میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۹
 
 
همراه با آنهایی که با خلاقیت، باری از دوش جامعه بر می‌دارند؛
درآمد ۱۵ میلیون تومانی با پرورش شترمرغ
درآمد ۱۵ میلیون تومانی با پرورش شترمرغ
 
در اوضاعی که نرخ رشد بیکاری مدام رو به افزایش است و اشتغال‌زایی به حرف‌هایی برای انتقام‌گیری سیاسی تنها خوراک انتخاباتی پیدا کرده است، نمی‌توان نشست و منتظر شد تا وعده‌های اشتغالی که بیشتر برای تیترهای جذاب انتخابات ثمر دارد به نتیجه برسد، نمی‌توان نشست و منتظر شد تا کسی پیش آید و پیشنهاد کار دهد! حتی نمی‌توان یک روز از عمر را به بطالت و به امید کسب کار بدون هیچ تحرکی گذراند؛ اینجاست که اغلب افرادی که آینده‌نگر هستند تلاش می‌کنند به جای بیکاری و گذران وقت و دل خوش کردن به وعده‌هایی که اغلب عملی نمی‌شود، دستشان را روی زانوی خودشان قرار داده و با تکیه به دانش و رشته تحصیلی ایده‌ای را پی بگیرند که هم منجر به رونق اقتصاد خودشان شود و هم تعدادی دیگر را مشغول به کار کند، به نوعی این افراد به جای نشستن و بار شدن بر روی دولت سعی دارند که باری از دوش دولت بردارند. در این مسیر، صنعت و تولید شترمرغ یکی از عرصه‌های بسیار سودآور و منطبق بر الگوی اقتصاد مقاومتی است که پرورش‌دهنده قیروکارزینی درآمدی ماهیانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان از آن کسب می‌کند. بیکاری امروز به یکی از معضلات کشور و استان فارس تبدیل شده به گونه‌ای که رفع آن یکی از دغدغه‌های اصلی مردم، مسئولان و ائمه جمعه است. در چنین شرایطی توجه به اقتصاد مقاومتی و معرفی الگوهای موفق آن می‌تواند بارقه امیدی برای رفع بیکاری باشد.

تولید و پرورش شترمرغ منطبق بر اقتصاد مقاومتی
پرورش و تولید شترمرغ یکی از عرصه‌های بسیار سودآور و منطبق بر الگوی اقتصاد مقاومتی است به گونه‌ای که علاوه بر فرآورده‌های گوشتی، پوست، روغن و پر آن نیز ارزش اقتصادی دارد. براساس اطلاعات وزارت جهاد کشاورزی ایران سومین کشور دنیا از لحاظ تعداد قطعات شترمرغ است.
براساس اطلاعات موجود ۱۰۰ هزار قطعه شترمرغ در ایران وجود دارد که از این تعداد ۹ هزار قطعه مولد است. استان فارس با افتتاح بزرگترین واحد صنعتی شترمرغ کشور که بهمن سال گذشته رخ داد یکی از مهم‌ترین مراکز تولید شترمرغ است.
حسن طاهری، کارآفرین و فعال اقتصادی اهل شهرستان قیروکارزین استان فارس است که با کمک بسیج سازندگی و با همت و تلاش خود موفق به تولید و پرورش شترمرغ شده است. درباره شروع کار خود می‌گوید: ۵ سال پیش تصمیم به راه‌اندازی گاوداری داشتم اما به علت عدم حمایت جهاد کشاورزی این موضوع منتفی شد تا اینکه با پیشنهاد برخی از دوستان به فکر پرورش شترمرغ افتادم.
وی پس از تحقیق و پرس‌وجو پرورش شترمرغ را شروع کرده است، در حالی که به گفته خودش « هیچ تجربه‌ای در این زمینه نداشتم». امروز پس از گذشت ۵ سال آقای طاهری آگاهی خوبی نسبت به این صنعت و پیچ و خم‌های آن دارد.
این فعال اقتصادی با ۵ خانواده شترمرغ شروع کرده که در حال حاضر یک خانواده آن مولد است. طاهری می‌گوید: «یک روز در میان تخم می‌گذارند. تخم‌ها یک هفته نگه داشته می‌شوند پس از آن در دستگاه قرار می‌گیرند و ۴۰ تا ۴۵ روز در ۲ دستگاه قرار می‌گیرند تا جوجه متولد می‌شوند. برای اینکه هر جوجه به مرحله پرواربندی برسد ۹ ماه طول می‌کشد».
وی در حال حاضر روی پرواربندی تمرکز کرده و به گفته خودش «۶۰ شترمرغ پرواربندی دارد». این کارآفرین برای کسانی که می‌خواهند وارد این کار شوند هم توصیه‌هایی دارد «این کار در صورتی مقرون به صرفه است که توان مالی داشته باشد همچنین به دلیل سختی زیاد پشتکار می‌خواهد».
طاهری که سرمایه اولیه را با احتساب زمین و تاسیسات آن ۶۰۰ میلیون تومان ذکر می‌کند، می‌گوید: این عرصه درآمدی خوبی دارد به گونه‌ای که در حال حاضر درآمد ماهیانه‌ام ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان است. 

