میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
 
 
اهداف خاورمیانه‌ای پنس

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در نخستین سفر خود به غرب آسیا(خاورمیانه) روز شنبه وارد قاهره شد. او سپس به اردن رفته و از آنجا راهی سرزمین‌های اشغالی فلسطین خواهد شد. نکته قابل توجه آنکه وی قرار است در کنست صهیونیست‌ها نیز سخنرانی داشته باشد که خود بیانگر ارادت شدید وی به این رژیم است.
حال این سوال مطرح می‌شود که اهداف وی از این سفر چیست و چرا وی راهی منطقه شده است؟ مهمترین مسئله‌ای که در این سفر مطرح است انجام آن پس از اعلام پذیرش یایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی از سوی آمریکاست. اقدامی که هر چند برای صهیونیست‌ها بسیار مهم بود اما واکنش‌های منفی منطقه‌ای و جهانی بسیاری به همراه داشت. در همین حال آمریکا تلاش دارد تا دور جدید مذاکرات سازش میان تشکیلات خودگردان و کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را آغاز کند که محور آن را نیز خواست صهیونیست‌ها مبنی بر سازش بدون عقب‌نشینی این رژیم از اراضی اشغالی است. آمریکا اجرایی سازی روند سازش را برگ برنده خود در منطقه می‌داند بویژه اینکه در حوزه ادعای مبارزه با تروریسم نیز نتوانسته کار کردی داشته باشد لذا به دنبال مولفه‌ای است که هم نشانگر توان آمریکا در اجرای تحولات منطقه باشد و هم نظر لابی صهیونیستی را جلب کند. در این شرایط اجرای روند سازش می‌تواند مولفه‌ای برای تحقق این شرایط باشد. سفر پنس به منطقه را در این چارچوب می ‌توان دانست. از یک سو وی ماموریت دارد تا اردن و مصر را که تنها کشورهای عربی هستند به ادامه همگرایی با این رژیم سوق دهد بویژه اینکه بعد از اقدام ترامپ این کشورها به دلیل فشار مردمی و مطالبات جهانی بر احتمال لغو توافقات گذشته با این رژیم تاکید کرده‌اند. آمریکا با حربه‌های سیاسی و فشارهای اقتصادی سعی دارد تا اردن و مصر را به ادامه روند سازش وادار سازد. در همین حال آمریکا به دنبال سوق دادن فلسطینی‌ها به مذاکرات سازش است و اعمال فشارهای عربستان، مصر و اردن برای آمریکا در این عرصه اهمیت بسیاری دارد.
در همین حال باید در نظر داشت که ترامپ در اولین سالگرد ریاست جمهوری‌اش به دنبال نشان دادن توان خود در اجرای تعهداتش است در حالی که در عرصه‌های دیگر ناکام بوده سعی دارد تا از مسئله فلسطین و روند سازش برای تحقق این مهم بهره گیرد. سفر پنس به سرزمین‌های اشغالی را می‌توان اقدامی در این راستا دانست. وی از یک سو با سخنرانی در کنست ارادت آمریکا به صهیونیست‌ها را در عمل نشان می‌دهد و از سوی دیگر چنان نشان دهد که آمریکا توان حل بحران‌های منطقه را دارد. در این میان باید در نظر داشت که سفر پنس ادامه خیانت آمریکا به فلسطین و جهان اسلام است که هدفش ادامه خدمت به صهیونیست‌هاست. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 102881
 
Share/Save/Bookmark