میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۹
 
 
رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار عنوان کرد؛
خلف وعده‌ دولت به کارگران

گویا هنوز هم اراده‌ای در دولتمردان برای توجه به وضعیت کارگران وجود ندارد چنانکه رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار با اشاره به خلف وعده‌های تیم اقتصادی دولت در مورد کارگران، گفت: باید مشخص شود که آیا در مورد معیشت، سلامت و خانوار کارگران اصلا نگرانی وجود دارد.
فرامرر توفیقی در گفت و گو با مهر در مورد حواشی حق مسکن کارگران، اظهار داشت: بحث من در مورد نادیده گرفتن ۶۰۰ هزار تومان (معوقه حق مسکن در فصل بهار) فقط مربوط به رقم و عدد نبود بلکه بحث این بود که چرا باید یکی از مؤلفه‌های تأثیرگذار در سرجمع دستمزد کارگران پس از تصویب شدن توسط ۳ ضلع شورای عالی کار، دوباره در هیأت دولت مطرح شود. این موضوع برابر با کدام قانون است؟ در نظام دستمزد چه جایگاهی دارد؟رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار افزود: حال که قرار بر مطرح شدن حق مسکن در هیأت دولت است، چرا باید بررسی این موضوع اینقدر با تأخیر انجام شود؟ در کنار این مساله باید مشخص شود که چرا تاریخ اعمال حق مسکن از سوی وزیر کار، تیرماه اعلام شد در حالی که در مصوبه شورای عالی کار وجود نداشت.وی ادامه داد: می‌گویند ما دروغ می‌گوئیم که تاریخ اعمال حق مسکن در مصوبه شورای عالی کار وجود نداشت، اگر چنین است پس باید با ارائه مدرک، ادعای ما را رد کنند.
توفیقی گفت: از سویی دیگر باید به این نکته اشاره شود که طبق مصوبه کمیته دستمزد باید جلسات علمی و پژوهشی در مورد قابلیت اجرای مزد صنفی و منطقه‌ای برگزار شود؛ چرا کسانی که نگران هستند، در مورد لزوم تشکیل این جلسات چیزی نمی‌گویند؟ چرا پی‌گیر تشکیل این جلسات نیستند؟
این فعال کارگری افزود: همچنین شورای عالی کار موظف است حداقل ماهی یک بار تشکیل جلسه دهد، ما وارد ششمین ماه از سال شده‌ایم چند جلسه داشته‌ایم؟وی ادامه داد: در جلسه پایانی سال ۹۸ توسط تیم اقتصادی دولت به نمایندگان کارگری قول‌هایی داده شد، چقدر این وعده‌ها جامه عمل پوشیده است؟
توفیقی گفت: آیا بررسی کرده‌اند که چه بلایی سر سبد معیشت خانوار و عوامل مؤثر بر آن به دلیل جایگزین شدن ارز نیمایی به جای دولتی، آمده است؟وی افزود: رئیس ستاد تنظیم بازار می‌گوید قیمت مرغ در ماه محرم تکان نخورد! قیمت مرغ در بهترین حالت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان است آیا دقت کرده‌اند که قیمت این خوراکی پارسال چقدر بود؟ آیا دوستانی که نگران هستند بررسی کرده‌اند که قیمت روغن‌های خوراکی، قند، شکر، کره، برنج، پنیر، تخم‌مرغ و نان چقدر شده است؟ نرخ ماسک یک شبه از هزار تومان به هزار و ۳۰۰ تومان رسید و همچنین قیمت برخی داروها همچون داروهای مربوط به قلب در داروخانه‌ها چند برابر شد، آیا این موضوع رصد شد؟رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار گفت: فاصله دهک‌های تورمی، ضریب جینی، شکاف طبقاتی، شکاف عمیق دستمزد و هزینه و وضعیت خانوارهای کارگری بررسی شده است؟ می‌گویند میانگین درآمد کارمندان دولتی ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، میانگین درآمد کارگران چقدر شده است؟ آیا در مورد معیشت، سلامت و وضعیت خانواده کارگر نگرانی وجود دارد؟
