میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۰
 
 
حقوق بشر انگلیسی
حقوق بشر انگلیسی
 

یک جوان ۲۵ ساله انگلیسی قربانی خشونت پلیس انگلیس شد. خبر کوتاه و متاثر کننده است وقتی بدانی که او را به دلیل اعتراضی که نسبت به عملکرد دولت انگلیس در کمک به حادثه دیدگان برج گرنفل برگزار شده با ضرب و شتم و گاز اشک‌آور کشته‌اند. اینجا نه کسی به اصل حکومت اعتراض داشته و نه به ملکه چیزی گفته، او فقط پاسخ کمکاری را می‌خواست بشنود که جانش را از دست داد.
برای فریاد زدن و شعار درباره حقوق بشر همیشه پیش قراول هستند اما وقتی نوبت به پاسخ در میدان عمل می‌رسد کسی اجرایش نمی‌کند و در مقابل پرسش‌ها هم پاسخی نمی‌شنوید، البته اگر اجازه داشته باشید که سوال کنید.
مرد جوان ۲۵ ساله‌ای که در جریان تظاهرات علیه آتش‌سوزی برج گرنفل در لندن توسط پلیس بازداشت شده بود، به علت برخورد فیزیکی شدید پلیس و استفاده از گاز اشک‌آور در بیمارستان جان باخت. این خبری است که رسانه‌های انگلیسی که همواره دم از رعایت حقوق بشر می‌زنند و کشورهای جهان سوم را با اتهام حقوق بشری مورد تاخت و تاز خودشان قرار می‌دهند آن را سانسور کرده‌اند و ترجیح دادند که تنها با انتشار یک خبر کوتاه از کنار آن به سادگی عبور کنند.
کشتن یک جوان آن هم به جرم تظاهرات علیه یک آتش‌سوزی!! کاری است که هیچ توجیهی ندارد، اگر فردی بنا به لجبازی‌ها و مبارزات مسلحانه علیه یک حکومت زندانی یا کشته شود کافیست تا بنگاه‌های خبرپراکن‌شان بسیج شوند اما وقتی پای قربانی کردن یک جوان پرسشگر می‌رسد گوش‌ها کَر و چشم‌ها کور می‌شود. آن وقت است که اگر کسی ببیند یا بشنود با برخورد مشابه رو‌به‌رو خواهد شد و حقوق بشر و آزادی‌بیان قلابی رنگ می‌بازد.
در خبرها هنوز هم می‌خوانیم که تعلل دولت بریتانیا در رسیدگی و کمک به خانواده‌های قربانیان آتش‌سوزی هفته گذشته در یک برج مسکونی لندن به موجی از اعتراضات و خشم عمومی دامن زده است.
بیش از هزار نفر در اعتراض به واکنش خونسردانه ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، به آتش‌سوزی مرگبار هفته گذشته در برج گرنفل لندن در شهر لندن تجمع کردند که با دخالت پلیس تا کنون عده‌ای مجروح یک نفر کشته شده است!
فعالانی که تجمع‌های اعتراضی را سازماندهی کرده‌اند می‌گویند خانم ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، باید به خاطر واکنش خود به این واقعه مرگبار شرمنده باشد و از مقامش استعفا دهد.
این تجمع ابتدا در اعتراض به تشکیل دولت ائتلافی بین حزب محافظه‌کار و یکی از احزاب ایرلند شمالی موسوم به حزب اتحادگرایان دموکراتیک برنامه‌ریزی شده بود، اما سپس به تجمعی اعتراضی علیه شیوه برخورد خانم «می» با آتش‌سوزی مرگبار لندن تبدیل شد.
دولت ترزا می‌در تلاش برای فرو نشاندن خشم عمومی با هیاتی از خانواده‌های قربانیان این آتش‌سوزی دیدار کرد و وعده داد از آنها و آسیب‌دیدگان حمایت کند.
در همین حال صدها نفر نیز در اعتراض به شهردار لندن به ساختمان شهرداری هجوم بردند و خواستار استعفای شهردار شدند چراکه به گفته ساکنان ساختمان مسکونی گرنفل، این سازه از استانداردهای ایمنی برخوردار نبوده و مقام‌های رسمی نیز در ارائه اطلاعات کافی درباره قربانیان و بازماندگان کوتاهی کرده‌اند.آتش‌سوزی در برج مسکونی گرنفل در لندن بامداد چهارشنبه ۲۴ خرداد روی داد که ۷۹ نفر را به کام مرگ برد.

کد مطلب: 99810
 
Share/Save/Bookmark