میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴
 
 
نوبخت:
ما به قوه قضاییه اعتماد داریم
ما به قوه قضاییه اعتماد داریم
 

نشست خبری سخنگو در آخرین روزهای سال هم دوباره با همان خبرنگارهایی که در این نشست جا می‌گیرند!!! برگزار شد. بنابراین براساس متنی که از خبرگزاری ایلنا برداشتیم به سوالات خودمان می‌پردازیم.
محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به انتشار آمار ۹ ماهه از سوی مرکز آمار گفت: براساس گزارش که از سوی نماز بانکی و وزارت صنعت معدن و تجارت که روز گذشته منتشر شد ۱۷ هزار و ۴۷۷ میلیارد تومان به ۲۶ هزار ۶۷۸ بنگاه پرداخت شده است. یک رقمی در بودجه پیش‌بینی می‌شود که گاهی منابع آن کامل تحقق پیدا نمی‌کند باید بگویم عدم تحقق منابع داریم اما کسری بودجه نداریم. از سوی دولت هم تاکنون ۳۳ هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پرداخت شد که در مقایسه با ۱۸ هزار ۶۴۳ میلیارد سال گذشته ۷۹ درصد افزایش داشته است.
امیدواریم در سال آتی نتیجه این رشد بودجه را در عمل مشاهده کرده و اگر فضای نشست خبری جا داشت! درباره جزئیات از سخنگو بپرسیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: یک رقمی در بودجه پیش‌بینی می‌شود که گاهی منابع آن کامل تحقق پیدا نمی‌کند باید بگویم عدم تحقق منابع داریم اما کسری بودجه نداریم. بودجه صد در صد تحقق پیدا نمی‌کند. اگر منابع تحقق پیدا کند تعهدات خود را انجام می‌دهیم، اما مثلا اگر منابع تحقق پیدا نکند نمی‌توانیم به کارمند دولت بگوییم ببخشید بودجه تامین نشد، ما باید برای این مورد قرض و حقوق را پرداخت کنیم. ما کسری بودجه نداریم اما چون دخلمان با خرج یکی نیست، آرام‌تر هزینه می‌کنیم.
ممنون که آرامتر هزینه می‌کنید اما‌ای کاش در کنار این آرامش شفافیت را هم رعایت می‌کردید و هزینه کردها را شفاف می‌گفتید.
سخنگوی دولت یادآور شد: برخی از رسانه‌ها اعلام کردند به بعضی از دستگاه‌ها بودجه داده نشد؛ بله درست است. وقتی جایی ۵ درصد پیشرفت دارد اما جای دیگر ۹۵ درصد، مشخص است بودجه را به کجا می‌دهیم.
وی افزود: امسال ۲۲۵ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی و جاری پرداخت شد. رشد اقتصادی با نفت ۴\۴ درصد و بدون نفت ۷\۴ و رشد سرمایه‌گذاری ۹\۳ درصد بوده است. روند منفی ما مثبت شد و قصد رشدهای دو رقمی را داریم.
سخنگوی دولت درخصوص پرداخت حقوق دستگاه‌ها گفت: براساس گزارش‌هایی که دریافت کردم تا امروز حقوق همه دستگاه‌ها را پرداخت کردیم، احیانا اگر دستگاهی حقوق خود را دریافت نکرده است با سازمان برنامه و بودجه تماس بگیرد.
یعنی اگر تماس بگیرند کارشان انجام می‌شود کاش می‌فرموردید با این سازمان چطور تماس بگیرند!
وی ادامه داد: دستگاهایی خرید خدمت می‌کنند تلاشمان این است که ظرف روزهای آینده این قبیل پرداخت‌ها را هم به سرانجام برسانیم امسال در این بازار علاوه بر روال عادی تقاضای بیشتری بنا به هر دلیلی وارد شد و عده‌ای را ترغیب کرد که ریال خود را به سمت دلار بیاورند، یعنی الان کسانی که با اتوبوس می‌آورند کسانی هستند که نیاز به دلار دارند؟ برخی افراد می‌خواهند مصونیتی به ریال خود ببخشند تا ارزش آن پایان نیاید، به این افراد گفتیم دست از سر دلار بردارید، بنابراین اوراق با سود ۲۰ درصد صادر کرد. تمامی کارها صورت گرفت که بانک مرکزی این فشارها را کمتر کند. ژ

