میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۷
 
 
در اعتراض به توهین روزنامه خاندان آل سعود به آیت الله سیستانی صورت گرفت
سفارت عربستان در محاصره معترضان عراقی
سفارت عربستان در محاصره معترضان عراقی
 

صدها نفر از مردم عراق در بغداد، در اعتراض به اهانت روزنامه الشرق الاوسط به مرجعیت عالی شیعیان در عراق علیه سیاست‌های آل سعود تظاهرات کردند و عده‌ای نیز سفارت سعودی را به محاصره درآورده و خواستار مقابله دستگاه دیپلماسی کشورشان با دخالت‌های این رژیم در امور کشورشان شدند.
صدها نفر از شهروندان عراقی، در اعتراض به اهانت روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» به مرجعیت عالی شیعیان در عراق در پایتخت این کشور تظاهرات کردند.خبرنگار شبکه «المعلومه» گزارش داد که صدها نفر از مردم عراق در بغداد در محکومیت اقدام روزنامه سعودی در انتشار کاریکاتور موهن به آیت‌الله سیستانی تظاهرات کردند و علیه سیاست‌های آل سعود و دخالت‌های عربستان در امور داخلی عراق و تعدی رسانه‌های سعودی به نمادها و سمبل‌ها ارزشمند عراق شعار سر دادند.
به نوشته کاربران فعال در شبکه اجتماعی «توئیتر»، تظاهرات‌کنندگان تلاش کردند تا از یکی از ورودی‌های منطقه سبز وارد شوند تا مقابل سفارت عربستان سعودی در اعتراض به سیاست‌های مداخله جویانه ریاض در امور عراق تجمع کنند. این اقدام آنها با واکنش نیروهای امنیت و پلیس عراق همراه شد.
برخی شاهدان عینی می‌گویند که پلیس با استفاده از باتوم، ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور تلاش کرد تا مانع ورود تظاهرات‌کنندگان خشمگین به این منطقه شود اما سرانجام شماری از معترضان موفق شدند وارد منطقه سبز شوند و پلیس را به عقب برانند.شماری از شهروندان عراقی و شیوخ عشایر مختلف عراق در اعتراض به اهانت عربستان به آیت الله سیستانی به خیابان های بغداد آمده بودند و شعارهایی علیه سیاست‌های آل سعود و در حمایت از مرجعیت سر می‌دانند. به تدریج بر شمار معترضان افزوده شد.در همین حال عضو پارلمان عراق از ائتلاف «سائرون» با اشاره به تجاوزات مستمر آمریکا به حاکمیت عراق و بی‌اعتنایی آن به معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی تأکید کرد که دیگر سکوت در برابر این تجاوزات ممکن نیست.«سلام الشمری» عضو پارلمان عراق تاکید کرد که رفتارهای آمریکا بیانگر تعامل آن با یک کشور دارای حاکمیت مستقل نیست بلکه رفتار آن با عراق به گونه‌ای است که گویی عراق یکی از ایالت‌های آمریکاست.الشمری افزود که دلیل این تجاوزات آمریکا ضعف در اتخاذ تصمیمات قاطعانه در کشور است که باعث شده شاهد بی‌احترامی در رفتارهای آمریکا به عراق باشیم.
طبق گزارش وبگاه «المعلومه»، این نماینده پارلمان عراق تصریح کرد که این رفتارهای آمریکا به دنبال آغاز گفت‌وگوهای دوجانبه شدت پیدا کرده است و این دلیل دیگری بر عدم جدیت آمریکا در تعامل با عراق به عنوان یک کشور مستقل است. «علی التمیمی» کارشناس حقوقی عراق نیز در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: اهانت عربستان و روزنامه سعودی الشرق الاوسط به مرجعیت در زمره جرایم تروریستی است و امکان پیگیری قضایی این امر از شیوه‌های مختلف برای بازخواست عربستان سعودی و روزنامه آن و حتی توقیف آن وجود دارد. از سوی دیگر «علی الغانمی» عضو کمیسیون امنیت پارلمان عراق گفت که سفارت آمریکا در منطقه سبز یک نهاد دیپلماتیک نیست بلکه به یک اردوگاه نظامی تبدیل شده است.
الغانمی گفت: سفارتخانه‌ها نهادهایی دیپلماتیک با مأموریت‌ها و وظایف مشخص اعم از کوچک و بزرگ هستند و به موجب توافقنامه وین، مربوط به فعالیت‌های دیپلماتیک، به سفارتخانه‌ها اجازه در اختیار داشتن سلاح داده نمی‌شود مگر اینکه سلاح دارای مجوز باشد یا اینکه کشوری که در آن سفارت واقع شده از لحاظ تأمین امنیت نیروهای حمایتی اجازه حمل سلاح را بدهد.این عضو پارلمان عراق در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» افزود که اجرای تمرینات نظامی در سفارت آمریکا بر خلاف توافق وین است و سفارت به یک اردوگاه نظامی تبدیل شده است.در این میان برخی منابع اعلام کرده‌اند ائتلاف بین‌المللی ضد داعش تحت رهبری آمریکا تعداد نیروهایش را در عراق کاهش داد و ماموریت آنها را به مشاوران تیم‌های مشاوره کشورهای عضو ائتلاف محول کرد.در این میان عضو کمیته روابط خارجی در پارلمان عراق نسبت به تبدیل سفارت آمریکا در بغداد به پادگان نظامی هشدار داد.

کد مطلب: 114365
 
Share/Save/Bookmark