میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۷
 
 
ترکیه از ولیعهد سعودی انتقام می‌گیرد
فرصت‌طلبی اردوغان در پرونده خاشقجی
فرصت‌طلبی اردوغان در پرونده خاشقجی
 

این روزها سران ترکیه هر آنچه را که در سه سال اخیر سعودی علیه این کشور از کودتا گرفته تا حذف متحدان منطقه‌ای آنکارا صورت داده‌اند را روی میز انتقام قرار داده‌اند و از پرونده خاشقجی در این راه بهره می‌گیرند چنانکه رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنرانی درباره پروند قتل روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری استانبول، گفت که می‌دانند این عملیات به دستور چه کسی انجام شده و تیم ۱۵ نفره باید در استانبول محاکمه شوند.
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه سخنرانی خود در صحن پارلمان را آغاز کرد. وی قرار است «حقیقت برهنه» درپس ماجرای قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منقد سعودی در کنسولگری استانبول را افشا کند.
اردوغان با آرزوی مغفرت برای خاشقجی و عرض تسلیت به خانواده وی، گفت: «خاشقجی در ۲۸ سپتامبر وارد کنسولگری سعودی در استانبول شد. این حضور، به تیمی که قتل وی را مرتکب شدند، گزارش شد». وی با بیان اینکه یک روز قبل از عملیات، گروه سه‌نفره‌ای با پروازهای رزرو شده وارد استانبول شدند، گفت: «یک گروه دیگر از سوی کنسولگری در جنگل بلگراد در استانبول و شهر یالووا مشغول عملیات بودند». گروه دوم شامل سه نفر و گروه سوم شامل نه نفر وارد کنسولگری استانبول شده و دیدار کردند. آنها ابتدا سیستم دوربین‌های مداربسته را معیوب کردند و سپس خاشقجی را به این ساختمان دعوت کردند.رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به ورود خاشقجی به کنسولگری در ۲ اکتبر، توضیح داد که بعد از گزارش نامزد خاشقجی مبنی بر عدم خروج وی از کنسولگری، یگان‌های ویژه پلیس به محل اعزام شده و پرس‌وجو را شروع کدند.
اردوغان با بیان اینکه دفتر دادستانی کل استانبول سپس تحقیقاتی را آغاز کرد، گفت: «تیم ۱۵ نفره‌ای شامل نیروهای امنیتی، محافظتی و پزشکی قانونی وارد کشور ما شدند، برای چه؟ آنها از چه کسی دستور گرفتند؟ یکی از آنها می‌خواست چهره خاشقجی را تقلید کند». وی با بیان اینکه قبل از ورود خاشقجی به کنسولگری، به کارمندان ترکیه‌ای این ساختمان دستور داده شده بود که آن مکان را ترک کنند، افزود: «به دلیل اینکه این حادثه در استانبول و در خاک کشور ما افتاده، مسئولیت افشای آن برعهده ما است و ما می‌توانیم هر سوالی که بخواهیم بپرسیم؟»
رئیس‌جمهور ترکیه ضمن اشاره به تماس تلفنی خود با ملک سلمان، شاه سعودی، تصریح کرد: «به توافقی رسیدیم که کارگروه مشترکی ایجاد کنیم. بعد از دستور ملک سلمان، تیم تحقیقاتی پلیس و دادستانی وارد کنسولگری شدند. ابتدا سرکنسول اجازه این مسئله را نداد».اردوغان گفت که با ملک سلمان درباره عدم همکاری سرکنسول صحبت کرده و فردای آن رز، وی از کار برکنار شده و به ریاض برگشت. وی با اشاره به بیانیه سعودی‌ها درباره تلف‌شدن خاشقجی در درگیری داخل کنسولگری، توضیح داد: «با جدیت این فرایند را پیگیری کردیم... ما می‌دانیم که چه کسی این عملیات را با چه هدفی اجرا کرده است. آنها نمی‌توانند هرگز ما را از افشای حقیقت باز دارند».
رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه خاشقجی قربانی یک جنایت شنیع شده است، خاطرنشان کرد: «چنین جنایتی وجدان بشریت را جریحه‌دار کرد. دولت سعودی با اذعان به قتل، گام مهمی را برداشت».اردوغان همچنین اضافه کرد که این جنایت یک عملیات از پیش طراحی شده بود و خواستار سپردن عاملان قتل خاشقجی به دست عدالت هستن: «چرا این تیم ۱۵ نفره در روز جنایت، در استانبول جمع شده بودند؟ چرا جسد کسی که قتلش رسما علام شده، هیچ جا پیدا نمی‌شود؟ چرا این مقدار اظهارات متناقض بیان می‌شود» وی با پرسش این سوال که «هماهنگ‌کننده محلی» کیست، پاسخ داد: «من می‌گویم او یک مقام سعودی است، اگر غیر از این است جواب بدهید که او کیست؟ بدون پاسخ به این سوالات نمی‌توانیم پرونده را مختومه کنیم». رئیس‌جمهور ترکیه با تاکید بر صداقت ملک سلمان درباره اطلاع نداشتن از عملیات قتل خاشقجی، گفت: «از همینجا یک فراخوان به ملک سلمان می‌دهیم. این حادثه در استانبول رخ داده، جلسه محاکمه تیم ۱۵ نفر به‌علاوه آن ۳ نفر در کنسولگری باید در استانبول انجام شود».
همچنین وزیر خارجه ترکیه با مهم دانستن اعتراف دیرهنگام سعودی‌ها به قتل روزنامه‌نگار منتقد در کنسولگری استانبول، گفت یافته‌های تحقیقات را هنوز در اختیار هیچ کشوری قرار نداده‌اند. منابع ترکیه‌ای می‌گویند، تیم سعودی که روزنامه‌نگار منتقد این کشور را در کنسولگری در استانبول کشته و تکه کرده، از این کار کاملا فیلم گرفته است.
روزنامه «صاباح» چاپ ترکیه از یک مظنون دیگر در پرونده «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مقتول در کنسولگری سعودی در استانبول پرده برداشته و گزارش داد که وی مغز متفکر طرح قتل وی و حلقه ارتباط بین جوخه مرگ ۱۵ نفره با استخبارات سعودی بوده است. دبیرکل حزب وطن ترکیه با ادعای اینکه تکه‌ای از جسد خاشقجی در چاه آب کنسولگری سعودی یافت شده، گفت رئیس‌جمهور این کشور در سخنرانی امروز خود این مسأله را اعلام می‌کند.

کد مطلب: 106580
 
Share/Save/Bookmark