میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۲
 
 
سفر نوبتی فرانسوی‌ها به تهران برای تحمیل برجام موشکی و منطقه‌ای
برخی هنوز خوابند!
برخی هنوز خوابند!
 

زمزمه‌های سفر رئیس‌جمهور فرانسه به ایران اواخرماه آوریل در حالی به گوش می‌رسد که ناظران سیاسی بر این باورند سفر هریک از مقامات فرانسوی و حتی دیگر کشورهای اروپایی به ایران با هدف وادار کردن کشورمان به تجدیدنظر در برنامه‌های موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای است اما، برخی در داخل چشمان خود را به روی همه سیاست‌های ضد ایرانی غرب از جمله فرانسه بسته‌اند بدون این که به نتایج واقعی چنین سفرهایی توجه کنند!
آمریکا و اروپا از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ بر روی این موضوع به اجماع رسیده‌اند که با تحت فشار قرار دادن باید سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه‌های دفاعی ایران را تغییر داد و در این بین حساب ویژه‌ای بر اهرم برجام برای امتیازگیری‌های جدید باز کرده‌اند.
از حدود دو ماه قبل که دونالد ترامپ تهدید به کنار گذاشتن برجام و عدم تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای کرد، اروپایی‌ها نیز همراه با آمریکا برنامه جدیدی از فشار مداوم را برای تغییر رفتار ایران شروع کرده‌اند. اگر چه مدتی قبل روزنامه واشنگتن پست خبر داده بود که ترامپ ماندن در برجام را منوط به تغییر سیاست ایران در ۶ حوزه کرده و خواستار همکاری اروپایی‌ها در این زمینه‌ها شده است. اما به نظر می‌رسد اروپایی‌ها حداقل در دو زمینه تغییر سیاست منطقه‌ای و محدود کردن برنامه موشکی ایران نه تنها ورود کرده‌اند و بنا به منافع خود حتی بعضا از آمریکایی‌ها نیز فراتر رفته‌اند و به فکر وضع محدودیت‌های تحمیلی بیشتری می‌باشند.
چند روز پیش که وزیر خارجه فرانسه میهمان مقامات ایرانی بود، حاشیه‌های سفر وی پیش از آمدنش به تهران آغاز شد، چنانچه وی ادعا کرده اگر ایران خواستار بازگشت به جامعه بین‌المللی باشد باید نگرانی‌های ناشی از برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای‌اش را برطرف کند.
البته دوباره این وزیر خارجه در مصاحبه‌ای ضمن تکرار ادعاهای پیشین درباره برنامه موشکی ایران، خواستار اجرای بی‌کم و کاست توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ شده است.
لودریان، در مصاحبه با رسانه فرانسوی «سی‌نیوز» درباره برجام گفت: به این توافق نباید دست زد، بلکه باید آن را اجرا کرد و این چیزی است که ما در جاهای دیگر هم خواهیم گفت. رئیس‌جمهور ماکرون در دیدار با رئیس‌جمهور ترامپ که در اواخر آوریل انجام می‌شود هم آن را خواهد گفت.
وزیر خارجه فرانسه همچنین در اظهاراتی ادعامحور گفت فروپاشی برجام باعث خواهد شد ایران به سمت دستیابی به سلاح‌های اتمی حرکت کند و بعد از آن، کشورهای دیگر در منطقه نیز مسیر مشابهی را طی خواهند کرد.
