میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۶
 
 
جهانیان تجاوز ائتلاف آمریکایی به سوریه را محکوم کردند
مجازات ائتلاف جنایتکاران
مجازات ائتلاف جنایتکاران
 

ائتلاف آمریکایی در حالی ادعای پیروزی در حمله موشکی به سوریه را سر می‌دهد که واکنش‌های جهانی واهی بودن این ادعا را نشان می‌دهد چنانکه جهانیان خواستار مجازات این متجاوزان شدند.
جنبش ابتکار عربي مبارزه با فاشيسم و انجمن مهاجران سوري مقيم آلمان اين تظاهرات را برگزار کردند تا حمايت خود را از دولت سوريه اعلام و دخالت‌های نظامي را در سوريه محکوم و رد کنند. نیروهای انقلابی بحرین با صدور بیانیه‌ای تجاوز نظامي موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه را محکوم و اعلام کردند این تجاوزات پیامدهای خطیری در سطح منطقه خواهد داشت که آمریکا مسئول عواقب منفی آن است.
نیروهای انقلابی بحرین همچنین اعلام کردند این تعدی و تجاوز، دشمنیِ آشکاری با کشوری عربی - اسلامی و ناقض آشکار قوانین بین‌المللی ا‌ست که بیانگر ناتوانی جامعه بین‌الملل و شورای امنیت در دفع تهدیدهای آشکار و ظالمانه دولت آمریکا است که مشغول قلدری و تروریسم دولتی سازمان یافته است و موازین و قوانین بین‌المللی را به سخره گرفته است.
مردم تونس با تجمع در خيابان اصلي پايتخت تونس تجاوز آمريکا، فرانسه و انگليس به سوريه را محکوم و با ارتش سوريه اعلام همبستگي کردند. تجمع کنندگان از دولتمردان تونسي خواستند بار ديگر روابط ديپلماتيک با دولت سوريه برقرار کنند. در اين تجمع مردم تونس پرچم سوريه، تونس و حزب‌الله را به اهتزار در آوردند و تصاويري از بشار اسد در دست داشتند. شیخ احمد بدرالدین حسون مفتی اعظم سوریه در دیدار با هیاتی از انگلیس گفته است، دولت هایی که مردم ما را بمباران کردند بویی از انسانیت نبرده اند.
شیخ احمد بدرالدین حسون در دیدار با هیاتی انگلیسی متشکل از شماری از اعضای مجلس اعیان، اسقف ها، کشیش‌ها و روزنامه نگاران خاطرنشان کرده، مردم انگلیس باید واقعیت مشکلات و مصایب مردم سوریه که به واسطه تروریسم و سیاست‌های حمایتی از آن‌ها به وجود آمده، آگاه شوند.
وی با بیان اینکه سوریه به لحاظ دینی و تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است، گفته، سوریه نقش مهمی در نشر رسالت‌های ادیان آسمانی داشته است. مفتی اعظم سوریه خطاب به هیات انگلیسی خاطرنشان کرده، شما زندگی مردم سوریه را دیدید و امیدواریم که مشاهدات خود را به دولت هایتان منتقل کنید و از آن‌ها بخواهید به جای نفرت، بذر محبت بکارند.
کشورهای آرژانتین، برزیل و پرو در جریان برگزاری نشست منطقه‌ای کشورهای قاره آمریکا، در مورد تشدید حملات نظامی به سوریه هشدار دادند. با وجود آنکه «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا در حاشیه یک نشست منطقه‌ای در شهر «لیما» پایتخت پرو، از حملات هوایی ائتلاف واشنگتن- لندن- پاریس علیه سوریه حمایت کرد؛ کشورهای آرژانتین، برزیل و پرو در مورد تشدید حملات نظامی علیه سوریه هشدار دادند. گفتنی است که جاستین ترودو و شماری دیگر از رهبران کشورهای واقع در نیمکره غربی جهان (قاره آمریکا) در نشستی منطقه‌ای در پرو، کاربرد ادعایی تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان در شهر دوما در سوریه را قاطعانه محکوم کردند.
