میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۰
 
 
آمریکا همچنان اولین بحران‌ساز
سرنخ‌های خونینی که به کاخ سفید می‌رسد

این روزها در حالی بسیاری از مناطق جهان با بحران‌های امنیتی مواجه است که شواهد امر نشان می‌دهد سرنخ تمام آنها در نهایت به آمریکایی می‌رسد که همواره بحران سازی را عامل رسیدن به اهدافش می‌داند.
صحنه جهانی همچنان گرفتار سیاست‌های بحران‌ساز آمریکاست چنانکه وزیر بهداشت یمن تاکید می‌کند تمامی جنایت‌ها با چراغ سبز آمریکا انجام می‌شود، جنایتی که وجدان جهانی را به لرزه درآورده است. طاها المتوکل وزیر بهداشت یمن در کنفرانس خبری درباره اقدام ائتلاف سعودی در حمله به شهر الحدیده یمن و کشتار غیرنظامیان گفت: ائتلاف سعودی دست به جنایت وحشتناکی زد و با حمله به شهر الحدیده بیمارستان الثوره، بازار ماهی فروشان و یک آمبولانس را در شهر الحدیده هدف قرار داد. این کشتار ضد بشری با حمایت‌ آمریکا صورت گرفته است. لازم به ذکر است در پاسخ به این جنایت ارتش و کمیته های مردمی یمن مواضع مزدوران متجاوز را در شهر المصلوب در جوف موشک باران کردند.
در عراق نیز در ادامه سیاست‌های بحران‌ساز مقامات آمریکایی در رایزنی با مقامات منطقه کردستان عراق، همسو با خواست اربیل بر ضرورت بازگشت نیروهای پیشمرگه به مناطق مورد منازعه در این کشور تاکید کردند.
از سوریه نیز خبر می‌رسد که آمریکا همچنان کانون اصلی تروریسم پروری است چنانکه «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد که گروهک موسوم به “کلاه سفیدها” ارتباط تنگاتنگی با تروریستها در سوریه داشتند و به تداوم بحران در این کشور دامن زدند. تروریست‌هایی که تحت حمایت آمریکا بوده‌اند و اخیرا نیز آمریکا عامل فراری دادن کلاه سفید‌ها از سوریه بوده است. البته این سیاست‌ها نتیجه‌ای به همراه نداشته چنانکه در ناکامی دیگر برای واشنگتن یک کشتی بزرگ باری سوریه پس از سال‌ها از تنگه «بُسفر» در شهر استانبول عبور کرد و عازم دریای سیاه شد. همچنین «کای کیانجین»، سفیر چین در دمشق در مصاحبه‌ای تمایل کشورش را برای اعزام نیروی نظامی به سوریه جهت کمک به ارتش این کشور در عملیات آزادسازی ادلب اعلام کرده است. از سوی دیگر معاون رئیس شورای اجرایی جنبش حزب‌الله تصریح کرد که شکست تروریست‌ها در جنوب سوریه همه طرح‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در جنوب سوریه را خنثی کرد. همچنین دبیرکل وزارت حمل‌ونقل اردن اعلام کرد که به زودی با طرف سوری به منظور بررسی امور مربوط به ازسرگیری حمل‌ونقل کالاها به سوریه و بالعکس، نشست تشکیل می‌دهند.
در فلسطین نیز رژیم صهیونیستی تحت حمایت آمریکا به کشتار و جنایت می‌پردازد چنانکه ۲ فعال سوئدی حاضر در کشتی «لغو محاصره غزه» فاش کردند که در جریان بازداشت به دست نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی مورد شکنجه قرار گرفته و وسایل آنها به سرقت رفته است. ارتش رژیم صهیونیستی پس از توقیف کشتی، آن را همراه با تمامی سرنشینانش به بندر اسدود منتقل کرد و کمک‌های بشردوستانه ارسالی برای ساکنان غزه را نیز مصادره و غارت کرد. لازم به ذکر است یک نوجوان فلسطینی که طی راهپیمایی‌های در مرز غزه زخمی شده بود، به شهادت رسید. همچنین یک نهاد غیردولتی ویژه امور اسرا اعلام کرد هم‌اکنون ۳۰۰ کودک فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی محبوس هستند. در این میان داماد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در تلاش است که آژانس امدادرسان و کاریابی برای آوارگان فلسطینی (آنروا) را که غذا و خدمات اولیه برای میلیون‌ها پناهجوی فلسطینی در طول دهه‌های گذشته فراهم کرده است، تعطیل کند.

کد مطلب: 105482
 
Share/Save/Bookmark