمینه حوادث نژادی شارلوتسویل جدا کرد و صریحاً گفت که او از طرف خودش حرف می‌زند نه ارزش‌های آمریکا. براساس این گزارش، تیلرسون جدیدترین مقام آمریکا است که حساب خودش را از ترامپ در این زمینه جدا می‌کند. به نوشته ایندیپندنت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تمایل ندارند پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش، کاخ سفید را ترک کند.
تیم راجرز روزنامه نگار هشدار داده است احتمالا دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تمایل ندارند پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش، کاخ سفید را ترک کند. پایگاه اینترنتی این روزنامه در گزارشی به قلم شهاب خان نوشت: این روزنامه نگار و کارشناس مسائل سران آمریکای لاتین گفت «این رئیس‌جمهور آمریکا هیچ حرمتی برای جایگاه ریاست جمهوری قائل نیست.»
این کارشناس درباره جبهه آزادی‌بخش ملی ساندینیستا (یک حزب سیاسی و سوسیالیست در نیکاراگوئه) و دانیل اورتگا رئیس‌جمهور پیشین این کشور - دبیرکل این حزب - گفت، ماندن بر سر قدرت برای دوره‌های طولانی‌مدت برای سران آمریکای لاتین امری عادی است.

کد مطلب: 100693
 
Share/Save/Bookmark