میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۱
 
 
تشدید تنش‌ها میان مصر و عربستان آشکارتر شد
روابط قاهره - ریاض بر لبه پرتگاه
روابط قاهره - ریاض بر لبه پرتگاه
 

مصر و عربستان در حالی در سالهای اخیر در مسیر تعاملی بودند که تحرکات سلطه‌گرایانه سعودی زمینه‌ساز چالشهای بسیار در این روابط و حتی حرکت طرفین روی مدار تقابل شده است.
در ادامه تنشها میان دو کشور، برخی منابع امنیتی مصر از اعطای مأموریت عربستان سعودی به «ترکی فیصل» برای به زانو درآوردن «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر در برابر خواسته‌های آل‌سعود خبر دادند.
ترکی فیصل برای انجام مأموریت خود ابتدا سعی دارد برخی شخصیت‌های مصری اعم از نبیل فهمی، سامی حافظ عنان، عمرو موسی، مصطفی الفقی و برخی مسئولان احزاب مصر را به ایجاد روابط و تشکیلاتی جهت بررسی استراتژی تسلط بر السیسی و به زانو درآوردن وی در برابر خواسته عربستان سعودی، دعوت کند.روزنامه الاهرام در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که فیصل برای تحقق این هدف طی ماه‌های اخیر سعی کرد با تعدادی از سازمان‌های حقوق بشر فعال در مصر دیدار کند اما دستگاه اطلاعات عمومی مصر مانع آن شده و حتی «مراد موافی» رئیس سابق دستگاه اطلاعات عممومی مصر درخواست فیصل برای سفر را نپذیرفت.از دیدگاه ترکی فیصل، السیسی مجبور است روابط خود با عربستان سعودی را بهبود بخشد و سیاست کنونی خود را برای دستیابی به کمک‌های آل‌سعود تغییر دهد در غیر اینصورت، اصرار السیسی برای مداومت سیاست‌های کنونی به نفع وی نیست و پیآمدهای ناگواری را به دنبال داشته و ممکن است به برکناری وی از قدرت منجر شود.
در ادامه همین تنشها و در قالب یارگیری منطقه‌ای، وزیر خارجه مصر برای ابلاغ پیام مهم رئیس‌جمهور این کشور به شاه اردن به «امان» سفر می‌کند.«سامح شکری» امشب در حالی عازم «امان» پایتخت اردن می‌شود که حامل پیامی مهم از جانب «عبدالفتاح السیسی» برای «عبدالله دوم» شاه اردن است.
منابع مصری هنوز محتوای پیام السیسی به عبدالله دوم را افشا نکرده‌اند اما پایگاه رأی‌الیوم به نقل از برخی منابع آگاه نوشت که پیام السیسی احتمالا به طرح ابتکاری روسیه برای بازگشت سوریه به عضویت در شورای اتحادیه عرب مربوط است.به گفته این منابع، السیسی تا کنون بارها بر اهتمام قاهره به دعوت از نظام سوریه به ریاست بشار اسد برای مشارکت در اجلاس سران اتحادیه عرب که قرار است در امان برگزار شود، تأکید کرده است.شکری قرار است در سفر به امان علاوه بر دیدار با عبدالله دوم با «هانی الملقی» نخست‌وزیر و «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن نیز دیدار و درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه گفت‌وگو نماید.«أحمد أبوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب اخیرا با اشاره به اینکه بازگشت سوریه به اتحادیه عرب منوط به حل‌وفصل سیاسی این کشور است، گفت که رفع تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه به مسئله دستیابی به چارچوب حکومت آینده در دمشق بستگی دارد.
