میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
بررسی وضعیت ذرت‌های آلوده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس
بررسی وضعیت ذرت‌های آلوده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس
 

دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: ذرت‌های وارد شده به کشور آلوده به ویروس آلفاتوکسین است و مقرر شد تا این ذرت‌ها تا یک ماه آینده به کشور دیگری که استانداردهایش ضعیف از کشور ایران است فروخته و گزارش آن به کمیسیون اصل ۹۰ ارائه شود.
محمد رضا امیرحسنخانی نماینده مردم طبس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست امروز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: در جلسه روز یکشنبه کمیسیون موضوع واردات ذرت‌های آلوده به میزان ۱۴۰ هزار تن با حضور مقاماتی از سازمان استاندارد، گمرک و ... مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی افزود: طبق گزارش‌های ارائه شده از سوی دستگاه‌های مدعو، ۲۰ هزار تن از این میزان در سال ۹۲ و ۱۲۰ هزار تن دیگر آن در سال ۹۵ به کشور وارد شده است که همه این ذرت‌ها آلوده به آفت و کپک آلفاتوکسین است.
دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تصمیم بر این شد تا طی یک ماه آینده این ذرت‌ها به کشور دیگری که استانداردهای آنها در خصوص این آفت ضعیف‌تر از جمهوری اسلامی ایران است، فروخته و گزارش آن به کمیسیون اصل ۹۰ ارائه شود.
امیرحسنخانی خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که وجود دارد این است که به دلیل اینکه این ذرت‌ها مدت زیادی در گمرک باقی مانده، توسط وزارت اقتصاد جزو اموال تملیکی محسوب و به مزایده گذاشته شده و فردی این ذرت‌ها را خریده است و این ذرت‌ها جزو اموال شخصی محسوب می‌شود و این مسئله خود کار را کمی پیچیده‌تر می‌کند.
دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پایان گفت: در نهایت بنا بر این شد تا اجازه ترخیص این ذرت‌ها به شخص خریدار داده شود، البته وی اجازه ندارد ذرت‌ها را حتی به قصد عبور از خاک ایران و انتقال به کشورهای خاورمیانه وارد کشور کند و فقط اجازه دارد از طریق سواحل جنوبی و توسط کشتی این ذرت‌ها را از کشور خارج کند.

کد مطلب: 110403
 
Share/Save/Bookmark