میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۱
 
 
سیاست روز این روزهای اقتصاد را بررسی می‌کند؛
معیشت مردم در انتظار نیم نگاه دولت
معیشت مردم در انتظار نیم نگاه دولت
 

طی روزهای اخیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده اصلاح‌طلب در توئیتی این مساله را مطرح کرد که وضعیت این روزهای اقتصاد کشور مساله‌ای عمدی است و اینگونه نوشت که: شک ندارم بانک مرکزی و سیستم بانکی و برخی از ارکان دولت تعمدا ماموریت در خراب‌تر شدن اوضاع و اذیت کردن مردم دارند.
این گفته غلامرضا تاجگردون به عنوان یک نماینده اصلاح‌طلب و از حامیان دولت تدبیر و امید که در انتخابات ریاست جمهوری همواره معتقد بود که حل مشکلات جامعه را در گرو پیروزی حسن روحانی است؛ اما و اگر‌های زیادی را مطرح کرده است و گویی به بسیاری از سوالات و ابهاماتی که تاکنون وجود داشته است قطعیت بخشیده است.

گرانی پشت گرانی
روز گذشته در حالی قیمت دلار مرز ۱۸ هزار تومان را رد کرد که همچنان تصوری برای آن وجود ندارد. این تنها یک بعد ماجراست، ماه‌هاست که قیمت کالاهای اساسی روند صعودی قابل توجهی داشته و دارند و هر روز شاهد کمبود یک کالا در بازار هستیم و این درحالی است که متولیان همچنان این شعار را سر می‌دهند که نگرانی از بابت تامین کالاهای اساسی وجودندارد و با متخلفین و گران فروشان برخورد می‌شود.
براساس اعلام بانک مرکزی قیمت خُرده‌فروشی لبنیات در هفته منتهی به سی‌ام شهریورماه نسبت به هفته مشابه سال قبل ۳۹ درصد، تخم‌مرغ ۶۹.۷ درصد، برنج ۱۴.۲ درصد، حبوب ۴.۶ درصد، میوه‌های تازه ۶۳.۲ درصد، سبزی‌های تازه ۴۴.۴ درصد، گوشت قرمز ۴۶ درصد، گوشت مرغ ۲۱.۶ درصد، قند و شکر ۳۰.۱ درصد، چای ۲۳.۲ درصد و روغن نباتی ۱۴.۷ درصد رشد داشت.
همچنین برآورد بانک مرکزی از خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به سی‌ام شهریور حکایت از افزایش قیمت ۷ گروه نسبت به هفته قبل از آن و کاهش قیمت سه گروه کالایی دیگر دارد. به سخن دیگر در هفته منتهی به سی‌ام شهریور ماه نرخ لبنیات ۰.۴ درصد، برنج ۱.۴ درصد، حبوب ۰.۳ درصد، سبزی‌های تازه ۴.۸ درصد، قند و شکر ۰.۴ درصد، چای ۰.۴ درصد و روغن نباتی ۳.۳ درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش و نرخ میوه‌های تازه ۰.۴ درصد، گوشت قرمز ۰.۶ درصد و گوشت مرغ ۶.۳ درصد کاهش یافت. قیمت تخم مرغ نیز ثابت ماند.
وعده‌های کاذب
این رشد قیمت‌ها در شرایطی است که در مردادماه سال‌جاری وزیرصنعت ،معدن و تجارت به عنوان وزیری که این روزها پرونده استیضاح و تخلفات گسترده روی داده در بازارهای تحت امر در راهروهای مجلس دست به دست می‌شود؛ از نبود مشکل برای تامین کالاهای اساسی خبر داد گه همگان گمان می‌کردند دیگر نیازی نیست تا دغدغه‌ای از این دست داشته باشند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه "کمبود کالای اساسی نداریم" نسبت به تامین کامل کالاهای اساسی در کشور به مردم ایران اطمینان خاطر داد و درباره جو رسانه‌ای خارج از مرزها نسبت به کمبود کالاهای اساسی گفت: کالاهای اساسی به مقدار کافی وجود دارد و این جریانات رسانه‌ای در حال فعالیت‌های مخرب هستند و ذخایر کالاهای اساسی به طور کامل رصد می‌شوند و ادعای کمبود آن را به هیچ عنوان قبول ندارم.
محمد شریعتمداری با بیان اینکه رسانه‌های داخلی باید به موقع نسبت به اطلاع‌رسانی پیرامون جریان روند عادی تامین کالاهای اساسی اقدام کنند؛ مدعی شد که دراین زمینه دولت هم باید از ظرفیت اطلاع‌رسانی خود و ایجاد اطمینان خاطر در مردم استفاده کند و با تاکید بر اینکه مردم همواره نسبت به جریانات فرامرزی آگاه هستند، اعلام کرد: ایجاد انتظارات تورمی در مردم عاملی برای ایجاد التهاب می‌شود در حالی که نسبت به تامین کامل نیازهای مردم اطمینان خاطر وجود دارد.
این اطمینان خاطر شریعتمداری اگر چه از زبان یک وزیر می‌توانست دلگرمی خوبی برای مردم باشد اما اینکه امروز که به روزهای ابتدایی مهر رسیدیم و چنین انتظاری برآورده نشده و مردم به شکل اکثریت قدرت خرید خود را از دست داده‌اند دیگر نه تنها یک شعار و وعده که شاید بتوان گفت؛ اظهارنظری کذب است چراکه در عمل آنچه گفته‌اند وجود ندارد.

عمد یا سهو
تا این لحظه که قیمت رب گوجه‌فرنگی به عنوان یکی از اقلام مورد نیاز مردم که از رقم ۸ هزار تومان به ۲۳ هزار تومان رسیده و قیمت گوشت نیز از مرز ۶۰ هزار تومان در هر کیلو گذشته است و بسیاری از کالاهای دیگر نیز نایاب شده‌اند و یا سر از انبارهای احتکار در آورده‌اند هیچ‌یک از متولیان اظهارنظر خاصی در این مورد نداشته و حتی برخی از آنها از جمله وزیر صنعت ،معدن و تجارت فرار را بر قرار ترجیح داده و به جای آنکه بکوشند تا فکری به حال معیشت و اقتصاد این روزهای مردم داشته باشند به بازی تایید و تکذیب استعفای خود مشغولند و در یک کلام می‌توان مدعی بود که دل متولیان به حال مردم و به خصوص قشر آسیب‌پذیر جامعه نمی‌سوزد و اگر چنین نبود لااقل تا امروز که قیمت‌ها به شکل ثانیه بالا می‌رود و هیچ‌یک متولیان و دست‌اندرکاران هم اقدام عاجلی نکرده و لب به سخن نگشوده‌اند همانطور که تاجگردون می‌گوید قطعا عمدی در کار است و اینکه مردم در کنار منتقدان اقتصادی به این باور رسیده‌اند نیز عمدی در کار است وگرنه بالاخره صدای مردم به یکجا می‌رسید و یک نفر پاسخ می‌گفت.

کد مطلب: 106184
 
Share/Save/Bookmark