میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۳
 
 
الحدیده تجلی عملی هیهات منا‌الذله
الحدیده تجلی عملی هیهات منا‌الذله
 

ساکنان شهر الحدیده یمن، ضمن تاکید بر مقاومت و ایستادگی در برابر متجاوزان، اطلاعیه‌های تهدیدآمیزی را که هواپیماهای متجاوز سعودی - آمریکایی در این شهر پخش کرده‌اند سوزاندند.
هواپیماهای متجاوز سعودی آمریکایی همواره الحدیده را بمباران می‌کنند اما روی این شهر به محاصره در آمده و خانه‌های باستانی‌اش اطلاعیه هایی فروریختند. در این اطلاعیه‌ها از مردم خواسته شده است تسلیم متجاوزان و مزدوران شوند. مردم از این دعوت از یک طرف به خشم آمدند و از طرف دیگر آن را به تمسخر گرفتند. پاسخ ساکنان الحدیده به این اطلاعیه‌ها «شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آل‌سعود و هیهات مناالذله» بود.
یکی از ساکنان الحدیده خطاب به متجاوزان گفت: «شما با ساکنان جنوب یمن از جمله ساکنان مأرب چه کردید؟ به غیر از حمایت از هرج و مرج و کشتار یمنی‌ها و فسق و فجور؛ کار دیگری کرده‌اید؟ با همت مردان این کشور با شما مقابله خواهیم کرد.» یک نفر دیگر گفت: «مردم تهامة پایدار و ثابت قدم هستند و تا آخرین قطره خون خود خواهند جنگید.»
ساکنان الحدیده اطلاعیه‌های ائتلاف تجاوز را آتش زدند و تأکید کردند سوزاندن این اطلاعیه‌ها نیز یک واجب دینی و ملی است همچنانکه به آتش کشیدن خودروهای زرهی نظامی متجاوزان در محورهای مختلف واجب دینی و ملی است. یک نفر دیگر گفت: «این برای اولین‌بار نیست که اطلاعیه پخش می‌کنند. میلیون‌ها اطلاعیه در شهرستان‌های مختلف پخش کرده‌اند اما ساکنان الحدیده به خصوص افراد تهامة هوشیار هستند. ما از این برگه‌ها نمی‌ترسیم آنان با موشک‌ها و بمب‌ها و با همه سلاح‌های ممنوعه بر ما پیروز نشده‌اند پس چطور می‌توانند با این اطلاعیه‌ها و برگه‌ها ما را بترسانند؟»
خبر دیگر آنکه سازمان‌های امنیتی یمنی اخلالگران اقتصادی را به اقدامات قاطعانه و مجازات قانونی در صورتی که به بازی با قوت مردم،‌ احتکار و همسویی با اهداف متجاوزان ادامه دهند، تهدید کردند. وزارت کشور یمن در بیانیه‌ای که ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی آن را منتشر کرد به کاسبان بحران‌ها و آنهایی که از جنگ‌ها برای احتکار و گران‌فروشی بهره‌برداری می‌کنند هشدار داد و اعلام کرد نیروهای متجاوز تلاش می‌کنند به قوت و روزی یمنی‌ها لطمه بزنند و کاسبان جنگ نیز به موازات متجاوزان و مزدوران بر رنج و سختی ملت می‌افزایند و کاسبان بحران‌ها برای افزایش قیمت‌ها و احتکار کالاها و بستن مغازه‌ها برای ترساندن مردم می‌کوشند.
خبر دیگر آنکه سازمان حقوق بشری «نجات کودکان» اعلام کرد درپی گسترش حملات عربستان و امارات به بندر حدیده، تعداد مبتلایان به بیماری وبا در یمن به شدت افزایش یافته است. براساس اعلام «سازمان نجات کودکان»، یک گروه حقوق بشر مستقر در انگلیس، از زمانی که عربستان سعودی و امارات متحده عربی حملات نظامی به شهر بندری حدیده یمن را آغاز کرده‌اند، آمار مبتلایان به بیماری وبا در این منطقه سه برابر شده است.
این سازمان در گزارشی اعلام کرد: «نهادهای بهداشتی گزارش داده‌اند که از ماه ژوئن تاکنون تعداد مبتلایان به بیماری وبا با ۱۷۰ درصد افزایش همراه بوده است. در ماه ژوئن ۴۹۷ نفر به وبا مبتلا بودند؛ اما تعداد مبتلایان در ماه اوت به ۱۳۴۲ نفر افزایش یافته است.» براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، ۳۰ درصد از همه مبتلایان به بیماری وبا کودکان زیر ۵ سال هستند.
لازم به ذکر است یکی از مسئولان وزارت دفاع عربستان به کشتار غیر نظامیان یمنی در جریان عملیات ائتلاف متجاوز سعودی علیه این کشور اذعان کرد ولی در عین حال این اقدامات را «اشتباه» خواند. «عسیکر العتیبی» یکی از مسئولان وزارت دفاع عربستان اذعان کرد که تحقیقات صورت گرفته نشان‌دهنده وجود برخی از «اشتباهات» در تعدادی از عملیات ائتلاف سعودی علیه یمن است. شهرهای جنوبی یمن که در اشغال ائتلاف سعودی-اماراتی و تحت مدیریت دولت مستعفی «منصور هادی» است، ماههاست که شاهد اعتراضات معیشتی مردم به ائتلاف سعودی و دولت مستعفی منصور هادی است.

کد مطلب: 106265
 
Share/Save/Bookmark