میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۵
 
 
هشدار پکن به تهدیدات دریایی واشنگتن

تنشها میان واشنگتن و پکن وارد ابعاد تازه‌ای شده است چنانکه همزمان با حضور رزم‌ناو آمریکایی در اطراف جزایر مورد مناقشه «اسکاربروگ شوال» واقع در دریای چین جنوبی، پکن از واشنگتن خواست به اقدامات تنش آفرین پایان دهد. 
گنگ شوانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبرنگاران داخلی و خارجی اظهار کرد قاطعانه و با جدیت، آمریکا را به ترک رفتارهای تحریک‎آمیز دعوت می‏‌کنیم و از این کشور می خواهیم دست از تنش آفرینی در آب های چین بردارد. واکنش چین به تنش آفرینی آمریکا در حالی است که پیشتر «جان ریچاردسن» فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا بر تداوم گشت‌زنی نیروهای آمریکایی در دریای چین جنوبی تاکید کرده بود. وی ضمن رد تحریک آمیز بودن تحرکات آمریکا در این منطقه تاکید کرد که حراست از آب های آزاد و بین المللی یکی از اهداف حضور ناوهای آمریکا در دریای جنوبی است. آمریکا در سال جاری میلادی دستکم تا کنون سه بار اقدام به تحرک دریایی در آب های دریای جنوبی چین کرده است.
دریای جنوبی چین دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳ و نیم میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است. جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می‌رود که البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته شده بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است. جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند. در ادامه تنشها میان دو کشور، به دنبال تشدید جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن، مردم چین خواستار تحریم محصولات شرکت اپل در کشورشان شدند. کاربران سینا ویبو، وبگاه چینی مشابه شبکه اجتماعی توئیتر، در واکنش به افزایش فشار‌ها بر شرکت هواوی و قرار گرفتن نام این شرکت در لیست سیاه از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهورآمریکا، خواستار بایکوت محصولات شرکت اپل شدند. اتاق بازرگانی اروپا در چین روز دوشنبه اعلام کرد شرکت‌های اتحادیه اروپا در میان آتش جنگ تجاری چین و آمریکا گرفتار شده‌اند که به فضای اقتصادی و صادرات به آمریکا لطمه وارد می‌کند. خبر دیگر از مناقشات دو کشور آنکه به‌دنبال تشدید تنش میان واشنگتن و پکن، «تری برنستد» سفیر آمریکا در چین، این هفته برای اولین بار از سال ۲۰۱۵، به منطقه «تبت» سفر می‌کند.

کد مطلب: 109009
 
Share/Save/Bookmark