میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
مسلمان‌ستیزی در اروپا با به خاک و خون کشیدن ده‌ها نمازگزار ابعاد تازه‌تری گرفت
نماز جمعه خونین نیوزلند
نماز جمعه خونین نیوزلند
 

رفتارهای دوگانه غرب در مبارزه با تروریسم و اقدامات آنها علیه مبارزان با تروریسم موجب شد تا جهان باردیگر شاهد حمله‌ای تروریستی بود که در آن ده‌ها مسلمان نمازگزار به خاک و خون کشیده شدند.
کشورهای غربی در حالی ادعای مبارزه با تروریسم سر می‌دهند که در عمل با مواضع و رفتارهای دوگانه خود نه تنها اقدامی برای پایان تروریسم صورت نمی‌دهند بلکه موجب گسترش تروریسم نیز می‌شوند. کشورهای غربی برای منافع سیاسی و اقتصادی خود اقدام علیه مبارزان با تروریسم را صورت داده‌اند که نمونه آن اقدام علیه سوریه و متحدانش است حال آنکه به اذعان جهانیان سوریه و متحدانش زمینه ساز امنیت بیشتر در منطقه و جهان شده‌اند.
رفتارهای مغرضانه غرب گستاخی بیشتر تروریست‌ها را فراهم کرده بویژه اینکه برخی از همین کشورهای غربی از تروریسم برای استمرار بحران در خاورمیانه استفاده می‌کنند. روندی که زمینه‌ساز گسترش تروریسم در جهان شده که نمود آن را در حوادث تروریستی دیروز در نیوزلند می‌توان مشاهده کرد که باردیگر مسلمانان قربانی آن بوده‌اند.
درپی حمله تروریست‌های مسلح به نمازگزاران جمعه در دو مسجد در نیوزلند، حداقل ۵۰ نفر کشته و ۳۰ تن دیگر مجروح شدند. ظهر دیروز به وقت محلی رسانه‌های نیوزلندی از وقوع حمله مسلحانه به مسجد «النور» در شهر «کریستچرچ» خبر دادند. حدود دویست نفر در حال ادای نماز جمعه در این دو مسجد بودند که تروریست‌ها به سمت آنها آتش گشودند. بعد از اعلام وضعیت منع آمد و شد در شهر کریستچرچ، ساختمان‌های نزدیک به محل‌های حادثه تخلیه شد.
پلیس شرایط را بحرانی توصیف کرده، اما جزئیات بیشتری در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است. گفته می‌شود مهاجم هنوز بازداشت نشده و تیراندازی ادامه دارد. نخست‌وزیر نیوزلند طی بیانیه‌ای با محکوم کردن حمله تروریستی به مسلمانان، گفت این یکی از سیاه‌ترین روزهای این کشور بود.
یکی از مهاجمان به نمازگزاران روز جمعه در نیوزلند، به‌صورت زنده از این حمله فیلمبرداری کرده و در رسانه‌های جمعی از جمله توئیتر و فیسبوک به اشتراک گذاشته است. این ضارب که گفته می‌شود «برنتون تارانت» نام دارد با انتشار بیانیه‌ای ۷۴ صفحه‌ای، در لحظات پیش از حمله به مسلمانان در مسجد می‌گوید این کار را برای کاهش نرخ مهاجرت به اروپا انجام می‌دهد.
پلیس نیوزلند از بازداشت ۴ مظنون مرتبط با این حمله تروریستی خبر داد که ۳ نفر از آنها مرد و یک نفر زن است. پلیس می‌گوید که چندین خودروی بمب‌گذاری‌شده را در نزدیک دو مسجد یافته که مشغول خنثی‌سازی آنهاست. پلیس این کشور همچنین دستور داد که تمام مساجد این کشور تا اطلاع ثانوی تعطیل شوند. نخست‌وزیر استرالیا نیز اعلام کرد یکی از ضاربان این حمله تررویستی، استرالیایی بوده است. وی در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «تروریست(های) افراطی، راست‌گرا و خشن در حمله‌ای شرورانه و جنایتکارانه، جان تعداد زیادی از نیوزلندی‌ها را گرفتند». وزیر خارجه اندونزی با محکوم کردن این حمله تروریستی، اعلام کرد که سه نفر از اتباع آنها در این حمله جان باختند. رسانه‌های محلی در نیوزلند از دست‌کم دو انفجار در نزدیکی یک ایستگاه قطار در شهر «اوکلند» خبر می‌دهند. پلیس در محل حادثه حضور دارد. پیش گزارش شده بود که بخش‌هایی از ایستگاه قطار «بریتومارت» در این شهر به دنبال گزارش از وجود اشیای مشکوک تحت محاصره قرار گرفته است.
«جاسیندا آردرن» نخست‌وزیر نیوزلند در پی تیراندازی مرگ‌بار در مسجدی در این کشور، در کنفرانسی خبری گفت که این کشور که افراط‌گرایی را رد می‌کند و همچنان هم باید اینچنین باشد، نیوزلند درگیر یکی از تاریک‌ترین روزهای تاریخ بود که پیش از این تجربه نکرده بود. جالب توجه آنکه سناتور استرالیایی در بیانیه‌ای عجیب، علت وقوع حمله تروریستی یک سفیدپوستِ نژادپرست در نیوزیلند را مهاجرت مسلمانان به این کشور خواند و اظهارات تندی علیه اسلام و مسلمانان بیان کرد. وی در ادامه مدعی شد؛ علت واقعی خونریزی در خیابانهای نیوزیلند برنامه مهاجرتی است که به مسلمانان دیوانه اجازه می‌دهد به نیوزیلند مهاجرت کنند.
لازم به ذکر است بسیاری از کشورها این حادثه تروریستی را محکوم کردند چنانکه «عمران‌خان» نخست‌وزیر پاکستان حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزلند را محکوم کرد.شیخ الازهر نیز تیراندازی در دو مسجد در نیوزیلند را محکوم کرد و آنرا نتیجه وخیم گسترش پدیده اسلام‌هراسی دانست. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حملات تروریستی به مسلمانان در نیوزیلند، این نوع حملات را حمله به بشریت توصیف کرد. جالب توجه در مواضع مقامات کشورهای غربی آنکه آنها به جای محکوم‌سازی رفتارهای ضد اسلامی بر لزوم افزایش محدودیت علیه مسلمانان تاکید کردند که جای تامل دارد.

کد مطلب: 108326
 
Share/Save/Bookmark