میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۲
 
 
وقتی اروپا سناریوی آمریکا را دقیق پیاده می‌کند
تقسیم کار ناجوانمردانه برای نابودی برجام
تقسیم کار ناجوانمردانه برای نابودی برجام
 

طی ماه‌های اخیر آمریکا و اروپا در یک کاردسته جمعی فشار مضاعفی را علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته‌اند، از برگزاری نشست ضد ایرانی در ماه آینده در لهستان از سوی آمریکا تا اظهارات وزیرخارجه فرانسه مبنی بر توقف فعالیت‌های موشکی کشورمان و نیز چند روز پیش حمله به سفارت ایران در هلند را شاهد بودیم، البته تحریم‌های ضد ایرانی اتحادیه اروپا با ادعاهای واهی را باید به آن اضافه کنیم، در واقع اروپا با این اقدامات در صدد نابودی کامل برجام هستند بگونه‌ای که شرایطی را برای ایران فراهم کنند تا تهران از برجام خارج و همه تلاش‌های دو ساله گذشته در خصوص گفت‌وگو با برجامیان و برجام اروپایی ملغی شود.
به تازگی وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد لهستان سیزدهم و چهاردهم ماه آینده میلادی میزبان نشستی علیه ایران خواهد بود. مایک پامپئو در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز با بیان اینکه واشنگتن تلاش می‌کند ده‌ها کشور از مناطق مختلف جهان را برای حضور در این نشست گردهم آورد، گفت: این همایش برای ارتقای ثبات، امنیت و آزادی در منطقه غرب آسیا و با هدف کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران برگزار می‌شود.
گزارش‌های متعددی که از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید منتشر شده نشان می‌دهند سیاست‌های ضدایرانی او تا اندازه زیادی تحت تأثیر شبکه لابی سعودی-اماراتی-صهیونیستی قرار دارند.
در همین رابطه وزیر خارجه کشورمان به تلاش آمریکا برای راه‌اندازی نمایش جدید ضدایرانی در ورشو واکنش نشان داد و از دولت لهستان بابت میزبانی آن انتقاد کرد.
محمد جواد ظریف در توئیتر نوشت: «جهت یادآوری به میزبان/شرکت‌کنندگان همایش ضدایرانی: کسانی که در آخرین نمایش ضدایرانی آمریکا شرکت کردند یا مرده‌اند یا سیاه‌رو شده‌اند و یا به حاشیه رانده شدند. و ایران قوی‌تر از همیشه است. دولت لهستان نمی‌تواند این ننگ را پاک کند: در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد این کشور اکنون میزبان یک سیرک درمانده ضدایرانی شده است.
سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به برنامه دولت لهستان برای میزبانی نشست ضد ایرانی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کشورهایی که قصد شرکت در آن دارند، با انتشار عکسی از قبرستان لهستانی‌ها در تهران در صفحه توئیترش نوشت: ۱۸۹۲ لهستانی از ۱۹۴۲ تاکنون در قبرستان لهستانی‌ها در قلب تهران آرمیده‌اند.
اقدام برای برگزاری نشست ضد ایرانی در ماه آینده در لهستان در حالی است که فرانسه نیز دوباره در نقش فعال خود علیه ایران ظاهر شد و از تهران خواست خواست فورا همه فعالیت‌های مرتبط با برنامه توسعه موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند را متوقف کند.
چند روز پیش نیز یک روزنامه هلندی با انتشار فیلمی از حمله به سفارت ایران در شهر لاهه هلند خبر داده است.یکی از افرادی که در این فیلم دیده می‌شود پرچمی به دست دارد که ظاهراً مربوط به گروهک الاحوازیه است.

دسته جمعی برای نابودی برجام
دکتر سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل سیاست خارجی به سیاست روز گفت: در ماه‌های اخیر فشار مضاعفی بر جمهوری اسلامی ایران در فضای سیاست خارجی مشاهده می‌گردد که پس از خروج غیر متعهدانه آمریکا از توافق نامه برجام این فشارها تداوم یافته و بخش قابل توجهی از آنها توسط تعدادی از کشورهای اروپایی انجام می‌شود.
وی افزود: البته این اتفاقات قابل پیش بینی و از دیدگاه تحلیلگران مسائل بین المللی مغفول نمانده بود، در حقیقت تقسیم کار ناجوانمردانه‌ای که بین آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی انجام شده، سرنوشت برجام را به اینجا رساند که آمریکا توافق نامه را پاره نماید و اروپا شرایطی را برای جمهوری اسلامی فراهم کند تا ایران از برجام خارج و همه تلاش‌های دو ساله گذشته در خصوص گفت‌وگو با برجامیان و برجام اروپایی ملغی شود.
این استاد دانشگاه بیان داشت: در این ارتباط چندین نوبت تعرضاتی به سفارت خانه‌های ایران در اروپا توسط عوامل ضد انقلاب ایرانی تروریست‌های مورد حمایت اروپا و اراذل و اوباش سیاسی قرار گرفته است، همه این اتفاقات همراه با بی‌تعهدی اروپاییان به توافقات مورد تاکید آنان همراه بوده است.
وی با تاکید بر اینکه صبر و درایت و استراتژی سیاست خارجی ایران اقدامات متقابل در مقابل اروپاییان را کنترل نموده است، تصریح کرد: البته در این خصوص بعضی از مقامات وزارت خارجه اعلام نمودند صبر ایران ممکن است به اتمام برسد و یا وزیر خارجه گفته است که ما با شرکای غیر اروپایی خویش تعاملات خویش را افزایش خواهیم داد اما، هیچ یک از این سخنان باعث گرفتن تصمیمی بر اساس احساسات نشده است.
این کارشناس مسائل بین الملل اظهارداشت: با تجزیه و تحلیل دقیق اقدامات ماه‌های گذشته و سخن اخیر پمپئو وزیر خارجه آمریکا که گفته است نشست آینده ضد ایرانی برای افزایش فشار به ایران و طرف‌های اقتصادی این کشور در لهستان برگزار خواهد شد تحلیل دقیق و عالمانه رهبر انقلاب بیش از پیش آشکار می‌شود که اروپا نیز مانند آمریکا قابل اعتماد نیست و دستگاه سیاست خارجی نباید همه تخم مرغ‌ها برای رضایت اروپا در سبد برجام اروپایی بگذارد.
وی گفت: در نظرگاه نهایی باید گفت فرانسه نیز با وجود مشکلات داخلی خود و صدای انفجاری که دیروز در پاریس شنیده شده است چهره خویش را در دو صحنه داخلی و خارجی کاملا آشکار نموده است، بر همگان ثابت شده این کشور نمی‌تواند کشوری قابل اتکا در مقابل خواسته‌های آمریکا باشد چرا که در حال حاضر پرچم مخالفت دفاع مشروع کشور ایران را فرانسه به دوش می‌کشد و دخالت‌های این کشور در امور داخلی ایران بیش از گذشته آشکار شده است. صدرالحسینی خاطرنشان کرد: این واقعیت‌ها درعرصه سیاست خارجی درس‌های بزرگی به ما ایرانیان می‌دهد که باید با توکل به خدا و تلاش مضاعف خودمان به جایگاه واقعی و سرافرازانه خودمان نائل آییم و تقویت ساخت داخلی را در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و دفاعی در دستور کار خویش قرار دهیم. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 107561
 
Share/Save/Bookmark