میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۰
 
 
تاکید نشست سوچی بر پایان دخالت‌های منفی در سرزمین شامات
مردم سوریه خود سرنوشتشان را تعیین می‌کنند
مردم سوریه خود سرنوشتشان را تعیین می‌کنند
 

نشست سوری – سوری در سوچی روسیه در حالی از دیروز آغاز شد که محور حاضران در نشست بر اصل تعیین سرنوشت سوریه توسط مردم این کشور بدون دخالت بیگانگان استوار بود.
نشست سوچی که قرار بود برای مذاکره طرف‌های سوری برگزار شود دیروز آغاز به کار کرد تا گامی در مسیر حل سیاسی بحران این کشور برداشته شود. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در پیامی خطاب به حاضران در نشست سوچی ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان اظهار داشت: ملت سوریه خود به تنهایی سرنوشتش را تعیین می کند.
وی با بیان این مطلب افزود: مسکو با همکاری شرکای خود در نشست آستانه یعنی ایران، ترکیه و کشورهای عربی تاثیرگذار و کشورهای همسایه سوریه تلاش کرد به اندازه توان، امکان مشارکت حداکثری نمایندگان سوریه را در کنفرانس سوچی فراهم کند. وزير خارجه روسيه طي سخناني به مناسبت افتتاح کنفرانس صلح سوريه در سوچي تاکيد کرد: اين فقط مردم سوريه‌اند که سرنوشت خود را رقم خواهند زد. وزير امور خارجه روسيه همچنین اعلام کرد مسکو از تلاش‌هاي ايران،‌ ترکيه و سازمان ملل در جهت برگزاري کنگره ملي گفت وگوي سوريه در اين کشور قدرداني مي‌کند.
در حوزه نظامی سوریه نیز خبر می‌رسد منابع خبری اعلام کردند که ارتش سوریه یک کاروان نظامی وابسته به ترکیه را در جنوب استان حلب با بیش از ۳۰ خمپاره هدف قرار داده است. خبرنگار شبکه روسیا الیوم گزارش داد، این اقدام ارتش سوریه پس از آن رخ داد که کاروان مذکور، وارد مرزهای سوریه شد. این کاروان غرب شهرک القناطر در ریف حلب جنوبی متوقف بود و با بیش از ۳۰ قبضه خمپاره هدف قرار گرفت. پیشتر دولت سوریه درباره دخالت نظامی ترکیه در خاک سوریه هشدار داده و اعلام کرده بود که حضور نیروهای ترکیه در خاک خود را نقض حریم خود می‌داند.
روسیا الیوم توضیح داد که بعد از این اتفاق، دو فروند جنگنده اف-۱۶ وابسته به نیروی هوایی ترکیه در آسمان منطقه به گشت‌زنی پرداختند. این شبکه جزئیات بیشتری از این حادثه منتشر نکرد.
المیادین درباره جزئیات این اتفاق نوشت که «فعالان در فضای مجازی، تصاویری از ورود یک کاروان نظامی ارتش ترکیه را منتشر کرده‌اند که متشکل از چندین خودرو و ادوات نظامی است و تلاش می‌کند پشت تلة العیس که به مواضع ارتش سوریه و نیروهای متحد در منطقه «الحاضر» در ریف حلب جنوبی مشرف است، مستقر شود». بنا بر این گزارش، منابع رسانه‌های گفتند، حدود ۱۰۰ خودرو نظامی ارتش ترکیه از جمله ۱۵ دستگاه تانک به همراه ادوات وابسته به گروهک «هیئة تحریر الشام» (هتش) به سوی تلة العیس در حرکت بوده است. منابع آلمانی اعلام کردند که ترکیه استفاده از تانک‌های لئوپارد آلمانی در عملیات شمال سوریه را تائید کرده است. بر طبق اطلاعاتی که وزارت اقتصاد آلمان برای پارلمان فرستاده است، دولت ترکیه اعلام کرده که از تانک‌های لئوپارد ۲ که از جانب آلمان در اختیار این کشور گذاشته شده، در عملیات شمال سوریه استفاده کرده است.
این در حالی است که افشای به کارگیری این تانک‌ها در ارتش ترکیه، انتقادهای فراوانی را در آلمان متوجه دولت این کشور کرده است و استفاده از این تانک‌ها در عملیاتی خارج از مرزهای (ترکیه) غیرقانونی اعلام شده است. در این میان وزيرخارجه ترکيه گفت آمريکا دوران متفاوت و پيچيده اي را سپري مي کند، برخي نظاميان و سياستمداران با «ي پ گ» همکاري مي‌کنند. مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه ترکيه در مصاحبه با تلويزيون تي آر تي تأکيد کرد عمليات شاخه زيتون با موفقيت ادامه دارد و گروه تروريستي ( ي پ گ) با ادامه عمليات، توان خود را از دست مي‌دهد.
وزير امور خارجه ترکيه گفت: هدف ما از عمليات نظامي در عفرين پاکسازي کامل عفرين از تروريست‌ها و تبديل عفرين به منطقه‌اي امن است. چاووش اوغلو مدعي شد نيروهاي نظامي ترکيه عمليات عفرين را با نهايت دقت اجرا مي کنند و تاکنون در اين عمليات غير نظاميان کشته نشده‌اند. هرگونه گام ضروري را براي از ميان بردن تهديد و تروريسم در هر نقطه اي برخواهيم داشت. چاووش اوغلو گفت: هدف همه ما آن است که اين عمليات هر چه زودتر پايان يابد و عفرين از تروريست‌ها پاکسازي شود. وي افزود: شايد اينها مسئله داخلي آمريکا باشد اما اين اوضاع آشفته بر ما و امنيت ملي ترکيه نيز به صورت مستقيم تأثير مي‌گذارد.

کد مطلب: 103005
 
Share/Save/Bookmark