میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۷
 
 
مردم اسپانیا در مخالفت با تجزیه کشورشان به میدان آمدند
راهپیمایی اتحاد
راهپیمایی اتحاد
 

گروه حامی مذاکره برای حل بحران موجود که مخالف استقلال کاتالونیا هستند، دیروز فراخوان برگزاری تظاهرات در سراسر اسپانیا را دادند و شهرهای مختلف این کشور شاهد تظاهرات وحدت بود.
با وجودی که نماینده‌ای از دولت مرکزی اسپانیا در واکنش به اقدامات خشونت‌بار پلیس عذرخواهی کرد، با این حال این کشور همچنان دستخوش ناآرامی است. سران کاتالونیا تهدید کرده‌اند که به صورت یک‌جانبه اعلام استقلال می‌کنند و «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا تلاش می‌کند تا از این اقدام جلوگیری کند.
روز جمعه نخستین نشانه‌ها از طرفین مبنی بر اینکه آنها می‌خواهند تا از بحرانی که به بی‌ثباتی سیاسی در اروپا منجر می‌شود، جلوگیری کنند. یکی از نزدیکان «کارلس پوگدمونت» رئیس دولت محلی کاتالونیا به یکی از شبکه‌های خبری محلی گفت که طرفداران وی ترجیح می‌دهند که آتش‌بس برقرار شود تا از درگیری بیشتر در مادرید جلوگیری شود.
از طرفی مخالفان جدایی کاتالونیا فراخوان برگزاری تظاهرات در سراسر اسپانیا داده‌اند و قرار است بزرگترین تظاهرات هم دیروز در بارسلون برگزار شد. این فراخوان در شبکه‌های اجتماعی با این شعار که «اسپانیا مهمتر از سرانش است»، داده شده است. بدترین بحران اسپانیا در چند دهه گذشته این نگرانی را به دنبال داشته است که شمال شرقی این کشور که تعداد زیادی گردشگر را می‌پذیرد هم دستخوش آشوب شود.
دولت خودمختار کاتالونیا می‌گوید تنها ۴۳ درصد از واجدین شرایط در همه‌پرسی جدایی کاتالونیا شرکت کرده‌اند، اما بیش از ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان به جدایی رای مثبت داده‌اند. در جریان برگزاری همه‌پرسی جدایی کاتالونیا که دولت اسپانیا آن را غیرقانونی می‌داند، حدود ۹۰۰ کاتالان با حملات پلیس اسپانیا مجروح شدند.
رئیس محافظه‌کاران پارلمان اروپا درباره خطر بازگشت بحران یورو و یک فاجعه سیاسی بزرگ در اروپا به "منفرد وبر"، رئیس محافظه کاران در پارلمان اروپا درباره عواقب استقلال کاتالونیا از اسپانیا ابراز نگرانی کرده و درباره بازگشت بحران یورو به دلیل تلاش‌های کاتالونیا برای استقلال از اسپانیا هشدار داده و گفت: یک مناقشه سیاسی درباره کاتالونیا می‌تواند به یک آتش‌سوزی و بحران گسترده اروپایی تبدیل شود.
وی که در گفت‌وگو با نشریه بیلد آلمان سخن می‌گفت همچنین تصریح کرد که دولت مرکزی اسپانیا در مادرید و دولت منطقه‌ای کاتالونیا باید بر مبنای قوانین اسپانیا بلافاصله با هم مذاکره کنند. برای این منظور به فشارهای بیشتر بر دولت منطقه‌ای کاتالونیا از خارج نیاز است.
براساس گزارش‌ها اختلافات میان رهبران جدایی‌طلب کاتالونیا بر سر طرح اعلام یک جانبه استقلال از اسپانیا بالا گرفته است. کارلس پوگدمون، رهبر کاتالونیا تهدید کرده که در عرض چند روز استقلال این منطقه را اعلام می‌کند اما سانتی ویلا، وزیر تجارت این منطقه پیشنهاد یک "آتش‌بس" با دولت مرکزی اسپانیا را داده است.
او در مقاله‌ای در روزنامه "کاتالان آرا" از اردوی جدایی‌طلبان کاتالونیا خواست نسبت به ثمربخشی و تبعات یک اعلام استقلال یک‌جانبه بیندشند.
این در حالی است که پوگدمون حضورش در پارلمان کاتالونیا در جلسه‌ای که امکان اعلام استقلال این منطقه در آن وجود دارد را به روز سه‌شنبه موکول کرده است. این نشست پارلمان با هدف تحلیل نتایج همه‌پرسی استقلال روز یکشنبه گذشته در ابتدا برای روز دوشنبه برنامه‌ریزی شده بود اما دادگاه قانون اساسی اسپانیا دستور به معلق کردن این جلسه داد.
دولت کاتالونیا هنوز رسما نتایج این همه‌پرسی را تعیین نکرده است. این اقدام یک دوره دو روزه‌ را برای پارلمان کاتالونیا که در آن می‌توانند اعلام استقلال کنند به وجود آورده است.
عمده کسانی که حامی باقی ماندن این منطقه در حاکمیت اسپانیا بودند این همه‌پرسی را تحریم کردند در حالی که سانتی ویلا خواهان احتیاط شد. پوگدمون تحت فشار شدیدی از سوی حزب چپ افراطی CUP به منظور اقدام سریع قرار داد. دولت پوگدمون به حمایت این حزب برای تصویب قوانین احتیاج دارد. کارلس ریرا، قانونگذار حزب CUP گفت: اکنون لحظه غیرقابل اجتناب و غیرقابل فرار اعمال حق تعیین سرنوشت فرارسیده است.
آرتور ماس، رهبر سابق کاتالونیا نیز به فایننشیال تایمز انگلیس گفت: رهبران کاتالونیا نباید بر چگونگی اعلام استقلال تمرکز کنند بلکه باید بر چگونگی موثر کردن آن تمرکز کنند. بسیاری بر این عقیده‌اند که جدایی‌طلبی در کاتالونیا زمینه‌ساز بحران‌های جدید در اروپا خواهد شد بویژه اینکه ملی‌گرایی در بسیاری از کشورهای اروپایی ایجاد و در حال گسترش است.

کد مطلب: 101260
 
Share/Save/Bookmark