میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
تکرار دوگانگی

این روزها محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان شاهد پرونده‌ای هستند با نام خاشقچی فردی که گفته می شود معارض سعودی بوده که در کنسولگری عربستان در ترکیه با سرنوشت نامعلومی مواجه شده است. در کنار بسیاری از محافل رسانه‌ای و سیاسی غربی حتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در یک مصاحبه کوتاه با خبرنگاران در محوطه کاخ سفید، به عربستان سعودی در صورت دست داشتن در ناپدید شدن جمال خاشقچی هشدار داد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه سی بی اس درباره اینکه آیا جمال خاشقچی کشته است؟ و اینکه آیا محمد بن سلمان دستور قتل وی را صادر کرده است گفت: هنوز کسی این را نمیداند و این موضوع در دست بررسی است. تا این لحظه آنها این ادعا را رد کرده اند. ممکن است کار آنها باشد؟ بله(ممکن است). وی تهدید کرد که اگر سعودی‌ها پشت این قضیه باشند در صورت اثبات مجازات سختی در نظر خواهیم گرفت».
این نوع مواضع از سوی برخی سران اروپا نیز اتخاذ شده بگونه‌ای که حتی برخی از آنها ادعای بازنگری در روابط با عربستان را مطرح کرده‌اند. این رویکردهای به ظاهر بشر دوستانه در حالی از سوی این کشورها مطرح می‌شود که همزمان در یمن سعودی اقدام به کشتار دهها غیر نظامی کرده که بسیاری از آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند اما غرب در برابر آن سکوت کرده است.
نمونه‌های دیگری نیز در این وضعیت مشاهده می‌شود آنجا که یک خبرنگار و فعال غربی در افغانستان به دست طالبان و یا القاعده بازداشت و یا به قتل می‌رسند و غرب فضایی گسترده در باب آن آغاز کرده و فریاد حقوق بشر سر می‌دهد اما در برابر کشتار هزاران افغانی به دست نیروهای آمریکایی سکوت کرده و هیچ اقدامی در قبال آن نداشته‌اند. در سوریه و یا عراق نیز رفتارهای مشابهی را می‌توان دید بگونه‌ای که تعیین وضعیت یک غربی به مطالبه‌ای جهانی مبدل می شود در حالی که قتل عام هزاران انسان بی گناه به دست تروریست‌ها و یا حملات غرب هرگز مطرح نمی‌شود. جالب توجه آنکه در اروپا و یا آمریکا اگر در اقدامی تروریستی یک شهروند غیر مسلمان کشته یا مصدوم شود تمام رسانه‌ها به آن می‌پردازند در حالی که اگر قربانی این حملات مسلمان باشد هرگز پوشش خبری داده نشده و به امری حاشیه‌ای مبدل می‌شود.
آنچه این روزها در حوزه عربستان با محوریت پرونده خاشقچی مطرح می‌شود را می‌توان ادامه همان نمایش دوگانه حقوق بشر غربی دانست چنانکه به گزارش سازمان ملل ۳۰ هزار زندانی سیاسی در زندان‌هاتی سعودی به سر می برند که در بدترین شرایط هستند اما غرب در برابر آن سکوت کرده حال برای فردی مانند خاشقچی اشک تمساح می‌ریزد رفتاری که نشانگر اهداف سیاسی در این واکنش‌هاست که واهی بودن ادعاهای حقوق بشر غربی را آشکارتر می‌سازد.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 106427
 
Share/Save/Bookmark