لودریان درباره سفرش به تهران گفت: در دیدارهایی که در ایران داشتم، بعضی موارد اختلاف و مناقشه وجود داشت که من مواضع فرانسه را بسیار آشکار بیان کردم و مقاصد مقام‌های ایران به ویژه در حیطه بالستیک را زیر سوال بردم. منظور از حیطه بالستیک موشک‌ها است؛ ایرانی‌ها نوعی اشتیاق برای ظرفیت‌سازی در این زمینه و دستیابی به موشک‌های بیشتر و بیشتری دارند.
وزیر خارجه فرانسه گفت: آنها خواستار دستیابی به موشک‌های کوتاه‌برد و همچنین موشک‌های میان‌برد و دوربرد هستند که این موشک‌ها دیگر دفاعی نیستند، بلکه تهاجمی هستند و می‌توانند برای حمله مورد استفاده قرار بگیرند که موضوعی نگران‌کننده است. وی گفت: از یک طرف این موضوع مطرح است و از طرف دیگر اینکه ایران، برای نهادهای غیرکشور مانند حزب‌الله و حوثی‌ها موشک ارسال می‌کند. این باعث می‌شود کل منطقه در معرض خطر بی‌ثباتی قرار داشته باشد. من به ایرانی‌ها بیان کردم که ما درباره این خطر نگران هستیم و آنها باید در راستای منافع خودشان به ثبات منطقه کمک کنند، بنابراین آنها باید مواضع بسیار متعادل‌تری درباره توان بالستیک خودشان اتحاذ کنند.
یاوه‌گویی‌های ادامه‌دار مقامات و مسئولان فرانسوی علیه اقتدار منطقه‌ای و موشکی ایران در شرایطی بود که پاریس از قِبل توافق برجام، بیش از سایر شرکای اروپایی‌اش، کیسه اندوخت و شرکت‌های غول‌آسای فرانسوی از جمله «توتال» و «ایرباس» قرارداد‌های چشمگیر و عمدتا یکطرفه‌ای با ایران منعقد کردند.
به نظر می‌رسد دوباره شاهد آغاز بازی پلیس خوب و پلیس بد هستیم. پلیس بد دونالد ترامپ است که هر لحظه صحبت از تحریم‌های جدید و لغو برجام صحبت می‌کند و پلیس خوب کشورهای اروپایی و علی‌الخصوص فرانسه می‌باشد که با ژست خیرخواهانه و رفع اختلافات به فکر تحمیل محدودیت‌های جدید بر ایران می‌باشد اما چنین تاکتیکی عملاً می‌تواند حتی برجام را نیز به خطر بیندازد.
پس از سفر لودریان به تهران برخی فرانسوی‌ها در تلاش هستند تا القا کنند که برخی با تخریب سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران مانع سفر ماکرون رئیس‌جمهور این کشور می‌شوند! آن وقت افرادی سعی دارند چشمان خود را به روی همه سیاست‌های ضد ایرانی فرانسه ببندند و تنها به سفر یک مقام اروپایی به ایران توجه داشته باشند بدون این که به نتایج واقعی چنین سفرهایی توجه کنند!
ناظران سیاسی بر این باورند؛ با توجه به همراهی فرانسه با آمریکا سفر رئیس‌جمهور این کشور به ایران نه تنها نمی‌تواند مشکلات پیش گفته را حل نماید بلکه آنها به فکر تامین منافع یک‌سویه خویش بوده و به دنبال انرژی ارزان‌تر و بازار فروش پررونق‌تر از محصولات مصرفی و چرخش کارخانجات مختلف خویش از جمله کارخانجات اتومبیل‌سازی خود می‌باشند.
به همین دلیل برخی ناآگاهان داخلی سفر چند مقام اروپایی به ایران را نشان از اختلاف اروپا و آمریکا می‌شمارند و به خیال خام خود و با برجسته‌سازی غیرواقعی دستورد سفری هیچ برای جمهوری اسلامی ایران سعی در نادیده گرفتن همه خیانت‌های دولتمردان پاریس علیه ملت ایران دارند! اما، هنوز متوجه نشدند که اکثریت ملت ایران به همپیمانی و همراهی فرانسه و دیگر سران غربی با سیاست‌های راهبردی ضد ایرانی آمریکا آگاهند و امکان فریب آنان وجود ندارد.