حمایت بیشتر، تولید و اشتغال‌زایی بیشتر
این فعال اقتصادی معتقد است که اگر حمایت بیشتری از سوی بسیج سازندگی و جهاد کشاورزی شود، می‌توان کار را گسترش داد و اشتغال‌زایی بیشتری هم کرد. وی از تسهیلات اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی استفاده کرده و معتقد است که «اگر وام بسیج سازندگی نبود نمی‌توانستم پرواربندی را امسال ادامه دهم چراکه به دلیل شرایط مالی برای تامین غذا مشکل داشتم».
طاهری از ورود دلال‌ها به عرصه فروش محصولات شترمرغ ابراز ناراحتی می‌کند و می‌گوید: اگر حمایتی برای بازار و فروش محصولات شترمرغ مانند گوشت، روغن و چرم آن شود این صنعت می‌تواند گسترش پیدا کند در صورتی که اکنون فقط روغن و گوشت آن به فروش می‌رسد اما چرم آن به دلیل نبود صنایع تبدیلی بازاری ندارد.
این فعال اقتصادی به کشتارگاهی که در شیراز زده شده اشاره می‌کند که سبب شده کار رونق بیشتری بگیرد در صورتی که تا پیش از این تمامی اقدامات مربوط به تهیه گوشت و کشتار را مجبور بوده، خود انجام دهد.
سروان پاسدار علی‌عسکر محمدی، رئیس بسیج سازندگی شهرستان قیروکارزین نیز درباره تسهیلات اقتصاد مقاومتی می‌گوید: در این دوسال بالغ بر ۱۴ میلیارد ریال تسهیلات در اختیار متقاضیان وام قرارگرفته است.
به گفته وی با این تسهیلات و فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی بیش از ۲۰۰ شغل مستقیم ایجاد شده و همه طرح‌های اجرا شده تولیدی یا از جنس صنایع تبدیلی بوده است. به اعتقاد محمدی درصورتی که همین روند ادامه یابد خودکفایی شهرستان و حصول اقتصاد مقاومتی پویا دور از انتظار نیست.

خواص گوشت و روغن شترمرغ
طعم گوشت هر حیوانی بستگی به میزان ترکیب آن با چربی همان حیوان دارد. گوشت شترمرغ چربی درون‌بافتی بسیار اندکی دارد و به همین دلیل خاصیت درمانی دارد و برای بیماران توصیه می‌شود اما چربی بین‌بافتی شترمرغ بسیار زیاد است و از هر شترمرغ ۱۲۰کیلویی ۲۰ کیلوگرم چربی به‌دست می‌آید. ترکیب گوشت شترمرغ با این چربی بین‌بافتی طعم آن را فوق‌العاده می‌کند. به‌طور کلی گوشت ترد و لطیف شترمرغ بسیار چاشنی‌پذیر است.
گوشت شترمرغ از دسته گوشت‌های قرمز، با ارزش غذایی بالا، سرشار از مواد مغذی، دارای پروتئین و آهن زیاد، کالری کم، میزان سدیم پایین، چربی کم و همچنین گوشتی مفید برای رژیم‌های غذایی به شمار می‌رود و از نظر طب سنتی گوشت شترمرغ گرم و خشک است. روغن شترمرغ حاوی اسیدهای چرب ضروری نظیر امگا ۳، ۶، ۹ و نیز برخی ویتامین‌ها (نظیر ویتامین A) و اسیدهای آمینه است که در حفظ سلامت و طراوت پوست بدن انسان تاثیر به سزایی دارد.
ترکیب اسیدهای چرب موجود در روغن شترمرغ شباهت بسیار زیادی به اسیدهای چرب موجود در پوست انسان دارد و حتی مولکول‌های آن کوچک‌ترند و نقطه ذوب آنها پائین است، بنابراین سرعت نفوذ آن به پوست انسان بسیار بالاست و بر خلاف سایر کرم‌های پوستی رایج، منافذ پوستی را مسدود نمی‌کند.
روغن شترمرغ از زمان‌های بسیار قدیم برای بهبود بیماری‌های پوستی مانند درماتیت، اگزما، پسوریازیس و سایر مشکلات پوستی مانند لکه‌های قرمز روی پوست، خراشیدگی‌ها، خشکی پوست، سوختگی‌های سطحی، آفتاب سوختگی، ترک لب‌ها، موهای خشک و... کاربرد داشته است.

قاسم غفوری - مائده شیرپور

کد مطلب: 104384
 
Share/Save/Bookmark