میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۱۰
 
 
ال کلاسیکوی امشب تکلیف لالیگا را روشن مي‌كند؟
هوش پپ و هفت خط بودن مورینیو
هوش پپ و هفت خط بودن مورینیو
 

ال کلاسیکوی امشب به نوعی تحت تاثیر چمپیونزلیگ قرار گرفته است. در حالیکه پیش از این همه از یک فینال اسپانیایی در مونیخ خبر می‌دادند ، شرایط به‌گونه‌ای پیش رفته که شاید شاهد یک فینال کاملا غیراسپانیایی هم درآنجا باشیم .

رئالی ها و شرایط امیدوارکننده‌تر نسبت به حریف
رئالی ها حتی در صورت گرفتن یک تساوی هم میتوانند به قهرمانی خود امیدوار باشند .
آنها در دیدارهای باقیمانده تنها یک دیدار مشکل روبروی خود خواهند داشت ، دیدار با بیلبائو در سن مامس که حتی در صورت شکست در آن دیدار با همان تک امتیاز برتری نسبت به بارسا قهرمانی‌شان مسجل خواهد شد البته در صورتی‌که آنها و بارسا در سایر دیدارها امتیازی را از دست ندهند .
سه دیدار باقی مانده پایتخت نشینان هم شرایط ساده تری نسبت به دیدارهای آبی و اناری‌ها دارد.اما اگر بازی را به بارسا واگذار کنند شرایط برایشان بغرنج و پیچیده خواهد شد زیرا در آن صورت باید اتلیتیکو را در زمین خودشان شکست دهند .با توجه به دشمنی باسکی ها و مادریدی‌ها، بیلبائو از همه توان خود استفاده خواهد کرد تا جلوی قهرمانی آنها را بگیرد.
در کنار اینها سفید پوشان پوئن های مثبت دیگری هم نسبت به بارسا دارند .آنها یک روز بیشتر از رقیبشان استراحت و نتیجه بهتری هم نسبت به حریف در اروپا کسب کردند، بازی بعدی‌شان با مونیخ هم یک روز دیرتر است و در بازی با بارسا هم فقط به یک امتیاز نیاز دارند. گذشته از این رئالی ها به مراتب شرایط فیزیکی و بدنی خیلی بهتری نسبت به حریف دارند .برتری که می‌تواند کلید بازی امشب باشد و تفاوتها را رقم بزند .مضاف به اینکه آنها در دیدارهای اخیرشان در نيوکمپ به مراتب بهتر از سانتیا گو برنابئو ظاهر شده اند.مورینیو برای جلوگیری از خستگی بازیکنان ، بعد از زدن گل مساوی به بایرن تیم را عقب کشید تا ضمن حفظ نتیجه ، تیمش را برای بازی امشب سر حال نگاه دارد .اما متاسفانه هر وقت برای حفظ نتیجه رفته ، موفق نبوده است.

