میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
انفجار خونین دمشق ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت
انتقام‌ شکست آستانه مقابل ساختمان دادگستری
انتقام‌ شکست آستانه مقابل ساختمان دادگستری
 

دشمنان سوریه که در نشست آستانه نتوانسته‌اند به اهداف خود دست یابند بار دیگر سیاست انفجارهای خونین را در پیش گرفته‌اند چنانکه یک انفجار تروریستی در داخل ساختمان دادگستری در منطقه «الحمیدیه» واقع در دمشق، پایتخت سوریه به وقوع پیوست که به دنبال آن ده‌ها نفر کشته شدند.
یک انفجار تروریستی در داخل ساختمان دادگستری در دمشق به وقوع پیوست. این انفجار در منطقه الحمیدیه واقع در پایتخت سوریه به وقوع پیوست. انفجار تاکنون ده‌ها کشته برجای گذاشته است. شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که عامل انتحاری پیش از انفجار خود، اقدام به تیراندازی بی‌هدف کرده و سپس ضامن انتحاری را کشیده است. خبر دیگر آنکه نماینده هیأت اعزامی گروهک ارتش آزاد سوریه در مذاکرات آستانه استعفای خود را اعلام کرد.
«اسامه ابوزاید» نماینده هیأت اعزامی گروهک ارتش آزاد سوریه در مذاکرات آستانه چهارشنبه اعلام کرد که به دلایل کاملا شخصی استعفا کرده است.
ابوزاید در پیامی که در حساب کاربری توئیتر خود منتشر کرد، نوشت: «من به سران نظامی خود اعلام کرده بودم که به دلایل شخصی قادر به ادامه کار نیستم. خبرنگاران عزیز، من متأسفم که هیچ بیانیه‌ای در این رابطه منتشر نخواهد شد». پیش از این، «اسامه ابوزاید» سخنگوی معارضان اعلام کرده بود که معارضان سوریه تصمیم نهایی را گرفته‌اند و قصد ندارند در این مذاکرات که قرار است از روز سه‌شنبه در آستانه آغاز شود، شرکت کنند. گروه‌های معارض سوریه شنبه گذشته درخواست کرده بودند که مذاکرات تحت حمایت روسیه در قزاقستان به تعویق بیفتد و اعلام کرده بودند که نشست‌های بعدی به این بستگی دارد که دولت سوریه و متحدانش به آتش‌بس سوریه پایبند باشند.
از سوی دیگر رئیس هیئت نمایندگان دولت سوریه با بیان اینکه ترکیه ضامن گروه‌های مسلح است گفت: این دور از مشورت‌ها سازنده بود. بشار جعفری رئیس هیئت نمایندگان دولت سوریه در مذاکرات آستانه در نشستی خبری گفت که ترکیه به عنوان یک کشور ضامن گروه‌های مسلح، به دنبال ایجاد موانع در مذاکرات آستانه است. وی افزود: جمهوری عربی سوریه از تلاش‌های صادقانه روسیه برای پیشبرد حل سیاسی بحران، قدردانی می‌گند.
جعفری تاکید کرد که عدم پایبندی به تاریخ مشخص شده برای حضور در نشست آستانه، به منزله به تسمخر گرفتن آن است. وی در ادامه اظهار داشت: به جز یک پیشنهاد درخصوص مین‌زدایی از شهر تدمر، پیشنهاد رسمی دیگری مطرح نشده است. رئیس هیئت نمایندگان دولت سوریه گفت: ما با دوستان روس و ایرانی خود تلاش‌های زیادی برای پیشبرد موفقیت‌آمیز این دور از مذاکرات انجام دادیم و به نتایج رضایت‌بخشی رسیدیم.
وی افزود: مشورت‌ها سازنده بود و بر ضرورت آتش‌بس و مبارزه با تروریسم و جداسازی گروه‌های تروریستی از گروه‌های معارض مسلح تمرکز داشت.
الکساندر لاورینتیف رئیس هیئت روسیه در مذاکرات آستانه نیز طی سخنانی گفت که ما امیدواریم مناطق دیگر در سوریه نیز به آتش‌بس بپیوندند. وی افزود: عدم حضور معارضان در این دور از مذاکرات آستانه، به نفعشان نیست.
لاورینتیف اظهار داشت که بعدش از اجرایی شدن نظام آتش‌بس در سوریه، سطح خشونت در این کشور خیلی کاهش یافته است.
«خیرات عبدالرحمان‌اف» وزیر خارجه قزاقستان نیز گفت: ما به نتایج مشخصی در مذاکرات آستانه رسیدیم، و امیدهایی برای حل بحران وجود دارد.
«خیرات عبدالرحمان‌اف» وزیر خارجه قزاقستان گفت که این دور از نشست‌های آستانه بخش مهمی از مذاکرات چندجانبه به حساب می‌آید و باعث غنای مذاکرات ژنو خواهد شد.
عبدالرحمان‌اف در ادامه بر ضرورت حفظ میراث تمدنی و بشری سوریه و همچنین راه حل سیاسی بحران در این کشور و آغاز مذاکرات ژنو تاکید کرد.
وزیر خارجه قزاقستان همچنین گفت: به یک ساز و کار سه‌جانبه برای نظارت بر آتش‌بس و ادامه مذاکرات در سوریه دست پیدا کردیم. سومین دور مذاکرات آستانه درباره حل بحران سوریه، روز سه‌شنبه با برگزاری نشست‌های مشورتی بین طرف‌های شرکت‌کننده در این مذاکرات آغاز شد. وی افزود که دور بعدی نشست کارشناسی مذاکرات آستانه، در تهران برگزار خواهد شد.

کد مطلب: 98812
 
Share/Save/Bookmark