میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۶
 
 
برگزاری نشست گروه بیست بدون اشاره به کشتار هزاران کودک یمنی توسط سعودی
گردهمایی بی‌شرمی در ریاض
گردهمایی بی‌شرمی در ریاض
 

نشست گروه ۲۰ از دیروز به میزبانی سعودی در حالی برگزار شد که در این نشست اشاره ای به وضعیت نابسامان حقوق بشر در داخل عربستان و نیز جنایات آن علیه مردم یمن از جمله قتل عام نزدیک به ۷ هزار کودک یمنی نشد.
عربستان همچنان به سرکوب آزادی‌های مدنی در داخل و البته کشتار مردمی یمن و حمایت از تروریسم علیه ملت‌های منطقه ادامه می‌دهد در حالی که کشورهای غربی بدون توجه به این وضعیت در نشست گروه ۲۰ در این کشور شرکت کرده‌اند. رویکردی که با اعتراض‌های گسترده‌ای همراه شده است چنانکه فعالان حقوق بشر و خانواده های زندانیان سیاسی در بند زندان های عربستان سعودی، تحریم نشست جی ۲۰ را خواستار شدند.
این پویش از سوی سازمان عربی حقوق بشر در انگلیس و شماری از خانواده زندانیان سیاسی در عربستان برای تحریم نشست گروه ۲۰ در ریاض به راه افتاده است.پویش ضد نشست جی ۲۰ در عربستان با صدور بیانیه‌ای با عنوان «نشست شرم در ریاض» اعلام کرد که این پویش با هدف پرداختن به موارد نقض شدید حقوق بشر از سوی مقام‌های سعودی ایجاد شده است.حامیان این پویش اعلام کردند که برگزاری این نشست هیچ معنایی ندارد زیرا نظام سعودی به دستگیری اندیشمندان و فعالان مدنی در عربستان ادامه می‌دهد. در این میان فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان اعلام کرد نشست گروه ۲۰ در سه محور با اولویت حمایت از جان مردم و اقتصاد در بحران کرونا برگزار می‌شود.همه‌گیری کووید-۱۹ اصلی‌ترین موضوع نشست مجازی گروه ۲۰ است که دیروز به ریاست عربستان سعودی آغاز به کار کرد. این در حالی است که جنایات سعودی همچنان ادامه دارد چنانکه وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن اعلام کرد که ائتلاف متجاوز سعودی از مارس ۲۰۱۵ تا‌‌کنون با حمله به یمن باعث کشته و زخمی شدن ۶۸۴۸ کودک شده است.وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن در گزارشی به مناسبت روز جهانی کودک اعلام کرد که ائتلاف متجاوز سعودی باعث به وجود آمدن بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در یمن شده و در نتیجه بمباران مناطق مختلف این کشور ۲۶۴۳ کودک کشته و ۴۲۰۵ نفر نیز زخمی شده‌اند.در این گزارش آمده است که تعداد کودکان زیر پنج سال که از سوء تغذیه رنج می‌برند به حدود دو میلیون نفر رسیده است که ۴۰۰ هزار نفر از آن‌ها در وضعیت وخیم قرار دارند و ۱۲ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.
طبق گزارش شبکه المسیره، در نتیجه محاصره تحمیلی بر یمن صدها هزار کودک جان خود را از دست داده‌ و میلیون‌ها نفر نیز در وضعیت ناگواری قرار دارند.وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن در صنعاء، ائتلاف متجاوز سعودی را مسئول قانونی، انسانی و اخلاقی این فجایع در یمن دانست و از جهانیان خواست تا با این تجاوزات ائتلاف سعودی مقابله کرده و برای رفع ظلم و فجایع در یمن اقدام کنند.وزارت بهداشت صنعاء همچنین از سازمان ملل و صندوق کودکان یونیسف خواست تا در تصمیم خود تجدیدنظر کرده و نام ائتلاف سعودی را در «فهرست سیاه قاتلان کودکان» درج کنند.
از سوی دیگر عضو شورای عالی سیاسی یمن ضمن استقبال از بیانیه روز جمعه دبیر کل سازمان ملل درباره بحران گرسنگی در یمن گفت که سازمان ملل برای برچیدن محاصره آمریکایی-سعودی علیه یمن اقدام کند.
«محمد علی الحوثی» گفت: «بیانیه آنتونیو گوترش درباره بحران گرسنگی در یمن به منظور جلب توجه جهانیان به درد و رنج مردم یمن در نتیجه محاصره ائتلاف متجاوز آمریکایی-سعودی علیه این کشور، یک موضع گیری مثبت بود.» از سوی دیگر وزیر گردشگری دولت صنعاء اعلام کرد که پایگاه راهبردی «ماس» در مأرب عملات تحت کنترل ارتش و کمیته‌های مردمی یمن درآمده است.«احمد العلیی» وزیر گردشگری دولت صنعاء، تسخیر پایگاه صنعاء را رسما تأیید کرد. العلیی در گفت‌وگو با «المیادین» در این خصوص گفت: «پایگاه ماس عملا تحت کنترل نیروهای یمن در آمده است».او در ادامه گفت: «پس از شش سال کشتار و جنایت، دیگر گزینه‌ای جز باز پس‌گیری سرزمین با زور سلاح نداریم».
البته تحولات آمریکا نیز از نکات قابل توجه در نشست گروه ۲۰ نیز وضعیت داخلی آمریکاست. به رغم تایید شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت جورجیا پس از بازشماری دستی آرا، حامیان رئیس‌جمهور این کشور در اعتراض به «سرقت انتخابات»، در شهر آتلانتا مرکز این ایالت تظاهرات کردند.
هر چند فرماندار جمهوری‌خواه ایالت جورجیا و وزیر امور داخلی او به دنبال بازشماری دستی آرا از تایید پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این ایالت خبر دادند، حامیان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور در اعتراض به «سرقت انتخابات» در جورجیا تظاهرات کردند.در حالی که وزیر داخلی ایالت جورجیا اعلام کرد که بازشماری دستی آرای انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت نشان دهنده تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات این ایالت بوده است، «حامیان رئیس‌جمهور دونالد ترامپ در آتلانتا پایتخت جورجیا علیه اتهام بی اساس تقلب بزرگ در انتخابات ریاست جمهوری (آمریکا) تجمع کردند». این رسانه به نقل از «برندن گوتنسشواگر» خبرنگار مستقل آمریکایی خبر داد، تجمع حامیان ترامپ در آتلانتا در حالی برگزار شد که آنها شعار می‌دادند "جلوی سرقت انتخابان را بگیرید" و بعضی از معترضان هم با لباس دزدان دریایی در تجمع حاضر شدند.بعد از رسوایی کشف ۲ هزار و ۶۰۰ رای شمرده نشده در منطقه فلوید ایالت جورجیا، مدیر اجرایی هیات انتخاباتی این شهرستان با آرای اعضای آن برکنار شد. طبق اعلام شکبه «فاکس ۵ آتلانتا» هیات انتخابات منطقه فلوید روز پنجشنبه حدود یک ساعت تشکیل جلسه داد و در نهایت این جلسه با رای‌گیری و رای به پایان کار بردی پایان یافت.

کد مطلب: 116183
 
Share/Save/Bookmark