میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
شنبه خونین عراق با ۶۰ کشته و زخمی

به دنبال وقوع دو انفجار در بازاری در مرکز بغداد دست‌کم ۲۸ تن کشته و بیش از ۴۰ تن دیگر زخمی شدند. همچنین گروه تروریستی داعش در بیانیه‌ای مسئولیت این انفجار‌ها را برعهده گرفت.
شبکه خبری اسکای نیوز اعلام کرد که دو عامل انتحاری با بستن کمربند منفجره خود را در بازاری در منطقه «السنک» در مرکز بغداد منفجر کردند. به گزارش منابع عراقی در جریان این دو انفجار دست‌کم ۲۸ تن کشته و بیش از ۴۰ تن زخمی شدند و نیز تلفات مالی سنگینی به ساختمان‌های این بازار تجاری وارد شد. همچنین نیروهای امنیتی بلافاصله در محل انفجار حاضر شده و تدابیر امنیتی لازم را اتخاذ کردند.
ساعتی بعد نیز گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. در این میان یک منبع امنیتی عراق اعلام کرد: جنگنده‌های «ب۵۲» ائتلاف بین‌المللی مواضع تروریست‌های داعش را در مزارع محله «حدباء» واقع در شمال موصل به شدت هدف قرار دادند و به این محله نزدیک شدند. نیروهای امنیتی عراق پس از این حملات هوایی گسترده، به محله‌های حدباء و کفاءات الثانیه در شمال موصل نزدیک شدند.
در این حملات هوایی، دانشکده دندان‌پزشکی در دانشگاه موصل که محل تجمع تروریست‌های داعش بود هدف قرار داده شد. خبرهایی از هلاکت سرکرده‌های بارز داعش در این منطقه منتشر شده است.
نیروهای امنیتی عراق همچنین با تروریست‌های داعش در منطقه «عرکوب» به شدت درگیر شده‌اند و تلاش نیروهای عراقی برای ورود به محله حدباء ادامه دارد. از سوی دیگر، نیروهای عراقی با هدف قرار دادن محل تجمع تروریست‌های داعش در منطقه «وادی حجر» در ساحل چپ، گروهی از عناصر خارجی تروریست‌ها را به هلاکت رساندند. نیروهای پلیس فدرال عراق نیز منطقه «جدیده المفتی» در جنوب موصل را از لوث عناصر داعش پاکسازی کردند. فرمانده عملیات نینوی از آزادسازی قریب‌الوقوع ساحل غربی شهر موصل خبر داد. «نجم الجبوری» فرمانده عملیات نینوی اعلام کرد که اعلام آزادسازی ساحل غربی شهر موصل نزدیک است.

کد مطلب: 98038
 
Share/Save/Bookmark