میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
عملکرد اقتصادی دولت دوازدهم در بوته نقد؛
آیا ۱.۰۰۰.۰۰۰ شغل ایجاد شده است؟
آیا ۱.۰۰۰.۰۰۰ شغل ایجاد شده است؟
 

در حالی هدف‌گذاری برای ایجاد حدود یک میلیون فرصت شغلی در گزارش عملکرد دولت در سال گذشته دیده می‌شود که توضیحی در این باره که چه تعداد شغل در نتیجه این سیاست ایجاد شده است، وجود ندارد.
بر این اساس دولت در گزارش عملکرد خود در سال گذشته در بخش مربوط به تولید و اشتغال به تدوین برنامه‌های مربوطه در ارتباط با تبصره (۱۸) قانون بودجه مبنی بر هدفگذاری برای ایجاد حدود یک میلیون فرصت شغلی اشاره دارد. این در حالی است که در قانون بودجه ۱۳۹۷ دولت پیش‌بینی کرده بود تا برنامه اشتغال گسترده و مولد را با تاکید بر اشتغال جوانان، دانش آموختگان دانشگاهی، زنان و اشتغال حمایتی در دستور کار قرار دهد که برای تأمین منابع نیز مجوزهایی در این رابطه صادر شد.
همچنین قرار بود تا حدود ۱۶ هزار و ۸۳۴ میلیارد تومان از محل تسهیلات بانکی، ۹۲۶۳ میلیارد صندوق توسعه ملی، ۳۱۵۸ میلیارد کمک‌های بلاعوض، ۱۹۸۹ میلیارد یارانه سود و ۲۷۴۳ میلیارد از محل وجوه اداره شده تامین شود. قرار بود تا این حدود یک میلیون شغل از طریق سرمایه‌گذاری در چند بخش ایجاد شود؛ به طوری‌که ۳۳۸ هزار شغل از محل سیاست‌های فعال بازار کار، ۱۲۰ هزار بافت فرسوده شهری، ۴۹ هزار و ۳۸۴ بخش کشاورزی، ۱۲۲ هزار و ۴۰۵ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ۶۴ هزار و ۲۰۰ شرکت‌های دانش بنیان، ۲۷۰ هزار صنعت و معدن، ۱۹ هزار و ۹۴۱ فرهنگ و هنر و ۴۸۴۱ شغل در بخش حمل ونقل ریلی برون شهری ایجاد شود.
در حالی اکنون دولت این هدفگذاری ایجاد یک میلیون شغل را در گزارش عملکرد خود آورده که سازمان برنامه و بودجه تاکنون گزارشی در رابطه با اجرای این بند از قانون بودجه ۱۳۹۷ و تحقق هدف ایجاد شغل ارائه نکرده است.با این حال چندی پیش مسئولان وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کردند که در سال ۱۳۹۷ حدود ۴۷۰ هزار شغل ایجاد شده است که این رقم اعلامی نشان می‌دهد از یک میلیون شغل ایجاد شده بیش از ۵۰۰ هزار مورد محقق نشده است. البته لازم است که سازمان برنامه و بودجه و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گزارش مفصلی در رابطه با تحقق سیاست ایجاد یک میلیون شغل و عملکرد آن در بودجه ۱۳۹۷ ارائه کنند.

کد مطلب: 110585
 
Share/Save/Bookmark