ممنون که به فکر حفظ ارزش پول ملی هستید
وی خاطرنشان کرد: به کسی که مسافر است نمی‌توانیم دلار ندهیم، بنابراین مصوب شد به مسافران ارز بدهیم. مردم ارز اسکناسی می‌خواهند خب این خود محل اشکال است بنابراین بانک مرکزی تلاش کرد با کارت در کشور‌های دیگر خدمات ارائه شود. شما می‌دانید که یک اتحاد شیطانی، نامبارک و نامقدس بین انگلیس و آمریکا شکل گرفت و قطع‌نامه را به شورای امنیت بردند، ارز و مباحث اقتصادی مانند توان نظامی مؤلفه‌های اقتدار ما است.
کاش بیشتر درباره قطعنامه توضیح می‌دادید و در عین حال درباره این می‌گفتید که وقتی انگلیس و امریکا را کنار هم می‌گذارید چطور نظر دیگری درباره فرانسه دارید!
وی ادامه داد: حساب‌های جناحی را از منافع کشور جدا کنید، کسی که دولت را زیر سوال می‌‌برد کل نظام را زیر سوال می‌برد، قوه قضاییه و مجلس را زیر سوال می‌برد.
بله ولی کسی که دولت‌های قبل را هم زیر سوال ببرد همین کار را کرده! به قول معصوم رطب خورده نباید منع رطب کند.
نوبخت درباره حادثه سفارت کشورمان در انگلیس گفت: براساس عرف دیپلماتیک توقع داریم دولت انگلیس از دیپلمات‌های ما حمایت و صیانت ما را به عمل بیاورد.
اما کاش می‌گفتید چطور واقعه را پیگیری می‌کنید و همان اهتمامی که درباره محاکمه حمله‌کنندگان به سفارت دیگر کشورها در ایران داشتید اینجا هم خواهید داشت؟!
نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیت‌الله جنتی گفته است در برخی از وزارتخانه‌ها افراد به فکر خود هستند و برخی از آن‌ها انقلابی نیستند و یا فاصله حداکثری با انقلاب دارند، گفت: قطعا لازم است بیان کنند که کدام وزارتخانه را نام می‌برند. همه از پیشینه وزرا اطلاع دارند این افراد در دوران جنگ و خون کنار مردم بودند، سوابق قابل‌اتکایی دارند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه وزرا معاونان خود را با دقت لازم انتخاب می‌کنند، اظهار داشت: وزرا دقت لازم را دارند در بحث بدنه هم نمی‌شود دست زد، بهتر است کلی‌گویی نکنیم و مصداقی سخن بگوییم. اگر در وزارتخانه کسی انقلابی نیست باید اخراج کنیم؟ باید در این مورد در چارجوب قانون اقدام کنیم.
بابت پاسخگویی سریع ممنون.
سخنگوی دولت درباره اینکه چرا نمایندگان خود به وزرا رأی اعتماد داده‌اند اما شروع به استیضاح کردند، گفت: ما مواضع دولت را به درستی بیان کردیم و این استیضاح حق نمایندگان است. همیشه یاد کردیم، این اقدام که قانونی بودنش را تایید می‌کنیم آیا تایید هم می‌کنیم به نفع کشور است؟ دولت معتقد است این اقدام به نفع کشور نیست و ضمن این غیرمتعارف و غیرمعمول است. مگر در این ۶ ماه چه اتفاقی افتاده است؟ گفتند که دولت خواهان این اتفاق است. مگر دولت با کسی تعارف دارد؟ حال مشخص شد که چه کسی می‌خواهد. فراموش نکنید شرایط کشور به خصوص منطقه‌ای را باید در نظر بگیریم.
کاش جناب نوبخت می‌فرمودند که چرا باید درباره استیضاح شرایط کشور در منطقه را درنظر گرفت!! اما برای اظهارنظر درباره صندوق فرهنگیان، موسسات مالی و اعتباری و امثالهم ملاحظات رعایت نمی‌شود!!
نوبخت ادامه داد: در دی‌ماه دیدید که دشمنان چقدر خوشحال شدند، اگر فکر می‌کنید تقویت توان نظامی برای اقتدار کافی اشتباه است، توان داخلی هم باید تقویت شود، این کار چه پیامی به دنیا می‌دهد. دنیا با خود فکر نمی‌کند چه اتفاقی افتاده که کشور سه وزارتخانه ندارد؟! می‌گویند وزرا عذرخواهی کنند، وزرای ما آدم‌های پاک دامن هستند، آقای حجتی بهشتی است، کسی مانند آقای ربیعی دلسوز کارگران نیست، شخصی مانند آقای آخوندی وارد به حمل‌ونقل نیست. استیضاح وزیران پیام خوبی ندارد کسانی امروز از چهارشنبه‌سوری گرفته تا بقیه منتظر نشسته‌اند، سو‌ءاستفاده کنند.
جناب نوبخت یک سوال؛ به کشورهای دیگر چه ربطی دارد که ما در داخل چه می‌کنیم؟ مگر برای استیضاح وزرا هم برجام نوشتیم که از کسی اجازه بگیریم؟! مگر استیضاح باعث بالارفتن توان غنی‌سازی می‌شود؟! به قول بزرگواری یک چیزی بگویید که بگنجد! پاکدامنی و خدمتگزاری چه ربطی به استیضاح نشدن دارد؟! آیا فرق پاک‌دامن بودن و قصور کردن در کار را متوجه نمی‌شوید؟! مگر هر کسی پاکدامن نیست استیضاح می‌شود؟! بیزحمت دلایل استیضاح را بخوانید!!!
وی درباره اینکه آیا راه گفت‌وگوی آیت الله جنتی با دولت بسته است، گفت: خیر این راه بسته نیست، اگر ایشان نظراتی دارند به ما بگویند گوش خواهیم کرد 

