میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
بحران و سرکوب‌گری در آمریکا همچنان ادامه دارد
از تیراندازی در پایگاه نظامی تا تبدیل شهرها به میدان جنگ
از تیراندازی در پایگاه نظامی تا تبدیل شهرها به میدان جنگ
 

آمریکا در کنار بحران کرونا از یک سو با بحران استمرار اعتراض‌های مردمی به نژادپرستی سیستماتیک حاکم بر این کشور مواجه است و از سوی دیگر تیراندازی مرگبار در پایگاه نظامی به بحران آتش سوزی‌ در ناوهای جنگی و جنگ‌ها و مراکز تجاری افزوده شده است.
در ادامه اعتراضات و درگیری‌ها، هزاران معترض آمریکایی در شهر پورتلند مقابل نیروهای فدرال صف کشیدند و خروج آن‌ها را از شهرشان خواستار شدند. هزاران نفر از مردم شهر پورتلند ایالت اورگن آمریکا بار دیگر به خیابان‌ها آمدند تا علیه نژاد پرستی و خشونت پلیس و همچنین حضور نیروهای فدرال که دولت آمریکا برای سرکوب آن‌ها به این شهر اعزام کرده، اعتراض کنند.
جمعیت عظیم معترضان شانه به شانه خیابان‌ها را پر کردند و با حمل پلاکاردهایی در حالی که به سمت دادگاه این شهر می‌رفتند، شعار «جان سیاه‌پوستان با ارزش است» و «فدرال‌ها به خانه برگردند» سر دادند. در طول اعتراضات شبانه پورتلند مامورال ترامپ ده‌ها نفر را در برخوردهایی که به خشونت کشیده شده، بازداشت کرده‌اند. خبر دیگر آنکه طبق اعلام مسئولان فرودگاه نیروی هوایی«هرلبرت» آمریکا، در نتیجه تیراندازی در این فرودگاه ۱ نفر کشته و ۱ تن دیگر زخمی شدند. مقام‌های آمریکایی از تیراندازی در فرودگاه «هرلبرت» نیروی هوایی این کشور واقع در شهرستان اوکالوسا ایالت فلوریدا با یک کشته و یک زخمی خبر دادند.مقام‌های فرودگاه «هرلبرت» نیروی هوایی آمریکا خبر دادند، تیراندازی در این تاسیسات ارتش به مرگ یک نفر و جراحت یک تن دیگر انجامید.پیش از این و در اوایل ماه ژوئن بود که دو عضو نیروی هوایی آمریکا در جریان یک تیراندازی در پایگاه نیروی هوایی «گرند فورکس» ایالت داکوتای شمالی کشته شدند. خبر دیگر آنکه دادستان‌های آمریکا جمعه علیه ۱۸ معترضی که در تظاهرات‌‌های خیابانی شهر «پورتلند» واقع در ایالت «اورگن» دستگیر شده‌اند طرح اتهام کرد. این در حالی است که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در اظهارنظری جدید درباره تظاهرات‌ها در این کشور گفته افراد زیادی بازداشت شده‌اند. ترامپ در مصاحبه با وب‌سایت Barstool Sports در پاسخ به سئوال مجری درباره اعتراضات در آمریکا گفت: «ما طرفدار عدالت هستیم ولی طرفدار قانون و نظم هم هستیم. نظم و قانون باید وجود داشته باشد و البته وجود هم دارد.»«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اذعان کرد بیشتر مواقع بابت پیام‌هایش در «توئیتر» احساس پشیمانی می‌کند.
بحران در آمریکا در حالی ادامه دارد که گزارش یک وبگاه خبری آمریکایی نشان می‌دهد با متوقف شدن اجرای طرحی از سوی دولت فدرال، ۲۸ میلیون شهروند این کشور در آستانه بی‌خانمانی قرار گرفته‌اند.
لازم به ذکر است در ادامه اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا، مجسمه‌های کریستف کلمب کاشف ایالات متحده در شیکاگو به زیر کشیده شدند. در ادامه بحران آتش سوزی های مشکوک در آمریکا رسانه‌های آمریکا از وقوع آتش‌سوزی در یک مرکز تجاری در شهر لس‌آنجلس آمریکا خبر داده‌اند.ساختمان محل حادثه قبلاً کنیسه بوده که کاربری آن به تجاری تغییر یافته و چند شرکت در داخل آن فعالیت می‌کرده‌اند.
ورود غیرقانونی
بحران داخلی در حالی آمریکا را فراگرفته است که در حوزه سیاست خارجی آمریکا همچنان به جوسازی و چین هراسی ادامه می‌دهد چنانکه ساعاتی بعد از تخلیه کنسولگری چین در هیوستون، نیروهای آمریکایی که گفته می‌شود چند نفر از آنها از وزارت خارجه این کشور بوده‌اند با شکستن یکی از درهای ورودی، به زور وارد ساختمان کنسولگری شده‌اند.
همزمان با تحرکات آمریکا در یک یارگیری دیگر علیه چین، نمایندگی استرالیا در سازمان ملل طی بیانیه‌ای مدعی شده که هیچ مبنای قانونی برای ادعای حق ارضی و دریایی پکن در دریای چین جنوبی وجود ندارد. این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که در ادامه مقابله با تحرکات بحران ساز آمریکا وزیر امور خارجه کوبا از تصمیم یکجانبه آمریکا برای بستن کنسولگری کل چین در هوستون انتقاد کرد. در این میان رسانه‌‌ها از اعزام ناو هواپیمابر «یو‌اس‌اس‌نیمیتز» به اقیانوس هند برای رزمایش مشترک با دهلی نو و اعزام ناو «دوآیت آیزنهاور» آمریکا به دریای مدیترانه برای رزمایش با یونان خبر دادند. آمریکا که با بحران داخلی مواجه است با تکرار سیاست‌های دوران جنگ سرد یعنی دشمن سازی بیرونی که این بار چین جای روسیه را گرفته به دنبال ایجاد وضعیت بحران است تا در لوای آن شاید ترامپ بتواند در انتخابات از شکست رهایی یابد.

کد مطلب: 114662
 
Share/Save/Bookmark