میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۰
 
 
واشنگتن برای احیای تروریسم در منطقه برنامه‌ریزی می‌کند
فریبکاری آمریکا برای اسکان داعش در عراق
فریبکاری آمریکا برای اسکان داعش در عراق
 

خسارت‌های آمریکا برای عراق همچنان ادامه دارد و بحران‌سازی از ارکان سیاست‌های آن را تشکیل می‌دهد چنانکه آمریکا از توافق با دولت عراق مبنی بر انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به خاک عراق سوء‌استفاده کرد و صدها عنصر داعش را به این کشور انتقال داد. 
منابع وابسته به شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» از منطقه «الباغوز» در استان دیرالزور سوریه و همجوار با مرزهای عراق اعلام کردند که نیروهای عراقی حضور خود را در مناطق مرزی افزایش داده‌اند.
این منابع به خبرگزاری اسپوتنیک گفتند که نیروهای سازمان «الحشد الشعبی» حضور خود را در شمال شهر «البوکمال» سوریه و در مرزهای مشترک با عراق افزایش داده و قصد دارند مانع نفوذ هر چه بیشتر عناصر داعش به داخل عراق شوند. این در حالی است که منابع محلی حاضر در ریف شمالی دیرالزور گفتند که نیروهای آمریکایی اخیرا در مرزهای عراق و سوریه، رفت و آمد خود را افزایش داده‌اند. در همین ارتباط، «علی مقصود» کارشناس نظامی و سرتیپ بازنشسته ارتش عراق اعلام کرد که آمریکا از توافق با دولت عراق مبنی بر انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به خاک عراق سوء استفاده کرد.
مقصود به اسپوتنیک گفت، «کاروان‌هایی از فرماندهان و گروه‌های بزرگی از داعشی‌ها، همراه این نیروها (آمریکایی) حضور داشته‌اند [و به عراق منتقل شدند]».
وی با بیان این مطلب افزود، آنچه آمریکایی‌ها درباره عملیات نظامی خود علیه عناصر داعش در منطقه الباغوز می‌گویند، «طرح حساب شده‌ای برای توجیه باقی ماندن نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق است». این کارشناس نظامی ادامه داد: «نیروهای ائتلاف [موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا] از سه هفته پیش اعلام می‌کند که گروه تروریستی داعش در منطقه‌ای محاصره شده که مساحتش نیم کیلومتر مربع است و در آستانه نابودی قرار دارد».
مقصود تصریح کرد که «واقعیت امر این است که مذاکرات سه‌جانبه‌ای که بین آمریکا و گروه قسد از یک سو و گروه داعش در جریان است، آمریکا قصد دارد تحقق پیروزی در برابر گروه داعش را القا کند». وی هدف دیگر آمریکا از این اقدام را انتقال تروریست‌های داعش به عراق و افغانستان برای محاصره ایران دانست و اظهار داشت که واشنگتن در پی گردآوری مجدد عناصر داعش است تا از این گروه در نبردی علیه ایران استفاده کند. این کارشناس نظامی در ادامه اعلام کرد، آمریکا قصد دارد نشان دهد که داعش در عراق فعالیت دارد و این مسئله را از طریق تروریست‌هایی انجام می‌دهد که توانست آنان را به عراق منتقل کند و در واقع صدها نفر از آنان، اروپایی هستند.
در همین حال یک مسئول سازمان بدر عراق به دولت این کشور هشدار داد که آمریکایی‌ها حداقل ۷۰۰ تروریست داعشی را در پایگاههای خود آموزش می‌دهند. او در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری المعلومه گفت که این تعداد عناصر داعش در شرایط ویژه‌ای به سر می‌برند و ایالات متحده آمریکا به شدت از آن‌ها مراقبت کرده و هیچ راهی برای در دام انداختن آن‌ها وجود ندارد. الانباری با بیان اینکه این مسأله برای همگان روشن شده است از دولت عراق خواست تا پیش از بازگشت دوباره داعش به عراق، دست به اقدام بزند. خبر دیگر آنکه وزارت مهاجرت و مهاجرین عراق اعلام کرد که بعد از آزادی خاک این کشور از تصرف گروه تروریستی داعش و پیروزی بر این گروه از یکسال گذشته تاکنون، چهار میلیون آواره به شهر و دیار خود بازگشته اند.
«ستار نوروز» در بیانیه ای اضافه کرده است که بعد از آزادی مناطق اشغال شده از تصرف گروه تروریستی داعش، تاکنون چهار میلیون آواره به شهر و دیار خود برگشته اند. این بیانیه اضافه کرده است که هنوز قریب به ۴۶۵ هزار آواره که در مجموع ۹۵ هزار خانوار را تشکیل می دهند، در اردوگاه های آوارگان زندگی می کنند. اظهارات سخنگوی وزارت مهاجرت درباره تعداد آوارگان بازگشته به شهر و دیارشان همزمان با ورود یک هیات از سازمان بین المللی مهاجرت به بغداد اعلام شده است.
این هیات از سازمان بین المللی مهاجرت روز گذشته با نایب اول رییس پارلمان عراق دیدار کرد و «حسن کریم الکعبی» به این هیات اطلاع داد که تاکنون بیش از چهار میلیون آواره به شهر و دیارخود بازگشته اند. وی همچنین گفت که عراق در حال اتخاذ تمهیدات لازم برای پیوستن به عضویت سازمان بین المللی مهاجرت است. این سازمان سال گذشته تعداد کل آوارگان ناشی از داعش را در عراق پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اعلام کرده بود که به گفته این سازمان در سال گذشته تنها دو میلیون از آنها به شهر و دیار خود برگشته اند.

کد مطلب: 108182
 
Share/Save/Bookmark