میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۵
 
 
ترامپ و پوتین

نظام بین‌الملل در حالی دورانی بحرانی را سپری می‌کند که شدت گرفتن تنشها میان روسیه و آمریکا به یکی از ارکان این معادلات مبدل شده است. با افزايش قدرت روسيه در سطوح مختلف و همچنين تصميم جدي آن براي بازگشت به عرصه تصميم‌گيري‌هاي كلان بين‌المللي، انتظار مي‌رفت كه اختلافات بين مسكو - واشنگتن افزايش پيدا كند. اين اختلافات با پيچيده‌تر شدن معادلات در سوريه و منطقه غرب آسيا بيشتر شد. به حدي كه امريكا در دوره باراك اوباما تصميم گرفت در اوكراين جبران كرده و همچنين با فرستادن نيروهاي ناتو به نزديك‌ترين محدوده مرزي در حوزه درياي بالتيك،‌ روسيه را تحت فشار قرار دهد.
در همين حال روسيه نيز با اجراي تاكتيك گروگان‌گيري سرزميني و همچنين جديت بيشتر براي پياده كردن تصميماتش در عرصه بين‌المللي امريكا را با مشكلات جدي‌تري مواجه كرد. چراکه در سطوح مختلف، قدرت اجرايي اين كشور را به چالش مي‌كشيد. اين مسئله بيش از همه در وتو كردن طرح‌هاي امريكايي - غربي در شوراي امنيت سازمان ملل نمايان بود. بويژه كه در اين راه چين را در كنار خود دارد.
دموكرات‌ها كه خود را بزرگ‌ترين بازنده و سرخورده،‌ نفوذ روسيه در امريكا مي‌دانند،‌ با توجه به اكثريتي كه در سنا و مجلس نمايندگان دارند، به دنبال تحريم‌هاي بيشتر عليه روسيه هستند تا با اين كار كرملين را تحت فشار قرار بدهند و هم اينكه به مبارزه خود عليه ترامپ ادامه داده باشند.
بر همين اساس كنگره امريكا با نشانه گرفتن صنايع توليد انرژي‌هاي فسيلي، صنایع سنگین و معادن روسيه، به دنبال تحريم‌هاي جديدي عليه روسيه است. اين در حالي است كه اروپا به شدت نگران اين بخش از سياست‌هاي امريكا است.
اروپا در كنار اين موضع‌گيري، به شكل مستقيم به سياست‌هاي جاري امريكا بخصوص تصميمات اين كشور در حوزه‌هاي مختلف حمله مي‌كند و بر اساس اختلافات پيدا و پنهاني كه بين اين دو متحد سنتي وجود دارد، خواهان عملكرد منطقي واشنگتن درخصوص مسائل مختلف از جمله احترام گذاشتن به ارزش‌هاي غربي است.
در این میان روسیه که توانسته با توسعه توان نظامی و ایفای نقش در مبارزه با تروریسم و همراهی با جبهه مقاومت جایگاهی مناسب در عرصه جهانی کسب کند سعی دارد از وضعیت موجود برای مقابله با آمریکا بهره گیرد و تا حدود زیادی نیز به این امر نائل آمده است.
بسیاری از ناظران سیاسی بر این ادعایند که متحدان سنتی آمریکا نیز دیگر حاضر به همراهی با این کشور نمی‌باشند چنانکه اکنون بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا در برابر آمریکا و همراهی با روسیه قرار گرفته‌اند. شاید به همین دلیل باشد که آمریکا رویکرد به اروپای جدید یعنی کشورهای اروپای شرقی نظیر لهستان، اسلوونی، لتونی را در پیش گرفته و با وعده‌های اقتصادی و نظامی سعی در همراه سازی آنان علیه روسیه دارد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 100225
 
Share/Save/Bookmark