میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۱
 
 
فلوریدا غرق در وحشت

«استبان سانتیاگو»، فرد مسلح ۲۶ ساله‌ای که ۵ نفر را در فرودگاه «فورت لادردیل» به ضرب گلوله به قتل رساند، نوامبر گذشته نزد اف بی‌آی اعتراف کرده بود که ویدیوهای داعش را تماشا کرده است.
سانتیاگو ماه نوامبر گذشته با مراجه به دفتر اف ‌بی ‌آی در شهر «انکوریج» در ایالت آلاسکای آمریکا اعتراف کرده بود که ویدیوهای داعش را تماشا کرده است. بر اساس این اعترافات، او مجبور شده است که ویدیوهای داعش را مشاهده کند. او در اثنای اعترافات و تحقیقات، گفته بود که دولت آمریکا با واداشتن وی به مشاهدۀ این ویدئو‌ها ذهن او را در اختیار گرفته بود. او، همچنین، گفته بود: «صداهایی می‌شنود که او را به پیوستن به داعش دعوت می‌کند». از سوی دیگر، تصاویری تأیید نشده از سانتیاگو منتشر شده که در یکی از آن‌ها او چفیه‌ای عربی دور گردن خود پیچیده است، امری که برخی آن را نشانه‌ای از تأثیر پذیرفتن او از داعش تفسیر کرده‌اند. او که سال ۲۰۱۰ به مدت ۱۰ ماه در ارتش آمریکا خمت کرده و در عراق نیز حضور داشته است، سال گذشته به دلیل «عملکرد غیر رضایت بخش» از ارتش کنار گذاشته شده است. مقام‌های امنیتی به رسانه‌های آمریکا گفته‌اند وی به دلیل ابتلا به اختلالات روانی و شنیدن صداهای مبهم تحت درمان قرار داشته است. آن‌ها همچنین با بیان اینکه «سانتیاگو» به تنهایی این تیراندازی را انجام داده، احتمال تروریستی بودن آن را رد کرده‌اند. گزارش‌های اولیه رسانه‌های آمریکا ادعا می‌کردند که او با یکی از پروازهای کانادا وارد فرودگاه «فورت لادرداله» شده است. با وجود این، کانادا این گزارش‌ها را رد کرد.
اطلاعات بعدی نشان داد که وی پنجشنبه شب از «انکوریج» به سمت «می‌ناپولیس» و سپس روز جمعه از فرودگاه این شهر به فرودگاه «فورت لادردیل» پرواز کرده است. وی بعد از تحویل چمدانش در این فرودگاه، در بخش تحویل بار شروع به تیراندازی کرده است. بسیاری بر این عقیده‌اند که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا با بهانه قرار دادن ارتباط وی با داعش به دنبال تشدید فضای امنیتی در داخل آمریکا بویژه علیه مسلمانان باشند.

کد مطلب: 98128
 
Share/Save/Bookmark