میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۰
 
 
رفتارهای تامل‌برانگیز

این روزها اخبار قابل تاملی در محافل رسانه‌ای منتشر می‌شود که جای تامل دارد. وزیر بهداشت یمن از شهادت ۵۵ نفر و زخمی شدن بیش از ۱۳۰ نفر دیگر در حمله هوایی متجاوزان سعودی آمریکایی به بیمارستان الثوره و بازار صیادان الحدیده خبر داد. در همین حال مسئول هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در اظهاراتی که در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان منتشر شد، افزود: زمانی که ما صحبت از هشت میلیون و ۵۰۰ هزار یمنی می‌کنیم که دچار گرسنگی حاد هستند، این بدان معناست که آنها روزانه یا هر ۴۸ ساعت و یا دو روز در هفته یک وعده غذایی دارند. این وضعیت در شرایطی روی داده که عربستان و امارات بیش از سه سال است که مردم یمن را تحت محاصره قرار داده و از ورود هرگونه کمک انسانی به این کشور جلوگیری می‌کنند.
از فلسطین نیز خبر می‌رسد رژیم صهیونیستی اعلام کرد مانع از ورود گاز و سوخت به نوار غزه می‌شود منطقه‌ای که سالهاست که تحت محاصره کامل قرار دارد و سازمان ملل بارها درباره وضعیت بحرانی در این منطقه هشدار داده است.لازم به ذکر است در این میان ارتش صهیونیستی تقریبا هر روز مردم غزه را هدف قرار داده و در این حملات به زنان و کودکان و حتی به بیمارستان‌ها نیز رحم نمی‌کند.
در بحرین نیز نزدیک دو سال است که منطقه الدراز به جرم حمایت از شیخ عیسی قاسم در محاصره قرار دارد و تحریم واردات از جمله در حوزه مواد غذایی و سوخت در این منطقه اعمال می‌شود. مجموع این رفتارها در حالی صورت می‌گیرد که یک سوال مطرح می‌شود و آن اینکه ریشه این رفتارهای غیر انسانی چیست؟ بررسی ریشه‌ای ماهیت حاکم بر این سه ساختار نشان می‌دهد که آنها یک نقطه مشترک دارند و آن اینکه تحت حمایت آمریکا و البته انگلیس قرار دارند. این کشورها همواره تاکید کرده‌اند که از اشغالگران قدس، یمن و سرکوب‌گران مردم بحرین حمایت می‌کنند چنانکه اخیرا کنگره آمریکا بسته پیشنهادی جدیدی رای حمایت از رژیم صهیونیستی ارائه کرده است.
بر این اساس ماهیت آمریکایی آنها را می‌تواند از عوامل و ریشه‌های جنایات آنها دانست. در همین حال باید توجه داشت که آمریکا خود نیز دلبستگی خاصی به تحریم دارد و هر کشوری که با آن مخالفت کند در لیست تحریم قرار می‌گیرد که رفتار آمریکا در قبال ایران، روسیه، کره شمالی و چین و... و حتی اعمال تعرفه‌های سنگین علیه اروپا به دلیل مخالفت این اتحادیه با طرح‌ این کشور نمودی از این رفتار است.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که برای مقابله با وضعیت بحرانی، یمن، بحرین و فلسطین و هر منطقه‌ای که در محاصره و تحریم قرار دارد باید ابتدا ائتلافی علیه آمریکا و رفتارهای ضد بشری آن صورت گیرد چراکه رژیم‌هایی همچون امارات، عربستان و صهیونیست‌ها دست نشانده‌های آمریکا بوده و با منزوی شدن آمریکا آنها نیز به انزوا کشیده خواهند شد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 105464
 
Share/Save/Bookmark