وی با اشاره به اینکه کمک هزینه مسکن در سال‌های گذشته مورد غفلت واقع شده بود، تصریح کرد: چرا از سال ۷۰ در حق مسکن به عنوان یک مؤلفه دستمزد کارگری بازنگری صورت نگرفت؟ اگر این اتفاق می‌افتاد امروز کمک‌هزینه ۳۰۰ هزار تومانی خنده‌دار نبود.توفیقی با بیان اینکه هزاران خلف‌وعده و دل‌نگرانی وجود دارد، گفت: ما در مورد قانون بحث می‌کنیم نه عدد و رقم که متأسفانه هیچ نشانی از اجرای قانون نیست.
این در حالی است که در مرداد ماه ایسنا گزارش کرده بود در هفته های اخیر بسیاری از فعالان حوزه کار و مقامات کارگری تصویب هر چه سریع تر افزایش حق مسکن کارگری را خواستار شده و بر ضرورت پرداخت معوقات آن از ابتدای سال تاکید کردند.
شورای عالی کار هفدهم خرداد ماه در دویست و نود و دومین نشست خود، پیشنهاد افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران را با موافقت اعضا تصویب کرد؛ بر این اساس مبلغ کمک هزینه مسکن که پیش از این یکصد هزار تومان بود به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت ولی با توجه به آنکه حق مسکن برای اجرایی شدن به تصویب هیات وزیران نیاز دارد، وزیرکار پیشنهاد افزایش کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار را به هیات وزیران برد و در ۳۱ خرداد ماه طی نامه ای به معاون اول رئیس جمهوری تصویب مصوبه با قید دو فوریت را خواستار شد.علیرغم آنکه وعده داده شده بود افزایش حق مسکن در تیر ماه به تصویب می رسد این امر به دلیل آنچه تمرکز کمیسیون اقتصادی دولت بر لایحه اصلاح قانون مالیاتها عنوان شده بود با تاخیر همراه شد؛ با این حال مقامات کارگری تاخیر در تصویب مصوبه افزایش حق مسکن و تایید هیات وزیران را با توجه به حضور سه وزیر کابینه در جلسه شورای عالی کار موجه نمی دانند و بر لزوم پرداخت معوقات آن از ابتدای سال تاکید دارند، هرچند که معاون روابط کار این مساله را ناشی از ضعف و مشکلات قانون کار عنوان کرده و محاسبه افزایش حق مسکن از ابتدای سال و عطف به ماسبق شدن آن برای چهار ماه گذشته را تابع نظر و تصویب دولت می داند.در نهایت مصوبه افزایش حق مسکن پس از ارسال و نامه وزیر کار، به کمیسیون اقتصادی دولت رفت و مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا در جلسه امروز تصمیم نهایی در خصوص آن گرفته شود؛ همچنان که پیش از این معاون روابط کار وزارت کار به ایسنا خبر داده بود که بیستم مرداد قرار است نشست نهایی کمیسیون اقتصادی با محور بررسی مصوبه برگزار شود که پس از تصویب در یک رفت و برگشت به هیات وزیران ارسال شده و به تصویب نهایی خواهد رسید.
آنطور که شاکرمی گفته مبلغ ۳۰۰ هزار تومان مشکل مسکن و اجاره بهای کارگران را در این شرایط برطرف نمی کند ولی حق مسکن کارگران پیش از این ۴۰ هزار تومان بود که در سال ۱۳۹۷ به ۱۰۰ هزار تومان رسید و امسال با نگاه ویژه دولت در جهت کمک به معیشت کارگران افزایش یافته است.اگر چه در سالهای گذشته فرایند تصویب افزایش حق مسکن کارگری در هیات وزیران با تاخیر همراه بوده اما با توجه به اجماع و نظر مثبت اعضای کمیسیون اقتصادی با مبلغ پیشنهادی شورای عالی کار، چنانچه مصوبه در جلسه امروز به تصویب نهایی برسد ظرف مدت بسیار کوتاهی از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ و در فیش حقوقی کارگران اعمال خواهد شد.

کد مطلب: 115166
 
Share/Save/Bookmark