میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۴
 
 
فرانسوی‌ها تظاهرات هشتمین شنبه سیاه را برگزار کردند
«کودتا» بهانه‌ جدید ماکرون برای سرکوب
«کودتا» بهانه‌ جدید ماکرون برای سرکوب
 

همزمان با برگزاری هشتمین هفته تظاهرات ضد سرمایه مردم در اقدامی که بسیاری آن را توجیه سرکوب می‌دانند، سخنگوی دولت فرانسه شماری از معترضان را به تلاش برای سرنگونی دولت این کشور متهم کرد.
فرانسه در ماه‌های اخیر صحنه اعتراض‌های مردمی علیه نظام سرمایه‌داری شده است در حالی که پاسخ دولت به مطالبات مردمی سرکوب و بازداشت بوده است. اکنون نیز دولتمردان فرانسه بهانه‌های جدید برای سرکوب مردم در پیش گرفته‌اند. دولت فرانسه گروهی از معترضان این کشور موسوم به «جلیقه زردها» را به کودتا و تلاش برای براندازی حکومت متهم کرد. «بنیامین گریوو» سخنگوی دولت فرانسه در این خصوص گفت: «در فرانسه هیچ‌کس فراتر از قانون نیست».
گریوو پس از نخستین نشست دولت در آغاز سال نوی میلادی در پاریس گفت که بیشتر جلیقه زردها قانون را رعایت می‌کنند اما این جنبش عاملی برای تحریک و شورش شده است. آنها می‌خواهند به این وسیله دولت را سرنگون کنند.
گریوو معتقد است که این افراد می‌خواهند ماهیت قانونی دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه را زیر سوال ببرند. «اریک دورئه» یکی از اعضای جلیقه زردهاست که روز پنجشنبه از بازداشت آزاد شد. طبق اعلام دادستانی او متهم است که تظاهرات غیرقانونی سازماندهی کرده است. معترضان فرانسوی در شهرهای مختلف این کشور از اواسط ماه نوامبر چندین تظاهرات اعتراضی برگزار کرده‌اند و موارد متعددی از درگیری شدید میان پلیس و معترضان و استفاده پلیس از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش برای متفرق کردن معترضان گزارش شده است. شمار شنبه‌های اعتراضی در پاریس تاکنون به عدد ۸ رسیده است. این بار دولت فرانسه از اعلام دقیق تعداد نیروها برای مقابله با ناآرامی‌ها و سرکوب معترضان خودداری کرده است و به صورت کلی اعلام شده ۵۲ واحد نیروی نظامی امنیتی امروز بکارگیری شده اند. به گفته منابع رسانه ای؛ دولت فرانسه در اولین جلسه شورای وزیران به ریاست امانوئل مکرون رئیس‌جمهور تصمیم گرفت با جنبش ضد سرمایه داری از این پس برخورد شدیدتری داشته باشد ، به همین علت، وزارت کشور فرانسه اعلام کرد ۱۰ گردان پلیس ضد شورش و سه گردان نیروی ژاندارمری با تجهیزات کامل از جمله خودروهای زرهی برای امروز بکارگیری شده است.
گروهی از معترضان فرانسوی در نامه‌ای سرگشاده ضمن رد پیشنهاد مذاکره با رئیس‌جمهور، به دولت درباره رفتار با مردم معترض مانند گدایان هشدار دادند. معترضان ضمن انتقاد از اینکه با معترضان مثل گدا رفتار می‌شود، پیشنهاد گفت‌وگوی ملی را رد کردند و خواستار کاهش قابل توجه مالیات‌ها شدند. این نامه در شبکه اجتماعی فیس‌بوک به نمایندگی از گروهی که حدود ۳۰۰ هزار نفر از هواداران جلیقه‌زرد از آن حمایت می‌کنند، منتشر شد و برای رسانه‌ها هم فرستاده شده است. معترضان خطاب به ماکرون نوشتند: « در صورتی که شما و همکارانتان به مردم مانند گدا نگاه کنید، خشم به نفرت تبدیل خواهد شد.» در این بیانیه سه صفحه‌ای، با درخواست رئیس‌جمهور مبنی بر گفت‌وگو ملی هم مخالفت شده و آمده است: «گفت‌وگو یک تله سیاسی بود تا مسئله‌ای که رئیس دولت را به شدت می‌‌ترساند، از بین ببرد». بیش از یک ماه گذشته، ماکرون در نشستی اضظراری با اعضای کابینه خود، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که از وزیر کشور خواسته است که نیروهای امنیتی فرانسه را برای اعتراضات احتمالی بیشتر ساماندهی کند و به نخست‌وزیر کابینه نیز دستور داده زمینه مذاکره با رهبران و نمایندگان معترضان را فراهم کند.
کاهش قابل توجه مالیات‌ها در کالاهای اساسی برای افرادی که درآمد کمی دارند، از دیگر خواسته‌های معترضان در نامه یاد شده، بود. اگر چه اعتراض‌های مردمی در فرانسه کمی فروکش کرده است اما جلیقه‌زردها فراخوان‌هایی را برای برگزار تظاهرات در نخستین شنبه سال ۲۰۱۹ داده‌اند. شهرهای «پاریس»، «لیون»، «بوردو»، «تولوز»، «استراسبورگ» از جمله مناطقی هستند که در‌ آنها از مردم خواسته شده که مانند هفته‌های پیش به خیابان بیایند. این در حالی است که ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه همچنان بر اجرای اصلاحات خود تاکید کرده است.

کد مطلب: 107480
 
Share/Save/Bookmark