وارونه‌نگاری برخی برای سفر مقامات اروپایی به تهران
دکتر سیدرضا صدرالحسینی در گفت‌و‌گو با سیاست روز گفت: در مورد سفر کم نتیجه لودریان وزیر خارجه فرانسه به ایران باید گفت علی‌رغم اقدامات غیردوستانه فرانسه در طول چهار دهه گذشته وی نیز بر همان مواضع به شیوه‌ای جدید تاکید نمود و بر روی سیستم‌های دفاعی مشروع کشور و بر روی نفوذ انقلاب اسلامی و محبوبیت جمهوری اسلامی ایران در منطقه مطالبی را ببان نمود که نشان از تاکید بر مواضع گذشته این کشور می‌باشد.
وی افزود: نباید فراموش کرد ملت ایران حافظه تاریخی خویش را با پیروزی انقلاب اسلامی تقویت نموده است و نسل‌های پس از انقلاب نیز با مطالعه کتب مفید تاریخی پی به اقدامات و اهداف استعمارگرانه انگلیس و فرانسه برده‌اند و تحرکات این دو کشور را در کنار خباثت آمریکا در موضوع هسته‌ای و توافق نامه برجام در مقابل خویش دارند.
این استاد دانشگاه در ادامه این گفت‌وگو تصریح کرد: بر این اساس تعدادی از دانشجویان با بصیرت دانشگاه‌های کشور در هنگام حضور اخیر وزیر خارجه فرانسه در مقایل اتومیبیل وی شعارهای ضد استعماری و آگاه کننده جامعه را سر داده و با پلاکاردهای مختلف بصیرت و آگاهی سیاسی دانشجویان را درقابل چشم وزیر خارجه فرانسه به نمایش گذاشتند.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهار داشت: نباید فراموش کرد دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور با سخنان منطقی، قاطع و با صلابت خود پیام ملت ایران را به وزیر خارجه فرانسه ابلاغ نمود و فضای رسانه‌های داخل کشور نیز با عدم برجسته‌سازی این سفر با خواست اکثریت ملت ایران همراهی نمودند اما، در این میان غرب باوران فراموش کار نسبت به این سفر ذوق زده شده و تصور نمودند با تداوم این سفرها و حضور آقای ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه به ایران همه مشکلات موجود اعم از مسائل اقتصادی، تجاری و بانکی حل خواهد شد و آنان نیز به نوایی خواهند رسید!
به باور صدرالحسینی؛ نباید فراموش کرد سفر رئیس‌جمهور فرانسه به ایران نه تنها نمی‌تواند مشکلات پیش گفته را حل نماید بلکه باید بدانیم آنان به دنبال افزایش صادرات کالاهای غیرمهم و مصرفی به ایران بوده و بیش از آنکه به مسئله با اهمیت انتقال تکنولوژی و حل معضلات اقتصادی ایران بیاندیشند به فکر تامین منافع یکسویه خویش بوده و به دنبال انرژی ارزان‌تر و بازار فروش پررونق‌تر از محصولات مصرفی و چرخش کارخانجات مختلف خویش از جمله کارخانجات اتومبیل‌سازی خود می‌باشند.
وی گفت: ملت ایران می‌دانند عقد قراردادهای سنگین با بعضی کارخانجات اتومبیل‌سازی فرانسه در سال‌های نه چندان دور آن کارخانجات را از ورشکستگی نجات و کارگران اعتصاب‌کننده را مجددا به کار باز گرداند اما، در شوک‌های تحریمی همان کارخانجات برای تامین قطعات خودروهای صادرشده به ایران هیچ حرکتی نکرده و آنان نیز با دولت مستکبر و زورگوی آمریکا در این تحریم‌ها همراهی نمودند
این کارشناس مسائل سیاست خارجی خاطرنشان کرد: بعضی در داخل کشور سفر چند مقام اروپایی به ایران را نشان از اختلاف اروپا و آمریکا دانسته و آن سفرها را بیش از پیش برای ملت ایران برجسته کرده و با تولید حاشیه‌هایی غیرواقعی ملت را از پرسش از معضلات اقتصادی دور نمایند اما، آگاهی و بصرت ملت و خیانت‌های تعدادی از کشورهای اروپایی هم‌پیمان آمریکا برای ملت کاملا واضح و آشکار است و کسی نمی‌تواند با این اقدام کوچک ملت بزرگ ایران را فریب دهد. در حقیقت اکثریت ملت ایران به هم‌پیمانی و همراهی با سیاست‌های راهبردی ضد ایرانی آمریکا آگاهند و امکان فریب آنان وجود ندارد.

برخی در داخل همصدا با غرب شده‌اند
محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاست خارجی نیز گفت: مقاملت فرانسوی چه قبل از سفر لودریان و چه بعد از سفر وی با صراحت اعلام کردند هدف آنها از این سفر به تهران وادار کردن کشورمان به تجدید نظر در برنامه‌های موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای است.
وی افزود: اگر دولت می‌خواست در چارچوب منافع ملی و امنیت ملی حرکت کند می‌بایست سفر وزیر خارجه فرانسه لغو می‌شد که این کار صورت نگرفت، چراکه قوه مجریه برایش اهمیت دارد تهران را ویترین سفر مقامات اروپایی کند و این را نقطه مثبتی می‌داند.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: امائول ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه نیز بارها اعلام داشته در صورت سفر به تهران هدفش فشار بر ایران برای پذیرش برجام موشکی و منطقه‌ای است. وی گفت: تنها کسانی موافق سفر مقامات فرانسوی به تهران هستند که ناآگاهانه پذیرش برجام‌های تحمیلی از سوی غرب برایشان حل شده است. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 103628
 
Share/Save/Bookmark