میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷
 
 
قالیباف:
ضعف مدیریتی را به تحریم گره نزنیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر "نباید ضعف مدیریتی را به تحریم گره بزنیم" گفت: چه‌کسی گفته با تمام دنیا کار نکنیم؟ کی می‌خواهد دور ایران دیوار بکشد؟ این رابطه منطق و جا دارد؛ اگر از موضع قدرت نباشیم کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.
محمدباقر قالیباف گفت: متأسفانه در بعضی از تحلیل‌ها در این سال‌های اخیر زیاد می‌شنویم که گفته می‌شود ایران و مسئولانش به‌دنبال دشمن‌تراشی هستند یا اینکه؛ چرا در سوریه حضور می‌یابند و یا ما با فلسطین چه‌کاری داریم؟
وی با یادآوری اینکه آمریکایی‌ها در طول تاریخ و از زمان ملی‌شدن صنعت نفت و حتی قبل از آن همیشه دنبال منافع خود بوده‌اند، تصریح کرد: رژیم پهلوی را هم از این باب می‌خواستند تا همان طور که امروز به عربستان می‌گویند گاو شیرده با شاه و مردم این کشور هم همان رفتار را بکنند.
قالیباف با تصریح به اینکه روی پای خود ایستادن هزینه دارد، اظهار داشت: همیشه آمریکا علیه ما توطئه کرده مثلاً در همین ۲ ماه گذشته در مونیخ و ورشو ببینید چه کرده و چگونه گروه‌ها را علیه ما بسیج کرده است. یک زمانی از ما می‌خواستند تغییر رویکرد بدهیم امروز که اساساً می‌گویند "ما جمهوری اسلامی را نمی‌خواهیم چون با منافع ما در تعارض است".
وی با بیان اینکه آمریکا راحت نمی‌نشیند، تصریح کرد: استکبار جهانی، آمریکا و نظام سرمایه‌داری که بر بستر دارایی‌های مردم دنیا خود را اداره می‌کند، اقتصاد را آن‌چنان در دنیا یکپارچه و به‌هم‌پیوسته کرده که وقتی امروز از اقتصاد جهانی حرف می‌زنیم و همین بحث اف.ای.تی.اف مطرح می‌شود، در حقیقت یک اقتصاد جهانی را در همه شئونات خودش به هم متصل کرده است و پایه‌گذاری این کار ۲ دهه قبل توسط آمریکا، انگلیس و فرانسه صورت گرفته است، به‌طوری که هر کسی در دنیا خلاف مشی آن‌ها حرکت کند او را از اقتصاد جهانی محروم می‌کنند. آیا ظلم از این بیشتر؟
قالیباف با تأکید بر‌ اینکه "مردم ما ثابت کرده‌اند در مقابل این فشارها می‌ایستند"، ادامه داد: متخصصان و صاحب‌نظران با بررسی دقیق و علمی بر این باور هستند که فشارهایی که امروز بر ما وارد است‌ - من این گزارش را مطالعه کرده‌ام و اتفاقاً آن‌هایی که این گزارش را نوشته‌اند چندان از نظر سیاسی نگاه‌شان با نگاه ما نزدیک نیست و کاملاً نگاه تکنوکراتیک به موضوعات داشته‌اند - ۳۰ درصد به تحریم‌ها برمی‌گردد و ۷۰ درصد این مشکلات ریشه در ضعف مدیریت و ناکارآمدی و عدم تصمیم‌گیری دارد.
وی ادامه داد: ما چند سال است اقتصاد را منتظر نگه داشته‌ایم ببینیم برجام و اروپا با ما چه می‌کنند. خب مشخص است آن‌ها که دشمن ما هستند با ما چه می‌کنند. اینکه در حوزه نظامی جرأت هیچ حرکتی علیه ما ندارند به این دلیل است که ما قدرت داریم. در حوزه اقتصاد هم ما باید توانمند ‌شویم و به درون و ظرفیت‌های داخل ‌تکیه کنیم و این ظرفیت را داریم اما آن را نگه می‌داریم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: شما ببینید بیش از ۲ دهه است رهبر انقلاب دستور دادند صندوق ذخیره ارزی تشکیل شود که سالانه درصدی از پول نفت را دولت هزینه جاری نکند و به این صندوق بیاید. هدف نهایی آن چه بود؟ هدفش این بود که وابستگی به نفت را کاهش دهیم و برای هزینه جاری و ولخرجی‌هایی که در کشور انجام می‌شود و با اتفاقاتی که با ضعف مدیریت دارد در کشور می‌افتد، حداقل از محل نفت ما استفاده نشود اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و حالا چون بخشی از درآمد ما در حوزه مربوط به نفت است، تحریم می‌کنند و به اقتصاد فشار می‌آید.
قالیباف با پرداختن به مشکل گوشت گفت: امروز می‌گویند ما ۱۰ درصد به واردات گوشت نیازمندیم و باقی تولید داخل است. پس چرا باید قیمت گوشت به اینجا برسد؟ چرا گرانی و رشد گرانی کالاهای اساسی که با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد می‌شوند بیشتر از کالاهایی است که با ارز ۱۲هزار تومانی وارد می‌شوند؟ آیا این ربطی به تحریم دارد؟ چرا این‌ها را به هم گره می‌زنیم؟
وی با تذکر اینکه "اداره و مدیریت کشور را با جنگ روانی با هم اشتباه نگیریم"، خاطرنشان کرد: یک‌ وقت‌هایی در بحث سیاسی و جنگ روانی می‌گفتند که "این‌ها می‌خواهند وسط خیابان را دیوار بکشند."، خب آن را گفتید تمام شد، امروز چه معنایی دارد که می‌گویید "همان‌ها نمی‌گذارند و دارند دم مرز را دیوار می‌کشند."، خب آن کسی که دارد دیوار می‌کشد ترامپ است و بین آمریکا و مکزیک ‌دیوار می‌کشد؛ ما اهل دیوار کشیدن نیستیم، ما اهل این نیستیم که به مردم دروغ بگوییم‌.

کد مطلب: 108263
 
Share/Save/Bookmark