کلا متوجه نشدیم!!!
سخنگوی دولت درباره اینکه گفته می‌شود استیضاح محصول اختلاف اعضای دولت با یکدیگر است، گفت: اختلاف‌نظر بین دستگاه‌ها قابل قبول است وزرا باید نظرات خود را بگویند اما اینکه بگویم استیضاح از دل آن است درست نیست. در مجلس فراکسیون‌های مختلفی وجود دارد که شاید با دولت همراه نباشند و ممکن است نظرات و نگرش‌هایی وجود داشته باشد اما من به وجدان عمومی مجلس اعتماد دارم.
شما باید به مجلس به عنوان ریل‌گذار چه موافق دولت باشند و چه مخالف، ایمان داشته باشید!
نوبخت درباره پرونده مؤسسات مالی غیرمجاز گفت: سه قوه پیگیر این موضوع هستند، در دولت یازدهم سیف اعلام کرد مؤسسات مالی غیرمجازی وجود دارد. من به عنوان عضو شورای عالی امنیت ملی شهادت می‌دهم که آقای سیف هشدار داد، ما به ایشان گفتیم اقدام کنید ایشان گفتند کمکم کنید دولت برای این کار هزینه سیاسی‌اش را پرداخت کرده است.
وی در مورد اجرای قانون ثبت حقوق مسئولان و ایجاد سامانه‌ای برای این منظور بیان داشت: این کار در حال پیگیری است و از جمله مواردی بود که دولت خود درصدد تحقق آن بود و همه مقامات زیر ۱۰ میلیون حقوق می‌گیرند.
سخنگوى دولت در واکنش به دعوتنامه‌اى که به نمایندگان مجلس براى لابى و استیضاح وزرا داده شد، اظهار داشت: مسئول کانون نمایندگان حزب اعتدال و توسعه از دفتر من وقت خواسته بود تا درباره استیضاح وزرا با من صحبت کند من از این موضوع استقبال می‌کنم آنها هم آمدند و صحبت کردند و نظراتشان را دادند من بتوانم لابى هم می‌کنم مگر تعارف دارم. منظور از لابی این است باید نمایندگان را به طور منطقی قانع کنیم که در رای اعتماد به این سه وزیر رای دهند در حال حاضر هم از آنها دفاع می‌کنم و از نمایندگان می‌خواهم به وزرا راى دهند، اگر دعوتنامه‌اى از من به نمایندگان داده شده می‌خواهم آن نامه منتشر شود. 

ممنون از شفاف‌سازی‌ شما
سخنگوی دولت درخصوص عدم همراهی رئیس‌جمهور در جلسه رأی اعتماد گفت: در مجلس قبل هم آقای رئیس‌جمهور همراهی نمی‌کرد و آقای معاون اول این امر را بر عهده می‌گیرد، امروز هم آقای جهانگیری نماینده رئیس‌جمهور است.
نوبخت درباره عدم حضور رئیس‌جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بهترین فرد شخص آقای رئیس‌جمهور است که به این سوال پاسخ دهد.
شما مگر سخنگوی رئیس‌جمهور نیستید؟!
وی درخصوص موضع رسمی دولت حقوق شهروندی گفت: کسانی که بازداشت می‌شوند حتی مجرمان، امانات ما هستند، انتظار ما از عزیزان این است که در صیانت جان و آبروی این افراد اهتمام ورزند.اسلام و مسئولان نظام بر این موضوع تاکید دارند و آقای رئیس‌جمهور دستور رسیدگی دادند تا اگر لازم باشد برخوردی صورت بگیرد.
ممنون اما کاش درباره وظایف دولت بیشتر تلاش می‌شد تا مداخله در وظایف سایر قوا!
نوبخت گفت: گاهی اوقات نظام هزینه‌هایی را پرداخت می‌کند که حقش نیست و اگر لازم باشد مدارک را افشا می‌کنیم. 

افشاگری دولت! قبل از پایان دولت هم دیدنی خواهد شد
نوبخت درباره خبر خروج اشیای تاریخى از موزه‌ها در زمان حمید بقایی گفت: من از خارج شدن اشیاء تاریخى از کشور بی‌خبرم. مقرر شد هر مسئله‌اى که از دولت گذشته روى داد را به قوه قضاییه ارجاع دهیم تا این قوه، اقدامات لازم را انجام دهد.امیدواریم قوه قضاییه این مورد را هم بررسی کند البته ممکن است برخى افراد، موضع طلبکارانه داشته باشند اما ما به قوه قضاییه اعتماد داریم زیرا در چارچوب قانون عمل می‌کند.
اعتماد به قوه‌قضاییه وظیفه همه است. ممنون که وظیفه‌تان را درست انجام می‌دهید.

کد مطلب: 103708
 
Share/Save/Bookmark