میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
هاآرتص:
استیضاح ترامپ فروپاشی استراتژی نتانیاهو علیه ایران را تسریع می‌کند

یک روزنامه صهیونیستی در گزارشی با اشاره به سیاست خارجی بی‌نظم و آشفته رئیس‌جمهور آمریکا نوشت استیضاح ترامپ فروپاشی راهبرد نخست‌وزیر اسرائیل علیه ایران را سرعت بخشیده است.
در گزارش هاآراتص آمده است که عربستان سعودی با برگزاری مذاکرات غیر رسمی و غیر مستقیم با ایران با هدف کاهش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس موافقت کرده است.
خبرها درباره ارتباط میان ریاض و تهران توجهات زیادی را در واشنگتن به خود جلب کرده و تحت الشعاع موضوع استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قرار نگرفته است.
هم نتانیاهو و هم ترامپ باید از این موضوع رضایت داشته باشند که گزارش‌ها درباره نزدیکی میان دو رقیب اصلی در خارومیانه به حاشیه رانده شده‌ است. با این همه، این موضوع دلیلی بر شکست مشترک این دو به شمار می‌آید. بر اساس گزارش‌ها از ریاض، تصمیم سعودی‌ها برای تعامل با تهران بازتاب ارزیابی آنها از این موضوع که است که ترامپ توانایی آمریکا برای بازدارندگی در مقابل ایران از طریق تهدید استفاده از نیروی نظامی را از دست داده است. در شرایط کنونی خاورمیانه، رئیس جمهور آمریکا یک ببر کاغذی به شمار می‌آید.
نتانیاهو هفته پیش سخنرانی در کنست داشت و درباره واقعیت‌های راهبرد جدید اسرائیل صحبت کرد و طی آن درباره خطر مقابله قریب الوقوع با ایران و چه بسا طی چند هفته آینده هشدار داد.
بنا بر ادعای روزنامه هاآرتص، ایران فعالیت‌های تروریستی و طراحی‌های تهاجمی خود علیه اسرائیل را توسعه داده است. در مقابله با چنین تهدید آشکاری، نتانیاهو تاکید کرد که اسرائیل باید میلیاردها دلار به بودجه نظامی خود در راستای مقابله با تهدید ایران تزریق کند.
اسرائیلی‌ها که توسط نتانیاهو اطمینان داده شده بودند که بوسیله طرح درخشانش تهران را در شرایط دفاعی قرار داده، با شنیدن این موضوع شگفت زده شدند که ایران به طور ناگهانی تهدیدی را برای اسرائیل بوجود آورده که همتراز جنگ «یوم کیپور» سال ۱۹۷۳ است.آنها همچنین از این سخنان نتانیاهو آشفته شدند که اسرائیل در جنگ برای بقای خود تنها است.
البته جنگ هراسی نتانیاهو به طور گسترده‌ای به عنوان یک توطئه سیاسی بدبینانه دیگر تلقی شده که بوسیله آن بر «بنی گانتز» و «کاهلون لاوان» برای پیوستن به کابینه فراگیر به رهبری وی فشار وارد آورد. اما همانطور که انتظار می‌رفت، سخنرانی نتانیاهو در کنست، سقوط کامل راهبرد وی درباره ایران را نشان داد اگر چه وی آخرین نفری خواهد بود که این موضوع را تایید خواهد کرد.
عیب کشنده طرح بازی نتانیاهو برای تمام کسانی که اقدامات ترامپ را از همان نخست دنبال می‌کردند کاملا آشکار بود. نتانیاهو به غلط گمان می‌کرد که رئیس جمهور آمریکا در پیشبرد طرح بازی نتانیاهو شریکی ثابت و قابل اعتماد است. 

کد مطلب: 111105
 
Share/Save/Bookmark