«گاوین ویلیامسون»، وزیر دفاع انگلیس مدعی شد حمله فرانسه، انگلیس و آمریکا به سوریه با هدف خنثی کردن برنامه‌های استراتژیک روسیه در سوریه صورت نگرفته است. ویلیامسون در مصاحبه با روزنامه ساندی تایمز ادعا کرد: «اقدام هماهنگی که ما در حال حاضر انجام می‌دهیم محدود و متناسب است. این اقدام در مورد مداخله در جنگ داخلی، تغییر رژیم و یا خنثی کردن اهداف استراتژیک روسیه در سوریه نیست.»
سران سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه در تماس‌های تلفنی حمله مشترک خود به سوریه را بررسی کردند. تماس تلفنی امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس ساعاتی پس از حمله مشترک سه کشور به سوریه انجام شد. کاخ الیزه در بیانیه کوتاهی با اشاره به تماس تلفنی ماکرون با ترامپ و ترزا ‌اعلام کرد: اکنون شورای امنیت سازمان ملل باید بار دیگر با یکپارچگی ابتکار را در زمینه مسائل سیاسی، شیمیایی و انسانی در سوریه در دست بگیرد.
در این میان فرماندهی کل ارتش سوریه در بیانیه‌ای تأکید کرد که حمله آمریکا و متحدانش به سوریه مانع از مقابله با تروریسم در این کشور نشده و امروز غوطه شرقی کاملاً از لوث وجود تروریست‌ها پاک شده است.
فرماندهی کل ارتش سوریه ساعاتی پس از حمله موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس به نقاطی از این کشور، بیانیه‌ای صادر کرد و ضمن تأکید بر ادامه مسیر مبارزه با تروریست‌ها، از پاکسازی کامل منطقه مهم غوطه شرقی از لوث وجود تروریست‌ها خبر داد. در این بیانیه آمده که همزمان با مقابله پدافند هوایی سوریه با حمله مشترک آمریکا، فرانسه و انگلیس به مناطقی در سوریه، یگان‌های نیروهای مسلح و نیروهای مردمی با حمایت متحدان دمشق، شهرک‌های غوطه شرقی دمشق را به صورت کامل از لوث تروریست‌ها پاک کردند.
در این بیانیه آمده است که، شهر «دوما»، آخرین مقر تروریست‌ها در غوطه شرقی از لوث وجود آن‌ها پاکسازی شده و یگان‌های مهندسی کار مین روبی و خنثی سازی بمب‌ها در این شهر را با هدف تأمین امنیت آن و بازگشت اهالی منطقه به خانه و کاشانه‌های خود شروع کرده اند. ارتش تأکید کرد که اخراج تروریست‌ها از دوما در نتیجه حمایت مردم سوریه از ارتش عربی این کشور بود.
معاون رئیس‌جمهور آمریکا با متهم کردن دولت سوریه به استفاده از سلاح شیمیایی، مدعی شد ایران و روسیه مسئول این حملات هستند. مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد ایران و روسیه که از دولت سوریه حمایت می‌کنند، مسئول حملات ادعایی علیه غیرنظامیان هستند. پنس طی سخنرانی در پایتخت پرو، با اشاره به عملیات مشترک آمریکا، فرانسه و انگلیس علیه سوریه به دستور «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، گفت: «این حمله برای ازبین بردن توان شیمیایی دولت اسد بود».
در این میان رسانه‌های مقاومت وقوع هرگونه حمله هوایی به پایگاه نظامی در جنوب حلب را تکذیب کرده و این شایعات را در راستای بالا بردن روحیه تروریست‌ها و معارضان اعلام کردند. شبکه «المیادین» و رسانه «الاعلام الحربی» به نقل از منابع محلی وقوع هرگونه حمله هوایی به پایگاه نظامی در «جبل عزان» جنوب حلب را تکذیب کردند.
پیشتر گزارشاتی مبنی بر حمله جنگنده ناشناس به یک پایگاه نظامی و انبار مهمات در «جبل عزان» واقع در جنوب حلب در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شده بود. رسانه‌های سعودی نیز مدعی شده بودند که تعداد زیادی از نیروهای حامی دولت سوریه در این حمله کشته و زخمی شدند. روزنامه «جروزالم پست» حتی نوشت که برخی گزارشات از آن حکایت دارد که جنگنده مذکور متعلق به رژیم صهیونیستی بوده است.

کد مطلب: 103961
 
Share/Save/Bookmark