میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۵
 
 
فرانسویان هجدهمين شنبه اعتراضات ضد دولتي را برگزار کردند
اولتيماتوم به ماکرون
اولتيماتوم به ماکرون
 

در هجدهمين هفته اعتراضات ضد دولتي جنبش ضد سرمایه‌داري در پاريس،خيابان شانزليزه مسدود و نيروهاي پليس ضد شورش در مقابل معترضان صف‌آرايي کردند در حالی که خواسته مردم کناره‌گیری ماکرون از قدرت است.
جنبش ضد سرمایه‌داري وارد چهارمين ماه موجوديت خود شد. فعالان اين جنبش اعلام کرده بودند که این شنبه را به عنوان روز اوليماتوم به ماکرون براي کناره‌گيري از قدرت اعلام کردند. ده‌ها هزار فرانسوی در حمایت از مقابله با تغییرات آب و هوایی و اعتراضات به سیاست‌های اقتصادی پاریس، به خیابان‌ها آمدند. این تظاهرات که «راهپیمایی قرن» نامگذاری شده، با هجدهمین شنبه اعتراضات به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه هم سو شد.
مردم فرانسه با برگزاری این تظاهرات قصد دارند اعمال فشار بر سیاستمداران را حفظ کنند تا به تعهدات خود در مورد آب و هوا پایبند بمانند. آن‌ها معتقدند فرانسه باید سیاست آب و هوایی داشته باشد. انجمن «شهروندی» فهرستی از حدود ۲۰۰ رویداد را برای مقابله با تغییرات آب و هوایی آماده کرده است. حدود ۱۴۰ سازمان و انجمن، مردم را به شرکت در تظاهرات امروز فراخوانده و اعلام کرده‌اند: «زمان تغییر نظام صنعتی، سیاسی و اقتصادی برای حمایت از محیط زیست، جامعه و بشریت فرا رسیده است.» جوانان فرانسوی از روز جمعه دست به کار شده‌اند. بین ۲۹ هزار تا ۴۰ هزار نفر از جوانان در پاریس و ۱۶۸ هزار نفر در سراسر فرانسه روز گذشته به خیابان‌ها آمدند.
انجمن‌ها و سازمان‌های بسیاری از جمله «فوریت اجتماعی و آب و هوایی» و «وسایل حمل‌ونقل سبز» قرار است در میدان اوپرای این شهر جمع شوند و سپس به سوی میدان جمهوری حرکت کنند. این راهپیمایی با «راهپیمایی برای همبستگی» در اعتراض به خشونت‌های پلیسی و نظام سرمایه‌داری در فرانسه همسو می‌شود. براساس آماری که فیس‌بوک ارائه کرده است، در پایان روز جمعه حدود ۲۸ هزار نفر اعلام کردند قصد دارند در تجمعات امروز پاریس شرکت کنند. ۱۲۸ هزار نفر نیز برای شرکت در اعتراضات امروزدیروز اعلام علاقمندی کردند.
از آغاز اعتراضات جلیقه زردها هر شنبه از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸، تعداد شرکت کنندگان کاهش داشته است. این جنبش با هدف تقویت تعداد شرکت کنندگان در صفحه خود در فیس بوک که با روز پایانی مناظره بزرگ دولت فرانسه همزمانی داشته به همه تاکید کرده تا در هجدهمین شنبه اعتراضات با عنوان "اقدام ۱۸- اولتیماتوم-همه فرانسه در پاریس" شرکت کنند.
در این پیام همچنین تاکید شده که از روزهای آغازین اعتراضات هیچکس به پیشنهادهای آنها گوش نداده است؛ تنها پاسخ آنها خشونت از سوی مقام‌ها و اهانت و تحقیر از سوی نخبگان بوده است. در همین حال، خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد که پلیس فرانسه از گاز اشک‌آور علیه معترضان جلیقه زرد استفاده کرده است. چند هزار تن از معترضان در حال حاضر در خیابان‌ها در حرکت هستند. به نظر می‌رسد که وضعیت آنها نسبت به تظاهرات قبلی بسیار خصمانه‌تر است. در حالیکه گروهی از معترضات تلاش می‌کردند تا به سمت موانع پلیس حمله کنند، افسران پلیس از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن آنها استفاده کردند.
اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های دولت در حالی صورت می‌گیرد که همزمان این کشور با چالشی به نام پذیرش یا رد فرزندان فرانسوی‌های عضو داعش مواجه است. با تمام این تفاسیر دولت فرانسه با پذیرش ۵ کودک که پدر و مادرشان از اعضای گروه داعش هستند موافقت کرد اما تاکید کرد که سیاست این کشور در قبال خود اعضای فرانسوی داعش تغییری نکرده است. وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرده: «موضع فرانسه در قبال داعشی‌های بزرگ‌سال تغییری نخواهد کرد. آن‌ها باید در کشوری که در آن مرتکب جرم شده‌اند محاکمه شوند. این یک مسئله قضایی و امنیتی است». به گفته این وزارتخانه، پنج کودک بی‌سرپرست بازگردانده‌شده، تحت ارزیابی پزشکی و فیزیولوژیکی قرار می‌گیرند. یک دیپلمات فرانسوی به خبرگزاری فرانسه گفت کودکان دیگری نیز از این طریق به صورت «مورد به مورد» به این کشور بازگردانده خواهند شد اما از ورود مادرانشان به فرانسه جلوگیری خواهد شد.
در فرانسه، بستگان داعشیهای فرانسوی از دولت خواسته‌اند چنین کودکانی را به کشور برگردانند زیرا حرکتی بشردوستانه است و این کودکان به انتخاب خود در سوریه نیستند. اخیراً مسئله بازگشت داعشی‌های اروپایی‌الأصل به کشورهایشان به بحثی داغ تبدیل شده است.
در انگلیس پس از جان باختن نوزاد یک زن داعشی دارای تابعیت بریتانیایی در سوریه، دولت انگلیس تصمیم گرفت سیاست خود را نسبت به این شهروندانش تغییر دهد و ورود کودکان آن‌ها به این کشور را مورد بررسی قرار دهد. گفته می‌شود در مجموع بیش از ۱۳ هزار اروپایی از آغاز فعالیت داعش به سوریه و عراق رفته‌اند تا عضو این گروه شوند. ترامپ چندی پیش خطاب به کشورهای اروپایی گفت زمان آن رسیده که داعشی‌هایتان را پس بگیرید. در حالی که دولت وی از پذیرش بازگشت یک زن داعشی به آمریکا اجتناب کرد.

کد مطلب: 108344
 
Share/Save/Bookmark