میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷
 
 
نیروهای یمنی بزرگترین انبار تسلیحاتی اشغالگران را تصرف کردند
اعتراف ائتلاف سعودی به توان موشکی یمن

نیروهای یمنی همزمان با درگیری‌های شدید که به آزادی بخش‌هایی از المتون واقع در الجوف منجر شد، برخی مناطق الحدیده در ساحل غربی را آزاد کردند که در نتیجه این دستاوردها، اشغالگران بر توان بالای موشکی یمن اذعان کردند.
نیروهای یمنی با حمله به پایگاه‌های مزدوران در بخش ناطع البیضاء، تلاش مزدوران در پیشروی به بخش مقبنه در تعز را ناکام گذاشتند. خودروهای اماراتی نیز بار دیگر در ساحل غربی در آتش نیروهای یمنی سوختند. نیروهای یمنی به پایگاه‌های مزدوران در منطقه الفازه در جنوب الحدیده نیز حمله کردند. بخش حیس در الحدیده نیز شاهد درگیری‌های شدیدی بود که به انهدام خودروها و کشته شدن شماری منجر شد.
درگیری‌ها برای آزادسازی روستای عبیده الجوف از چنگال مزدوران، به شرق یمن کشیده شد. نیروهای یمنی هم چنین برای آزادسازی منطقه مزویه در بخش المتون پیشروی کردند. در ادامه درگیری‌ها نیروهای یمنی علی‌رغم حملات عربستان، بر بزرگترین انبار تسلیحات آنان تسلط یافتند. گفتنی است به دنبال حمله نیروهای یمنی به پایگاه‌های مزدوران در بخش ناطع البیضاء، گروهی از سعودی‌ها گریختند.
همچنین مزدوران در تاریکی شب در صدد پیشروی به سوی منطقه عزله بنی حمیر در بخش مقبنه تعز بودند که البته موفق به اجرای نقشه خود نشدند. سخنگوی ائتلاف نظامی ضد یمن به سرکردگی عربستان اعلام کرد که تاکنون ۱۴۹ فروند موشک از یمن به سوی عربستان شلیک شده است. وی همچنین ادعا کرد که نیروهای ائتلاف حدود ۲۲ میلیون دلار ارز قاچاق شده برای حوثی‌ها و تعدادی گذرنامه جعلی را کشف و ضبط کرده اند. وی از شهر صعده واقع در شمال یمن به عنوان محل شلیک موشک‌های بالستیک به سوی عربستان نام برد. در همین حال ارتش یمن اعلام کرد «از مرحله جنگ با دست‌نشانده‌های محلی و منطقه‌ای (مانند امارات و عربستان) عبور کردیم و اکنون وارد مرحله جنگ با دشمنان اصلی مانند آمریکا شده‌ایم.» «عزیز راشد» معاون سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که ارتش یمن به جای مبارزه با دست‌نشانده‌های محلی و منطقه‌ای به جنگ با دشمن اصلی چون آمریکا می‌رود.
راشد در گفت‌وگو با «الثوره» یمن، افزود: دشمنان اصلی با همه تجهیزات و توان خود در برابر رزمندگان یمنی شکست خوردند و امروز می‌بینیم که دشمن آمریکایی با همه امکانات نظامی خود برای اشغال الحدیده، چگونه در دام نظامی نیروهای یمنی افتاده و زمین‌گیر شده است.
معاون سخنگوی ارتش یمن تصریح کرد که فریاد امارات برای کمک به این کشور در جنگ یمن و مداخله مستقیم آمریکا در این جنگ، همان چیزی است که ما آن را می‌خواهیم تا برای همگان مشخص شود که دشمن اصلی ما آمریکا است؛ حال این دشمن هر اندازه تلاش می‌کند تا خود را مخفی کند.
از سوی دیگر محمدعلی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن گفت: مسئولیت کامل هرگونه تشدید تنش یا تهدیدی علیه استان الحدیده یمن متوجه آمریکا است و ما به متجاوزان وعده شکست می‌دهیم. کنگره آمریکا نیز از وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) درخواست کرد بر عربستان و امارات برای توقف عملیات نظامی در استان الحدیده یمن فشار آورد.
خبر دیگر آنکه پایگاه «فارین پالیسی» نوشته طرح پیشنهادی انگلیس برای صدور بیانیه شورای امنیت علیه عملیات عربستان و امارات در بندر «الحدیده» یمن، با مخالفت کویت بی‌نتیجه مانده است.
با تشدید درگیری‌ها در این بندر راهبردی، سازمان ملل و گروه‌های امدادی هشدار داده‌اند که حمله به بندر و شهر حدیده می‌تواند به تشدید فاجعه انسانی در یمن منجر شود.

کد مطلب: 104726
 
Share/Save/Bookmark