میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
سعودی برای فرار از شکست دست به دامان پنتاگون شد
ورود کلاه‌سبز‌های آمریکایی به جنگ یمن
ورود کلاه‌سبز‌های آمریکایی به جنگ یمن
 

همزمان با تشدید شکست‌های سعودی و البته خروج بسیاری از کشورها از ائتلاف آمریکایی- سعودی، تیمی متشکل از حدود ۱۲ کلاه‌سبز آمریکایی اواخر سال گذشته میلادی وارد مرز عربستان سعودی با یمن شده است.
گزارش‌ها حاکی است عربستان سعودی برای دفاع از مرزهایش دست به دامن نیروهای ویژه ارتش آمریکا موسوم به «گرین برت» (کلاه‌سبزهای آمریکایی) شده است. یک روزنامه آمریکایی گزارش داده تیمی متشکل از حدود ۱۲ کلاه‌سبز آمریکایی اواخر سال گذشته میلادی وارد مرز عربستان سعودی با یمن شده‌اند.
روزنامه نیوویورک‌تایمز نوشته این دسته از کماندوهای ارتش آمریکا به نظامیان ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی برای مکان‌یابی و تخریب موشک‌های بالستیک نیروهای انصارالله و سکوهای پرتاب آنها کمک می‌کنند. جزئیات عملیات کلاه‌سبزهای آمریکایی را برای اولین بار مقام‌های آمریکایی و دیپلمات‌های اروپایی در گفت‌وگو با نیویورک‌تایمز مطرح کرده‌اند.
حضور این نظامیان با بیانیه‌های رسمی پنتاگون تناقض دارند. وزارت دفاع آمریکا مدعی است کمک‌های ارتش آمریکا به ائتلاف متجاوز عربستان سعودی در یمن تنها مواردی مانند سوخت‌رسانی به هواپیما، کمک‌های لوجستیک و مبادله اطلاعاتی را شامل می‌شود. سخنگوی پنتاگون گفت: ما در حال کمک به عربستان سعودی برای تامین به اصطلاح امنیت مرز‌های این کشور هستیم.
آنگوس کینگ سناتور مستقل از ایالت مین از رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پرسید: «از شما درباره اوضاع یمن سوال شد. شما می گویید که ما پیشرفتهایی را شاهد بوده ایم و قضیه تغییرات فرهنگی (در نحوه حملات سعودیها به یمن ) است. اخیرا گزارشی منتشر شده است که بر اساس آن ۳۵۰۰ مدرسه در حملات هوایی سعودیها هدف قرار گرفته است. البته من نمی دانم این رقم درست باشد در هر حال چنین مسئله ای مطرح شده است. نگرانی من از این است که ما دخیل در چیزی باشیم که به عنوان فاجعه انسانی تلقی می شود. می توانید بگویید چه کنترل ها و محدودیتهایی را برای حملات سعودی قائلیم. ما چه تضمینهایی داریم که چنین اتفاقاتی نمی افتد؟» لازم به ذکر است همزمان با ادامه تجاوزات نظامی سعودی‌ها و متحدانشان به یمن و محاصره همه جانبه این کشور، شیوع مجدد بیماری وبا در یمن همزمان با فصل بارش باران جان ۱۳ میلیون یمنی را در معرض خطر قرار می‌دهد.
عبدالباری عطوان در مطلبی در رای الیوم با اشاره به اذعان آمریکا از زبان سخنگوی وزارت دفاعش مبنی بر حضور نیروهای آمریکایی در یمن و حمایت اطلاعاتی و لجستیک آنها از ائتلاف تحت سرکردگی آل سعود آورده است: این اعتراف آشکار پس از سه سال انکار و اکتفا به اینکه نقش آمریکا در جنگ یمن فقط به سوخت رسانی به جنگنده های سعودی و فروش سلاح و مهمات جدید به سعودی ها و تبادل اطلاعات رخ می دهد. نیروهای کلاه سبز به منظور جنگ در کنار ائتلاف سعودی و رصد و نابودی موشک های بالستیک حوثی وارد جنگ یمن شده اند. وی افزود: وزارت دفاع آمریکا مجبور به اعلام این موضوع با این صراحت مبنی بر جنگ در کنار نیروهای ائتلاف غربی به رهبری سعودی ها در یمن پس از آنکه روزنامه نیویورک تایمز از حضور نیروهای آمریکایی که در حال انجام ماموریت محرمانه بدون اطلاع طرفهای بسیاری هستند در کنار نیروهای ارتش عربستان شد. این روزنامه آمریکایی اعلام کرد: کلاه سبزها در شمال یمن ضد انصارالله یمن می جنگند و تعداد نیروهای آنها ۱۲ نفر است که ماموریت های ویژه پشت خطوط دشمن دارند.
عطوان می نویسد: به طور حتم تعداد این نیروهای کلاه سبز بیش از رقم مذکور یعنی ۱۲ کارشناس نظامی است زیرا اولا آنها به درخواست محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و حاکم کنونی به عربستان آمده اند که اخیر به واشنگتن رفته اند، در یمن حضور دارند و در ثانی ماموریت آنها درباره نحوه رصد و سپس نابودی است. موشک های بالستیک یمنی ها عامل نگرانی مقامات سعودی است.
همزمان با این اقدام آمریکا منابع خبری و فعالان شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که نظامیان متجاوز اماراتی، نیروهای وابسته به رئیس جمهوری مستعفی یمن را از فرودگاه جزیره سقطری اخراج و این جزیره را اشغال کرده‌اند. وبگاه خبری «النشره» به نقل از کابران یمنی در فضای مجازی نوشت که نظامیان اماراتی پنج‌شنبه طی عملیات هلی برن، در فرودگاه این جزیره پیاده شده و نظامیان منصور هادی را از فرودگاه فراری داده‌اند.
موقعیت راهبردی این جزیره که بین آسیا، جهان عرب و آفریقا قرار گرفته، امارات را برای اشغال آن تحریک کرده است.
ایندیپندنت می‌نویسد، عدم شفافیت در مورد اقدامات امارات در جزیره سقطری برخی گمانه زنی‌ها در خصوص نقشه این کشور برای اشغال این جزیره را بیشتر کرده است و از طرفی حرف و حدیث‌هایی در مورد اینکه منصور هادی جزیره مذکور را به مدت ۹۹ سال به امارات اجازه داده است، شنیده می‌شود.

کد مطلب: 104202
 
Share/Save/Bookmark