میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۶
 
 
واشنگتن برای برهم زدن وحدت عراق پس از انتخابات برنامه‌ریزی می‌کند
آدرس‌های غلط برای سائرون
آدرس‌های غلط برای سائرون
 

در ادامه دخالت‌های آمریکا برای برهم زدن وفاق ملی عراقی‌ها پس از انتخابات پارلمانی، رئیس دفتر سیاسی جریان صدر عراق، از تماس واشنگتن با اعضای ائتلاف «سائرون» پس از پیروزی در انتخابات خبر داد.
ضیا الاسدی رئیس دفتر سیاسی «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر و ائتلاف «سائرون»، اعلام کرد آمریکا پس از پیروزی این ائتلاف در انتخابات پارلمانی و دستیابی به کرسی‌هایی که موجب می‌شود این ائتلاف در تشکیل دولت جدید عراق بسیار تاثیرگذار باشد، با اعضای این ائتلاف تماس برقرار کرد.
وی که از معاونان مقتدی صدر به شمار می‌رود، در گفت‌وگو با خبرگزاری «رویترز» اظهار داشت: مذاکرات مستقیمی با آمریکایی‌ها صورت نگرفته است اما واشنگتن با استفاده از برخی میانجیگران، کانالهایی را برای گفت‌وگو با اعضای سائرون باز کرده است. رویترز در تحلیل این اقدام واشنگتن نوشت: پیروزی صدر در عراق برای واشنگتن غافلگیر‌کننده بود و آن را در موقعیت دشواری قرار داد زیرا وی کسی است که پایه‌گذار «جیش‌المهدی» بود که پس از سقوط صدام در سال ۲۰۰۳، مهمترین عملیات‌های مسلحانه را علیه نیروهای آمریکایی انجام داد. لذا اگر قرار باشد که صدر، تاثیری زیادی در روند انتخاب نخست‌وزیر جدید داشته باشد، آمریکا می‌بایست برای تامین منافعش در عراق، با وی وارد تعامل شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا در صورتی که جریان صدر حکومت را به دست گیرد، بار دیگر «جیش المهدی» را احیاء و فعال می‌کند تا نیروهای آمریکایی حاضر در عراق را هدف قرار دهد، گفت: ما به خانه اول باز نمی‌گردیم. نمی‌خواهیم هیچ نیروی نظامی غیر از نیروهای امنیتی رسمی، ارتش و پلیس در اختیار داشته باشیم. این در حالی است که گفته می‌شود آمریکا ۷ هزار نظامی در عراق دارد هرچند که وزارت دفاع آمریکا، تعداد نظامیانش در عراق را ۵ هزار و ۲۰۰ نفر اعلام می‌کند که در قالب آموزش به نیروهای عراقی و مستشاران در این کشور حضور دارند.
الاسدی دیروز در گفت‌وگو با شبکه المیادین نیز گفته بود: مقتدی اجازه نخواهد داد که از عراق به عنوان سکوی حمله به کشورهای همسایه استفاده شود. خبر دیگر آنکه یک مقام مسئول عراقی اعلام کرد که آمریکا وزیر مشاور عربستان در امور کشورهای خلیج‌فارس را که پیشتر از عراق اخراج شده بود، از اظهارنظر درباره تحولات عراق محروم کرد.
این در حالی است که در ادامه دیدارهای پسا انتخاباتی در عراق، رئیس‌جمهوری این کشور با معاون خود «نوری المالکی» و رهبر یکی از ائتلاف‌های انتخاباتی عراق دیدار و گفتگو کرد. «فؤاد معصوم» رئیس‌جمهوری عراق شب گذشته با «نوری کامل المالکی» معاون رئیس‌جمهوری و رئیس ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق دیدار کرد. براساس این خبر در این دیدار نتایج انتخابات پارلمانی عراق که با موفقیت برگزار شده و تحولات سیاسی و امنیتی کشور و منطقه مورد بررسی قرار گرفته است.
همچنین هیأت نمایندگان حزب دموکرات کردستان، با حضور در دفتر جریان حکمت ملی، با سیدعمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی دیدار و گفت‌وگو کردند. از سوی دیگر سفیر ترکیه در بغداد با حضور در دفتر جریان حکمت ملی، با سیدعمار حکیم دیدار و گفت‌وگو کرد.

کد مطلب: 104483
 
Share/Save/Bookmark