میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۱
 
 
موافقت مجلس با کاهش مجازات اعدام برای حاملین موادمخدر

جلسه علنی دیروز مجلس به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد. نمایندگان در جلسه دیروز خود رسیدگی به گزارش کمیسیون کشاورزی در مورد لایحه هوای پاک را در دستور کار خود دارند.
همچنین نمایندگان مجلس با کلیات طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر موافقت کردند.

موافقت مجلس با دوفوریت طرح تمدید سال مالی پروژه‌های عمرانی ۹۵ تا پایان شهریور ۹۶
در ادامه نمایندگان مجلس با فوری بررسی شدن طرح تمدید سال مالی پروژه‌های عمرانی ۹۵ تا پایان شهریور ۹۶ موافقت کردند.
نمایندگان پارلمان دوفوریت طرح تغییر مهلت جذب اعتبارات پروژه‌های عمرانی سال ۱۳۹۵ کل‌کشور را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند. وکلای ملت با ۱۸۴ رأی موافق، ۳۶ رأی مخالف و ۱۴ رأی ممتنع از ۲۴۸ نماینده حاضر در صحن علنی، دوفوریت طرح مذکور را به تصویب رساندند.

تصویب کلیات طرح تخفیف مجازات قاچاقچیان موادمخدر
همچنین نمایندگان مجلس با کلیات طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر موافقت کردند.
وکلای ملت پس از بحث و تبادل نظر با ۱۸۲ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در صحن علنی خانه ملت به کلیات این طرح رای مثبت دادند.
وکلای ملت همچنین بنا به درخواست علی لاریجانی رئیس مجلس با ارجاع طرح مذکور به کمیسیون حقوقی قضایی برای بررسی بیشتر موافقت کردند. طبق این طرح مجازات اعدام برای قاچاقچیان موادمخدر به حبس تبدیل می‌شود که حساسیت موضوع نمایندگان را بر آن داشت برای بررسی بیشتر با ارجاع طرح به کمیسیون قضایی و حقوقی موافقت کنند.

طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر، جانی را از قربانی تفکیک می‌کند
ممانعت از سرافکندگی خانواده‌های قاچاقچیان، بررسی کارشناسی و روان‌شناختی دقیق‌تر در قبال پدیده قاچاق موادمخدر و تفاوت قائل بودن میان جانی و قربانی از جمله دلایل موافقان طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر بود.
حجت‌الاسلام عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر در مجلس در موافقت با کلیات این طرح با اشاره به سابقه سال‌ها قضاوت خود و صدور ۱۰ هزار حکم در این مدت گفت: من با قضات مختلف درباره این طرح مشورت کردم و تصور می‌کنم مخالفان طرح اصلاً به ماده واحده آن توجه نکرده‌اند چراکه ما با این طرح درپی حذف اعدام نیستیم بلکه می‌خواهیم قانون را اصلاح کنیم.
وی اظهار داشت: همسران و دختران آنها که اعدام می‌شوند چه گناهی کرده‌اند که باید با سرافکندگی زندگی کنند. نماینده مردم بوشهر در مجلس با اشاره به اینکه امروز برای یک تصادف کارشناس می‌فرستند اما برای صدور احکام موادمخدر کارشناس و روانشناس علت را بررسی نمی‌کنند، گفت: در یکی از موارد، یکی از قاچاقچیانی که حکم اعدام برایش صادر شده بود جهت تأمین درمان هزینه دختر ۴ ساله‌اش دست به قاچاق زده بود.
بنابراین گزارش جهانبخش محبی‌نیا نماینده میاندوآب در مجلس نیز در موافقت با کلیات این طرح با تاکید بر اینکه در این طرح بحث عدول از شرع نیست، گفت: با تصویب این طرح ما می‌توانیم مدعی باشیم که میان جانی و قربانی تفاوت قائلیم. وی با تاکید بر اینکه مجلس می‌خواهد قربانیان قاچاق موادمخدر را که طعمه انسان‌های ستمگر قرار می‌گیرند را نجات دهد، گفت: طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر به معنای استقبال از موادمخدر در هیچ یک از مراحل آن نیست.

اشغال بازار کار از سوی اتباع بیگانه «ربیعی» را به صحن علنی مجلس کشاند
اشغال بازار کار از سوی اتباع بیگانه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را با اعلام وصول سوال ملی نماینده شاهین‌شهر در مجلس به صحن علنی پارلمان کشاند.
محمدعلی وکیلی عضو هیأت رئیسه مجلس در نشست علنی دیروز پارلمان موارد اعلام وصولی را قرائت کرد.
بر این اساس، طرح حذف تبصره ۲ ماده ۴ قانون اصلاح برخی مواد مقررات پزشکی، دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی و همچنین تقاضای استرداد طرح الحاق یک ماده به قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور به دلیل پس گرفتن امضای تعدادی از طراحان اعلام وصول شدند.
همچنین طرح یک‌فوریتی الزام قوه قضاییه به اجرای اصل ۴۹ فانون اساسی اعلام وصول شد.
سوال ملی حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر از علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره علت در اختیار قرار گرفتن بازار کار از سوی اتباع بیگانه نیز اعلام وصول شد.

موافقت مجلس با کلیات اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم
نمایندگان مجلس کلیات لایحه اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم را با ۱۶۰ رأی مثبت به تصویب رساندند. نمایندگان مجلس در نشست علنی دیروز کلیات لایحه اصلاح ماده ۸۶ قانون مالیات‎های مستقیم را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.
وکلای ملت با ۱۶۰ رأی موافق، ۲۰ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر در صحن علنی، کلیات لایحه مذکور را مصوب کردند. تصویب نهایی جرئیات این لایحه منوط به بررسی آن در صحن علنی مجلس خواهد بود.

موافقت مجلس با فوریت طرح اصلاحیه قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان
نمایندگان مجلس با فوری بررسی شدن طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان با ۱۳۰ رأی مثبت موافقت کردند.
نمایندگان مجلس در نشست علنی پارلمان یک‌فوریت طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند. وکلای ملت با ۱۳۰ رأی موافق، ۴۲ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از ۲۳۷ نماینده حاضر در صحن علنی با یک‌فوریت طرح مذکور موافقت کردند.

تذکر نمایندگان مجلس به وزیر علوم
نمایندگان محلات و اراک در تذکری به وزیر علوم خواستار توضیح درمورد علت ورود به تغییر اساسنامه دانشگاه پیام نور شدند.
تذکرات کتبی نمایندگان و مسئولان اجرایی کشور در جلسه علنی دیروز مجلس از سوی هیات رئیسه قرائت شد که این تذکرات به شرح زیر است:
علیرضا سلیمی و علی‌اکبر کریمی نمایندگان محلات و اراک در تذکری به وزیر علوم خواستار توضیح درمورد علت ورود به تغییر اساسنامه دانشگاه پیام نور شدند.
محمدعلی پورمختار و محمد کاظمی نمایندگان بهار و ملایر در تذکری به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار نظارت دقیق و جدی بر مدیریت سازمان اوقاف و درآمدهای و نحوه مدیریت موقوفات و رسیدگی به نارضایتی عمومی شدند.
ناهید تاج‌ الدین و سهیلا جلودارزاده نمایندگان اصفهان و تهران در تذکری به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار تسریع در اجرایی شدن قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی شدند.

کد مطلب: 100099
 
Share/Save/Bookmark