مشکلات بارسا
یک- مشکل بزرگ آنها را باید در همین توان بدنی شان دید .لالیگا برای بارسا در فوریه از دست رفت جایی که باید در هفته دو بازی انجام می‌دادند و این از توان بازیکنان کلیدی اش خارج بود. گواردیلا در سال جاری هیچ‌گاه از ستون فقرات تیمش نتوانست در دو بازی پی در پی به فاصله سه چهار روز، بازی بگیرد و مجبور شد از جانشینانی استفاده کند که گر چه خود ستاره هستند اما تا سوپر استار شدن شان مانند بازیکنان اصلی مقداری فاصله است .
پویول و ژاوي پا به سن گذشته اند .پویول اگر چه در برابر چلسی بهترین بازیکن تیمش بود اما با همین توان خیلی مشکل است که در فاصله سه روز بتواند نود دقیقه در بازی پر فشار با رئال حضور یابد مضاف به اینکه اگر پپ از او در دفاع چپ استفاده کند به همین دلایل گفته شده جناح چپ بارسا در نفوذ ها خلع سلاح خواهد شد .ژاوي هم همین وضعیت را دارد یکی از دلایل افت بارسا در این فصل در نیمه های دوم بازی ، افت ژاوي در این نیمه بوده.آیا سه روز بعد از نود دقیقه بازی با چلسی او می‌تواند تا دقیقه نود حلال مشکلات تیمش باشد؟
اینیستا ، فابرگاس و تیاگو هم با اینکه شرایط سنی مناسب دارند اما ذاتا بازیکنان کم بنیه ای هستند و دارای توان جسمانی بالا نیستند و عملا در نیمه های دوم افت می‌کنند. یک مسی می‌ماند که باید جور تیم را در جلو بکشد و یک بوسکتس در عقب .
بوسکتس از استثناهای فوتبال حال حاضر اروپا است بازیکنی که یک تنه بار دفاعی تیمش را بدوش می‌کشد.بوسی اگر توپ را زد ( که در بیشتر مواقع می‌زند ) که زد اما اگر توپ از منطقه او گذشت بارسا خطر را تا مغز استخوان احساس خواهد کرد .در دو سال گذشته بارسا از نظر ساختار دفاع تیمی موفق تر از سال جاری عمل می‌کرد. آنها در زمان از دست دادن توپ در یک سوم دفاعی حریف بلافاصله با پرس سنگین و چند جانبه توپ را دوباره بازیابی می‌کردند اما در سال جاری بدلیل همین شرایط بدنی یا انگیزه کمتر، در این‌کار کمتر موفق بودند و توپ های بیشتری از خط نیمه آنها عبور کرده است.
امسال آبی و اناری ها در نیمه های دوم به مراتب از نیمه اول ضعیف تر بوده و موقعیت های کمتری بروی دروازه حریف خلق کرده اند کمتر پیش آمده است که در نیمه دوم آنها بتوانند نتیجه را برگردانند .آنها اگر در بیست ، بیست پنج دقیقه آغازین به گل برسند بازی را خیلی راحت تر و با اعتماد به نفس بیشتری دنبال می‌کنند در غیر اینصورت ......حال باید دید پپ در فاصله سه روز از بازی چلسی تا رئال چه چاره ایی را خواهد اندیشید .او با اینکه در بازی با چلسی با ترکیب اصلی اش به میدان رفت اما به احتمال قریب امشب تیمش را با تغییر و تحولاتی به میدان خواهد فرستاد.
دو- بارسا بیش از حد به مسی وابسته است .روزی که مسی در اندیشه های تاکتیکی حریف گرفتار شود بارسا با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد .بدون تعارف باید گفت بارسا با مسی فوق‌العاده و بدون او یک تیم خوب است. در بازی با خیخون که مسی پنج کارته بود تیم کاتالانی برای زدن گل پیروزی زجر زیادی کشید.

مورینیو و طلسم نيوکمپ
در نزدیک به ۱۰ دیداری که مو به همراه تیمهای مختلف به نيوکمپ آمده ، تا به حال طعم پیروزی را در آنجا نچشیده و این تبدیل به دغدغه ذهنی اش شده مضافا اینکه با رئال در مصافهای مقابل بارسا در سانتیاگو برنابئو هم پیروزی نداشته است. او خوب می‌داند اگر حتی هر دو جام را بدست آورد بدون پیروزی بر بارسا کارنامه‌اش چیزی کم دارد. یکی از دلایلی که مورينيو را به ماندن در مادرید ترغیب می‌کند جدای از هت تریک کردن سه جام همین انگیزه پیروزی بر بارسا است.حالا با توجه به اینکه فقط یک امتیاز از این دیدار نیاز دارد با ذکر همین دلایل و انگیزه ها آیا تیمش را هجومی و برای کسب پیروزی به میدان خواهد فرستاد؟ یا اینکه سعی می‌کند محتاطانه فقط به قهرمانی در لالیگا و بازی برگشت بایرن فکر کند و با همان روش های امتحان داده قبلی (سه هافبک ) مانند میلان و چلسی سعی کند از سرعت رونالدو و دی ماریا استفاده، از آنها در نقش رامیرس چلسی و نوچرینو میلان استفاده کرده و ضربه نهایی را بر بارسا وارد کند؟ یا باز هم شاهد پرس از جلو و در عقب خواهیم بود؟ 