وی در مصاحبه با شبکه روسیا‌الیوم، اظهار داشت: زمانیکه توافق بر سر حل‌وفصل سیاسی و اجرای این توافق حاصل شود، تصور می‌کنم بسیاری از کشورهایی که تصمیم به تعلیق عضویت سوریه گرفتند، هرگز مانعی برای اقدام مجدد جهت دعوت از حکومت جدید سوریه که در نتیجه توافقات سیاسی سوریه روی کار می‌آید، نخواهند داشت.روزنامه «العرب» چاپ لندن در گزارشی به سفر یک وزیر عربستانی به لبنان و دستاوردهای آن پرداخت و در ادامه نوشت این دستاورها با موافقت حزب‌الله حاصل شده است.محافل سیاسی لبنان اعتقاد دارند تصمیم عربستان برای تعیین سفیر جدید در لبنان و نیز بازگشت گردشگران به لبنان و افزایش پروازهای دوطرفه، نشان دهنده تمایل رسمی ریاض برای عادی کردن روابطش با بیروت در تمامی زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی است.
بر اساس گزارش روزنامه «العرب» چاپ لندن، در بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری لبنان، دوشنبه اعلام شد «ثامر السبهان» وزیر مشاور عربستان در امور کشورهای حاشیه خلیج فارس به اطلاع «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان رسانده که ریاض قصد تعیین سفیر جدید در این کشور (لبنان) و نیز بازگشت گردشگران عربستانی به لبنان را دارد.اما منابع محلی لبنانی تأکید کردند این تصمیم‌ها بر اساس تضمین‌هایی بوده که تمامی طیف‌های لبنان از جمله حزب‌الله به طرف عربستانی درباره حمایت از امنیت شهروندان سعودی و نیز منافع سعودی در لبنان داده‌اند. این منابع عقیده دارند مرحله مذکور برای عربستان، یک مقیاس برای اندازه‌گیری میزان تعهد ایران به احترام به ویژگی‌های لبنان و نیز احترام به حضور عربستان در لبنان نیز هست. در ادامه همین تقابل‌ها، سفیر جدید مصر در عراق در خلال تقدیم استوارنامه خود به وزیر خارجه این کشور، گفت که تلاش می‌کنیم تا روابط بین مصر و عراق جهش بزرگی یابد.
به گزارش فارس، «علاءالدین موسی» سفیر جدید مصر در عراق، صبح امروز استوارنامه خود را به «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه عراق تقدیم کرد.«علاءالدین موسی» سفیر جدید مصر که جایگزین «احمد درویش» شده است نیز گفت: تلاش‌ خود را صرف گسترش روابط با عراق خواهم کرد تا جایی که روابط دو کشور شاهد جهش و تحول بزرگی باشد.او همچنین نسبت به حمایت‌ها از روابط دو جانبه و گسترش همکاری‌های سیاسی و اقتصادی با عراق ابراز امیدواری کرد.
در طرحی که بیشتر اقدامی علیه مصر از سوی سعودی و شرکای آن است، گروه اخوان المسلمین تلاش فراوانی را در آلمان برای جذب هر چه بیشتر افراد و گسترش نفوذ خود آغاز کرده است.مقامات امنیتی منطقه می‌گویند که این گروه می‌کوشد تا انحصار مساجد در شرق آلمان واقع در ایالت ساکسونی را در اختیار بگیرد تا هواداران هر چه بیشتری را جذب بکند و نفوذ خود را در محل گسترش دهد.اکنون با توجه به ورود شمار زیادی از مسلمانان به آلمان به نظر می‌رسد که این گروه اقدامات خود را برای گسترش دامنه فعالیت‌ها افزایش داده است تا بتواند شمار بیشتری را جذب کند. مقامات آلمانی این گروه را تهدیدی برای جامعه دموکراتیک می‌دانند.
گروه اخوان‌المسلمین در سال ۱۹۲۸ در مصر تاسیس شد و سابقه فعالیت طولانی در ایالت ساکسونی دارد. البته این فعالیت‌ها محرمانه صورت گرفته است.اخوان‌المسلمین در ۷۰ کشور فعالیت دارد و با ساختن مساجد، بیمارستان‌ها و مدارس در زمینه ترویج عقاید خود تلاش می‌کند. از سوی دیگر در اقدامی دیگر عربستان سعودی شروط جدیدی برای سفر اتباع این کشور به عراق صادر کرده که از جمله آن‌ها ممنوع شدن سفر مردان زیر ۴۰ سال به عراق است.

کد مطلب: 98460
 
Share/Save/Bookmark