میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
فؤاد ایزدی:
از ان.پی.تی خارج شویم

یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل تفکر برجام اروپایی را تفکری ناصحیح توصیف و با اشاره به بدعهدی‌های اروپا عنوان کرد: باید برای طرف مقابل هزینه ایجاد کنیم از جمله اینکه از ان.پی.تی خارج شویم، زیرا جز دردسر چیزی به همراه نداشته است.
فؤاد ایزدی در گفت‌وگویی، درباره اقدام سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) در تهیه پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی و ارائه آن به شورای حکام آژانس و بدعهدی‌های اروپا در این مدت و به ویژه بعد از خروج آمریکا از برجام عنوان کرد: آن چیزی که الان محرز شده این است که تفکر برجام اروپایی، تفکر صحیحی نبوده است.
وی توضیح داد: چهار، پنج سال کشور معطل برجام شد و تبلیغاتی نسبت به برجام شد که با واقعیت‌ها همخوانی نداشت. بعد که آمریکا از برجام خارج شد، برخی گفتند آمریکا مزاحم بود و ما برجام اروپایی را خواهیم داشت، عملکرد ماه‌های گذشته و مخصوصا اقدام هفته گذشته سه کشور اروپایی در تهیه پیش نویس قطعنامه و ارائه آن به شورای حکام آژانس نشان داد که تفکر برجام اروپایی صحیح نبوده و اصلا تفکر برجامی، تفکر صحیحی نبوده است.
ایزدی با بیان اینکه الان وضعیت فروش نفت ما بسیار بدتر از برجام شده و تحریم‌ها بسیار بیشتر از قبل از برجام است،‌ اظهار داشت: باید تفکر را اصلاح و درست کنیم. زمانی که پشت سر هم تحلیل اشتباه دادیم، یک مقدار در این تحلیل‌ها و سیاستگذاری‌ها احتیاط کنیم، این کارها برای کشور هزینه دارد و مجانی و راحت نیست.
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: دلیل اینکه این کشورها سیاست‌های ضد ایرانی را تکرار می‌کنند، چون هزینه نمی‌دهند و دشمنی هم دارند و برای مردم ایران هزینه و فشار ایجاد می‌کنند، نیاز است که برای طرف مقابل هزینه ایجاد کنیم. یعنی طرف مقابل بداند اگر چنین کند این خسارت به آن وارد می‌شود.
این استاد دانشگاه معتقد است باید چند کار را انجام دهیم و افزود: یکی اینکه براساس قانون اقدام متناظر که چند سال پیش داشتیم مبنی بر اینکه اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرد، ایران باید یکسری کارهایی را انجام دهد، عمل کنیم منجمله اینکه پروتکل الحاقی را اجرا نکنیم. ایزدی توضیح داد: چون دولت به قانون مجلس بی توجه است، مجلسی می‌خواهید که دوباره بیانیه دهد و به قانونی که چند سال پیش بوده تأکید کند و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دوباره این بحث را مطرح کند.
به باور این تحلیلگر، دولت باید به قانون موجود و یکی دو قانونی که درباره آمریکا و برجام داریم، توجه کند. وی با بیان اینکه قانون باید اجرا بشود، عنوان کرد: فراتر از قوانین موجود نیاز داریم که از معاهده ان.پی.تی خارج شویم، چون ان.پی.تی برای کشور جز دردسر و مزاحمت چیزی به همراه نداشته و همه داستان‌ها در بازرسی و نظارت به خاطر این است که عضو این معاهده هستیم و اگر نباشیم تعهدی نداریم که اجازه دهیم کشوری وارد ایران شود‌ و ایران مستقل است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: پرسیده می‌شود، اسرائیلی‌ها که بمب اتم دارند، چرا آژانس به مراکز اسرائیل سر نزده؟ پاسخ آژانس این است که اسرائیل معاهده ان.پی.تی را امضا نکرده و شما هم می‌خواستید، امضا نکنید. این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: برخی‌ها تبلیغ می‌کنند خروج از ان.پی.تی یعنی ساخت بمب، در حالی که چنین نیست و حرف صحیحی نیست، می‌توانید از ان.پی.تی خارج شوید و اگر نیاز بود بحث‌های نظارتی و بازرسی آژانس را ادامه دهید، منتها داوطلبانه خواهد بود و طرف مقابل می‌داند، چون شما الزامی به بازرسی‌ها ندارید، به خاطر اینکه از ان.پی.تی خارج شده‌اید. ایزدی گفت: کار بعدی که باید انجام دهیم، این است که با توجه به عملکرد اروپا و آمریکا و انتخابات پیش رو و چند ماهی که تا انتخابات و تغییر دولت در آمریکاست، یک بازه زمانی و فرصت برای ایران است تا صنعت هسته‌ای خود را توسعه دهد.

کد مطلب: 114220
 
Share/Save/Bookmark