گواردیولا و امید هایش
پپ و بارسا در حال دوران گذار هستند .دورانی که سعی می‌شود جوانان لاماسیا جایگزین سوپر ستاره‌های تیم شوند این هم می‌تواند یکی از دلایل افت نسبی آنها در سال جاری باشد یکی از دلایلی هم که پپ تاکنون قردادش را تمدید نکرده همین فکر به مثمرثمر بودن برای تیمش است اینکه چقدر می‌تواند در این تیم تغییر و تحول ایجاد کند و چه مقدارچیزهای جدید و ابتکارات نو برای بهتر کردن تیمش و نگاه داشتن آنها در سطح قدرت اول اروپا درچنته دارد . دلیل دوم هم شاید این باشد که خودش می‌خواهد فضای جدیدی را امتحان کند ، از زیر سایه بارسا بیرون بیاید و توانایی های خودش را در یک تیم کم ستاره دیگر مورد محک و سنجش قرار دهد انگی که همیشه به او چسبیده این بوده که فقط با سوپراستارهای بارسا میتواند نتیجه بگیرد.شاید بعد از دو بازی این هفته تصمیم نهایی اش را برای ماندن یا رفتن بگیرد حالا او و تیمش در حساس ترین مقطع سال قرار گرفته اند زمانی که میتواند همه چیز یا هیچ چیز را برایشان به ارمغان اورد .
پپ میداند مساوی در این دیدار به‌منزله از دست دادن لالیگا ست اما همین مساوی از شکست بهتر است چون حداقل رکوردهای او و ورزشگاه شهرش را در برابر مورینیو حفظ می کند! ورزشگاهی که نزدیک به دو سال است بارسا در آن شکست ناپذیربوده.از طرف دیگر نام مادرید و مورینیو به پپ و تیمش اتحاد ، انگیزه و نیرویی دو چندان می‌بخشد نیرویی که ممکن است کمبود قوای جسمانی آنها را تحت الشعاع قرار دهد!
موفقیت های پی در پی او در برابر رقیب سنتی هم به وی آرامش و تمرکز زیادی بخشیده به علاوه اینکه دستیار حاذقش -تیتو ویلانووا- کمک حال زیادی برای اوست. گواردیلا چه در زمان ارنج و چه در زمان تعویضها همیشه با تیتو مشورت می‌کند و به قول معروف بدون اجازه و تائیدش آب هم نمی خورد.اما استراتژی پپ برای امشب چیست ؟ آیا با توجه به خستگی بازیکنانش از چند یار جدید در ترکیبش استفاده خواهد کرد ؟ آیا باید منتظر حضور پیکه ،کونکا ، تلو و آفلای در زمین باشیم ؟
آیا باز هم از دفاع سه نفره استفاده کرده و از سیدو کیتا بعنوان برگ برنده استفاده خواهد کرد یا برگ برنده اش تیاگو خواهد بود؟ یا مانند چند بازی قبل از آلوس در بال راست کاذب استفاده خواهد کرد؟ یا اصلا شاید باید منتظر رو کردن یک اسم جدید از سوی وی باشیم.
شنبه شب هوش پپ و هفت خط بودن مورینیو نتیجه بازی و تکلیف لالیگا را روشن خواهد کرد. نکته دیگر اینکه فشاربازی و تا سر حد توان جنگیدن دو تیم بیش از هر کسی چلسی و بایرن را خوشحال خواهد کرد که با استراحت دادن به چند بازیکن اصلی در بازیهای امشب شان خود را آماده نبرد حساس و تعیین کننده دیدارهای برگشت خواهند کرد.

کد مطلب: 73206
 
Share/Save/Bookmark