میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۳
 
 
سرلشکر صفوی:
آمریکایی‌ها در عراق و سوریه توان عملیاتی و اطلاعاتی سپاه را درک کردند

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: آمریکایی‌ها در صحنه میدان نبرد، خصوصا در حوزه کمک‌های مستشاری ایران در عراق و سوریه توان عملیاتی و اطلاعاتی سپاه را بخوبی درک کرده‌اند و شکست‌های سختی از ایران متحمل شده‌اند.
به گزارش فارس، سردار سرلشکر سیدیحیی صفوی به منظور تشریح عملیات‌های دفاع‌مقدس و آشنایی با جنگ تحمیلی در جمع پرسنل و نیروهای تحت آموزش آموزشگاه شهید مدرس نیروی زمینی سپاه در جمع مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری با تشریح شرایط سیاسی و امنیتی منطقه جنوب غرب آسیا و راهبرد جمهوری اسلامی ایران گفت: برای آنکه جنگی به سراغمان نیاید باید آمادگی‌های خود را افزایش دهیم و هزینه‌های حفظ آمادگی به مراتب کمتر از هزینه‌های اداره جنگ است.
وی ادامه داد: راهبرد نظام جمهوری اسلامی ایران تهاجم و آغازگری جنگ نیست و ایران بدنیال برقراری صلح و ثبات و امنیت در منطقه خلیج‌فارس و منطقه غرب آسیا با مشارکت کشورهای منطقه است.
وی افزود: براساس همین راهبرد و به صورت واقعی جمهوری اسلامی ایران یک مبارزه ضد تروریستی را آغاز کرده است.
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در خصوص اهداف راهبرد آمریکا در افزایش تنش در منطقه جنوب غرب آسیا و نقش بازیگران منطقه‌ای آن گفت: عربستان سعودی و برخی از کشورهای عربی منطقه بازیچه دست ایالات متحده آمریکا قرار گرفته اند و تنش‌های از پیش طراحی شده در منطقه صرفا به بهره‌برداری آمریکا از منابع کشورهای عربی - اسلامی در جهت خرید تسلیحاتی و افزایش رقابت تسلیح توسط این کشورها منجر خواهد شد.
وی در تشریح شرایط سیاسی حکومت عربستان سعودی گفت: ساختار حکومت در عربستان سعودی بصورت قبیله‌ای است و این کشور فاقد پارلمان و قانون اساسی بوده و اصولا مردم در تعیین سرنوشت خویش حقوقی نداشته و مشارکت‌های مردمی در امور سیاسی حتی در پایین‌ترین سطح خود وجود ندارد و این کشور در درون خود با چالش‌های فراوانی روبه‌رو است.
وی افزود: متاسفانه برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی سیاست‌های کلان و استراتژیک و راهبرد اصولی و صحیحی در بهره‌برداری از تسلیحات خریداری شده ندارند و صرفا به فراگیر شدن تنش‌های منطقه‌ای دامن می‌زنند و این تنش‌ها موجب هدر رفتن منابع کشورهای اسلامی و خصوصا باعث رواج اختلاف در بین دولت‌های اسلامی می‌گردد و منابعی که بایستی صرف وحدت، پیشرفت و توسعه کشورهای اسلامی گردد باعث کشتار ملت‌های مسلمان می‌شود.
وی افزود: دور جدید بازار سیاه فروش تسلیحات به قطر در حالی است که آمریکا از محدودیت‌های اعمال شده توسط کشورهای عربی در برابر قطر حمایت آشکاری کرده است و آمریکا در فروش تسلیحات دست چندم خود به این کشورها اصطلاحا به دنبال دوشیدن کشورهای منطقه است.
صفوی با اشاره به اهداف آمریکا در دامن زدن به اختلاف مابین کشورهای عربی گفت: قطری‌ها بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی دارند و آمریکایی‌ها نیز براساس منافع ملی خود به دنبال صدور خدمات امنیتی به قطر و در نتیجه تصاحب بخش عمده ای از ذخایر ارزی این کشور هستند و تنش‌های ایجاد شده نیز در راستای فروش و تضمین امنیت این کشورها به ازای منابع مالی دریافتی است.

کد مطلب: 99720
 
Share/Save/Bookmark